رابرت مالی: ایران باید بین وابستگی به روسیه و بازگشت به برجام یکی را انتخاب کند

61875925 خبر عجیب

شفقنا- نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در توئیتی نوشت ایران باید بین وابستگی به روسیه و بازگشت به برجام و برقراری روابط عادی با کشورهای جهان یکی را انتخاب کند.

به گزارش ایسنا، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز چهارشنبه در توئیتی نوشت: فکر می‌کنم ایران برخلاف مواضع قبلی خود در بی‌طرفی در مناقشه روسیه و اوکراین در شرایطی قرار دارد که می‌خواهد به روسیه پهپاد بفروشد.

وی در توئیتی دیگر گفت: ایران یک انتخاب دارد. می تواند وابستگی نسبی به روسیه را انتخاب کند و گزینه های اقتصادی بسیار محدودی داشته باشد یا می تواند به توافق برگردد و روابط اقتصادی عادی تری با همسایگان خود، اروپا و سایر نقاط جهان داشته باشد.

رابرت مالی صبح امروز در گفت و گو با CNN از احیای توافق هسته ای با تلاش برای انداختن توپ به زمین ایران صحبت کرد، این تصمیم ایران برای بازگشت به میز مذاکره است.

وی گفت: ایران می گوید آماده بازگشت به مذاکرات است اما واقعیت این است که این فرصت هر روز از دست می رود و این گزینه برای همیشه در دسترس نخواهد بود.

مالی در پاسخ به اینکه بارها گفته است که امکان مذاکره برای همیشه وجود نخواهد داشت و آیا ضرب الاجلی برای مذاکرات وجود دارد یا خیر، گفت: تاریخ مشخصی برای پایان مذاکرات تعیین نشده است.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در واکنش به سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به ایران درباره روابط ایران و روسیه اظهار داشت: ایران یا می تواند در موقعیت وابستگی نسبی به روسیه قرار گیرد در حالی که خود روسیه منزوی است. در جهان و فرصت‌ها، منافع اقتصادی قابل توجهی ارائه نمی‌دهد یا می‌تواند به برجام بازگردد، که منجر به روابط عادی‌تر با کشورهای همسایه، اروپا و سایر نقاط جهان می‌شود.

  دولت جلوی اقتصاد را می گیرد/ همه دزدی ها در جایی اتفاق افتاد که ثروت مردم را نگه داشتیم; بیگی در گفتگو با شفقنا

وی همچنین در خصوص ادعای فروش پهپادها از جمله پهپادهای نظامی توسط ایران به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین گفت: این تصمیم بر عهده تهران خواهد بود، اما این اقدام ادعایی بر این اساس است که ایران با آنچه اعلام شده مخالف است. جنگ، فکر می کند این “گزینه چندان جالبی نیست”.

مالی با بیان اظهارات تهدید آمیز درباره اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران و روسیه گفت: ما ابزارهایی در اختیار داریم و از آنها برای تحریم هرگونه انتقال این پهپادها به روسیه استفاده خواهیم کرد.

ادعای رابرت مالی درباره جایگاه ایران در مذاکرات و تاثیر روابط دوجانبه این کشور با روسیه بر این مذاکرات پس از آخرین دور مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران برای حل و فصل آخرین مسائل باقی مانده در حوزه احیا مطرح شده است. توافق هسته ای اخیرا با کمک اتحادیه اروپا در دوحه انجام شد. این مذاکرات به راه حلی منجر نشد.

حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با همتای قطری خود در تهران در روزهای اخیر پس از این مذاکرات در قطر گفت: مصمم هستیم به یک توافق خوب، قوی و باثبات برسیم و برخلاف برخی ادعاهای رسانه‌ها کشور آمریکا، ما هیچ مطالبه گزافی و یا خواسته های فوق العاده ای که از سوی آمریکا ادعا می شود نداریم.

وزیر امور خارجه گفت: مطالبات ما کاملاً در چارچوب توافق 2015 است و اگر در هر زمینه ای طرف آمریکایی احساس کند که موضوع خارج از توافق است، بر اساس آنچه در توافق صورت گرفته است، در جریان مذاکرات به طرف آمریکایی تاکید کرده ایم. مذاکرات در ماه های اخیر و کشورهای غربی بارها اعلام کرده اند که هر چیزی را که مانع از منفعت اقتصادی ایران از برجام شود حذف می کند. در گفت‌وگوهای اخیر ما بر یک موضوع عمده تمرکز کرده‌ایم و آن تضمین مؤثر آمریکا در حوزه هر چیزی است که بخواهد بر سود اقتصادی ایران از برجام تأثیر بگذارد و درخواست ما بلندپروازانه نیست.

  مدافع گرجستانی با پرسپولیس قرارداد امضا کرد

ادعای فروش هواپیماهای بدون سرنشین ایران به روسیه پس از آن مطرح شد که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که ایران در حال آماده سازی صدها پهپاد با قابلیت حمل سلاح به روسیه است.

مشاور امنیت ملی آمریکا مدعی است که ایران برنامه ای برای حمایت نظامی از روسیه در جنگ اوکراین دارد. ما اطلاعاتی داریم که نشان می دهد ایران در حال آماده شدن برای آموزش نیروهای روسیه در این منطقه است.

در همین حال، ناصر خانانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اظهارات مشاور امنیت ملی آمریکا در خصوص فروش فناوری پیشرفته ایران به روسیه، تصریح کرد: سابقه همکاری بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در زمینه برخی فناوری ها قدمت نوین به قبل از شروع جنگ در اوکراین برمی گردد و اخیراً پیشرفت خاصی در این زمینه صورت نگرفته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال جنگ اوکراین کاملاً روشن است و بارها به صورت رسمی اعلام شده است.

کنعانی افزود: ادعای این مقام آمریکایی این است که آمریکا و اروپایی ها سال هاست کشورهای اشغالگر و متجاوز از جمله در منطقه غرب آسیا را به انبار انواع سلاح های مرگبار خود تبدیل کرده اند که بدون این سلاح ها ادامه بیش از هفت تسلیحات است. چندین دهه تجاوز، جنایت و اشغالگری صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی امکان پذیر نبود.

دیدگاهتان را بنویسید