روزهای سیاه آزادی بیان در افغانستان؛ سازمان ملل: طالبان خبرنگاران را شکنجه می‌کنند، داعش می‌کشد

طالبان خبر عجیب

شفقنا افغانستان- تازه ترین گزارش سازمان ملل نشان می دهد که طالبان به طور گسترده آزادی بیان و آزادی رسانه ها را در افغانستان محدود کرده و موارد متعددی از رفتار غیرقانونی این گروه با خبرنگاران ثبت شده است.

به گزارش شفقنا از افغانستان، سازمان ملل متحد در گزارش جدید خود درباره وضعیت حقوق بشر در افغانستان اعلام کرد که از 15 اوت 2021 تا 15 ژوئن 2022 که طالبان بر افغانستان حکومت می کردند، 173 مورد نقض حقوق بشر خبرنگاران گزارش شده است. حقوق ثبت شده بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، ۱۶۳ مورد خشونت علیه خبرنگاران توسط طالبان صورت گرفته است.

در گزارش هیئت سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) آمده است که نقض حقوق بشر خبرنگاران شامل 122 مورد بازداشت خودسرانه، 58 مورد بدرفتاری، 33 مورد تهدید و ارعاب و 12 مورد بازداشت غیرمجاز است.

در این گزارش آمده است که از زمان تسلط طالبان بر افغانستان تا 15 ژوئن سال جاری، 6 خبرنگار در افغانستان کشته شده اند که پنج تن از آنها توسط گروه داعش و یک فرد مسلح ناشناس کشته شده اند.

در گزارش سازمان ملل همچنین آمده است که طالبان از زمان تصرف افغانستان، تجمعات و اعتراضات مسالمت آمیز را سرکوب کرده اند.

سازمان ملل در گزارش خود به خبرنگارانی که در حال حاضر در زندان طالبان هستند اشاره ای نکرده است.

فایل های باز نشده

سازمان ملل در گزارش جدید خود جزئیاتی از رویدادهای خشونت علیه خبرنگاران توسط نیروهای طالبان ارائه نکرده است و مشخص نیست که این سازمان کدام رویدادهای خشونت آمیز طالبان علیه خبرنگاران را ثبت و ضبط کرده است.
13224bee 1c1a 42ef b443 959f4ecf5955 خبر عجیب

  1.2 میلیارد ریال جریمه صاحب دستگاه حفاری ارز

با این حال، از زمانی که طالبان افغانستان را تحت کنترل خود درآورده اند، آزار خبرنگاران به صورت روزانه ادامه داشته و روزنامه نگاران بازداشت شده روزانه چندین بار در زندان های طالبان شکنجه می شوند.

مقام‌های طالبان بارها اعلام کرده‌اند که در حال بررسی پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران هستند و عاملان این خشونت‌ها مجازات خواهند شد، اما این پرونده‌ها هیچ‌گاه باز نشده و نهادهای مربوطه حکومت طالبان تمایلی به بررسی آن‌ها ندارند.

کمیته حمایت از خبرنگاران در افغانستان بارها اعلام کرده است که برای پیگیری موارد خشونت علیه خبرنگاران با مقامات طالبان تماس گرفته است، اما آنها از پاسخگویی خودداری کرده اند.

رویکرد روشن طالبان تاکنون سرکوب، شکنجه، تهدید و ارعاب خبرنگاران برای محدود کردن آزادی بیان و آزادی رسانه ها بوده است. با این حال، او بارها وعده های جعلی برای تحقیق در مورد خشونت علیه روزنامه نگاران داده است.

چه محدودیت هایی برای رسانه ها و خبرنگاران اعمال می شود؟

از زمانی که طالبان افغانستان را به دست گرفتند، تغییرات قابل توجهی در پخش تلویزیون، رادیو و رسانه های مکتوب در افغانستان به وجود آمد و بیشتر آنها مجبور شدند از دستورات طالبان برای ادامه فعالیت خود پیروی کنند.
61894181 401 خبر عجیب

طالبان پخش اخبار تلویزیون بین المللی از تلویزیون های محلی، پخش فیلم ها و سریال های تلویزیونی خارجی و پخش موسیقی از تلویزیون را ممنوع کردند.

اخبار تلویزیون، رادیو و رسانه های مکتوب افغانستان نیز به شدت سانسور می شود و اخبار علیه حکومت طالبان از طریق این رسانه ها منتشر نمی شود.

علاوه بر این، طالبان مجریان تلویزیون را مجبور کرده اند که لباس های مشکی بلند بپوشند و ماسک های مشکی بر روی صورت خود بگذارند تا جز چشمان شان، جای دیگری از صورتشان دیده نشود.

  وب سایت شهرداری بیت المقدس هدف حمله سایبری قرار گرفت

طالبان همچنین به زنان اجازه شرکت در برنامه های خبری و پوشش کنفرانس های مطبوعاتی را نمی دهند و در برخی موارد آنها را از اتاق کنفرانس بیرون کرده اند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، شمار زیادی از خبرنگاران افغانستان را ترک کردند و بیشتر رسانه های دیداری، شنیداری و مکتوب برای همیشه تعطیل شدند.

در حال حاضر تعداد محدودی از رسانه های تلویزیونی، رادیویی و مکتوب در افغانستان فعالیت می کنند که مجبورند محدودیت های طالبان را رعایت کنند و مطابق میل خود عمل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید