رویترز: چین به دنبال جلوگیری از انتشار گزارش نهایی سازمان ملل در مورد مسلمانان اویغور است

Untitled 107 خبر عجیب

شفقنا- رویترز مدعی شد: چین در تلاش است تا از انتشار گزارش مهم و نهایی نهاد حقوق بشر سازمان ملل درباره مسلمانان این کشور جلوگیری کند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا؛ بر اساس نامه‌ای که رویترز مشاهده کرده و دیپلمات‌های این سه کشور به دست آورده‌اند، چین از رئیس حقوق بشر سازمان ملل می‌خواهد تا گزارشی را که مدت‌ها در انتظار نقض حقوق بشر در سین‌کیانگ است، «دفن» کند.

دو ماه پیش، میشل باشله توانست ماموریت طولانی مدت و طولانی مدت حقوق بشر سازمان ملل را برای بازدید از استان مسلمان نشین چین در منتهی الیه غرب این کشور انجام دهد، اما این سفر با انتقاد گروه های حقوق بشر و برخی کشورهای غربی مواجه شد. باچله باید متهم شود. اکنون برخی اسناد نشان می دهد که چین می خواهد همان گزارش منتشر نشود.

باشله به زودی کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل را ترک خواهد کرد، اما او قول داده است که این گزارش را قبل از خروج منتشر کند. چهار منبع – سه دیپلمات و یک کارشناس حقوقی – که همگی به شرط ناشناس ماندن صحبت کردند، گفتند که این نامه که توسط چین نوشته شده، “نگرانی های جدی” را در مورد گزارش سین کیانگ و برنامه هایی برای توقف انتشار آن ابراز کرده است. به گفته آنها، چین در اواخر ژوئن شروع به انتشار آن در میان هیئت های دیپلماتیک در ژنو کرد و از کشورها خواست تا برای ابراز حمایت خود آن را امضا کنند.

لیو یوئن، سخنگوی نمایندگی دیپلماتیک چین در ژنو، گفت: نزدیک به 100 کشور اخیرا حمایت خود را از چین در مورد مسائل مربوط به سین کیانگ و مخالفت خود را با مداخله در امور داخلی چین به بهانه حقوق بشر اعلام کرده اند.

  22 مارس باخمن در شهرهای قرمز با ماشین برگزار می شود

چین به زندانی کردن و بدرفتاری با یک میلیون مسلمان اویغور متهم شده است. چین تمامی این اتهامات را رد کرده و آنها را بازآموزی ایدئولوژیک و سیاسی مظنونان به فعالیت های غیرقانونی و تروریستی می داند. از سوی دیگر، چین نیز به فشار بی امان بر جمعیت میلیونی استان سین کیانگ متهم شده است. پکن می گوید اجازه جدایی طلبی در سین کیانگ و تبدیل منطقه به سوریه دوم را نخواهد داد.

گزارش اصلی رویترز را ببینید

دیدگاهتان را بنویسید