دیده بان ایران نوشت/ بهشتی: قرار گرفتن آثار تاریخی ایران در رده «آثار جهان در معرض خطر» یک ننگ بین المللی است.

N82461375 71476459 خبر عجیب

شفقنا- رئیس سازمان میراث فرهنگی در دولت اصلاحات با اشاره به اخبار جنجالی درباره مرمت مسجد جامع اصفهان گفت: در صورت اقدام خلاف موازین و اصول علمی در مرمت آثار ثبت شده در میراث جهانی. فهرست،، این خطر وجود دارد که خلاقیت تاریخی کشورمان در زمره آثار «در خطر انقراض» جهان قرار گیرد و این حادثه مایه ننگ کشور باشد.

دیده بان ایران نوشت: اخبار جنجالی از مرمت غیراصولی مسجد جامع عباسی (مسجد امام) اصفهان در روزهای اخیر؛ همزمان با بی توجهی روزافزون به آثار تاریخی در استان های مختلف کشور، موج جدیدی از انتقادات متوجه مجموعه مدیریت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شده است.

منتقدان می گویند بی دقتی در واگذاری مسئولیت مرمت یکی از مساجد برجسته کشور تنها بخشی از دومینوی ناکارآمدی مسئولان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است. آنها با اشاره به رفتار غیرحرفه ای عزت الله ضرغامی در حمل یکی از اقلام تاریخی در بازدید از مخزن موزه ملی ایران گفتند؛ انتصاب افراد غیرمتخصص در مناصب مهمی که نیاز به کار کارشناسی دارد باعث شده است که صدر زیرمجموعه یکی از مهمترین وزارتخانه های کشور پر از مدیران سیاسی باشد.

در همین راستا سیدمحمد بهشتی شیرازی که در سال های اخیر به عنوان معاون رئیس جمهور مسئولیت حفظ میراث فرهنگی کشور را بر عهده داشت به دیده بان ایران می گوید; فضای حاکم بر جامعه ایران امروز آنقدر متاثر از مسائل سیاسی است که حتی مسائل تخصصی در حوزه میراث فرهنگی نیز به سرعت سیاسی می شود.

او می گوید؛ ای کاش میراث فرهنگی در جایگاه معاونت ریاست جمهوری باقی بماند تا موضوعاتی مانند احتمال استیضاح وزیر مربوطه و همچنین اقدامات و دیدگاه های سیاسی بر حوزه بسیار حساس کشور سایه افکند. میراث فرهنگی کشور

مسائل میراث مختص یک منطقه نیست

سید محمد بهشتی شیرازی رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی در دوران اصلاحات و از چهره های شاخص عرصه فرهنگ و هنر در گفت و گو با دیده بان ایران در خصوص وضعیت نامطلوب میراث فرهنگی در کشور گفت: در خصوص وضعیت نامناسب میراث فرهنگی کشور. وضعیت آشفته «حفاظت» و «مرمت» آثار باستانی چند نکته را باید در نظر داشت، زیرا نمی توان مشکلات موجود را از یک بعد بررسی کرد.

  همه افغان های مشهد باید شناسایی شوند

وی گفت: بحران های موجود در جامعه امروز ایران باعث شده هر اتفاقی که مستقیماً با بحث میراث فرهنگی در ارتباط است «سیاسی» شود. متأسفانه جهت گیری های صفر و صد به عاملی برای «تخفیف» یا «تشدید» حوادث رخ داده تبدیل می شود تا مسائل در حیطه اختیارات کارشناسان باقی نماند و در نتیجه مواجهه و مواجهه با کارشناسان بسیار سخت می شود. هر مشکلی طرفداران و مخالفان قوی دارد که به نظر می رسد هیچ کدام موافق نیستند. کارشناسان موافق نیستند.

اخبار ضد و نقیضی در مورد مرمت مساجد اصفهان به گوش می رسد

بهشتی با اشاره به اخبار مربوط به مرمت غیراصلی یکی از بناهای تاریخی شهر اصفهان گفت: با توجه به انبوه اخبار ضد و نقیض در خصوص یکی از مساجد تاریخی اصفهان یکی از مسئولان این شهر هستم. وزارت مربوطه (میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع). هندی) بعد از بررسی کارشناسی خواستم از مشکل اصلی مطلع شوم.

رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی گفت: بسیاری از گزارش های متناقض و در عین حال اغراق آمیز در فضای رسانه ای باعث سردرگمی افکار عمومی درباره مرمت غیراصلی و ابعاد آن مربوط به «مسجد شیخ لطف الله» یا «مسجد شاه اصفهان» شد. “.

مرکز میراث جهانی بر فعالیت های ما نظارت دارد

این استاد دانشگاه با تشریح ابعاد دیگر مشکلات مربوط به مرمت و نگهداری آثار باستانی تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که مرمت آثاری که به «ثبت جهانی» رسیده اند بسیار حساس است. چرا که هر ساله گزارش های مربوط به مرمت این آثار باید به «مرکز میراث جهانی» ارسال شود.

  در ماه مبارک رمضان کارگاه «نگاه به آسمان» و گردشگری نجومی برگزار می شود.

فرصتی برای شرمساری ایران وجود دارد اگر…

وی افزود: اگر در بحث مرمت آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی، اقدامات انجام شده مغایر با ضوابط و اصول علمی باشد، این خطر وجود دارد که اثر تاریخی کشورمان در زمره آثار جهانی قرار گیرد. خطر» و این حادثه مایه ننگ کشور خواهد بود.

رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی در دولت اصلاحات در بخشی دیگر از گفتگوی خود با دیده بان ایران، بر اهمیت نگاه جمعی در بحث آثار باستانی تاکید کرد و گفت: مسائل مهمی مانند مرمت یک بنای تاریخی هرگز قابل حل نیست. نادیده گرفته شده است.در فهرست میراث جهانی ثبت شده است.فقط آن را به یک متخصص بسپارید، حتی اگر تخصص داشته باشد، باید به اجماع کارشناسان در مورد این گونه آثار رسید. به همین دلیل شنیدن اخبار در این گونه موضوعات ضروری است; از نظرات همه کارشناسان و افراد با تجربه استفاده کنید.

انتقاد شدید از وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی

بهشتی وقتی با این سوال مواجه شد که تبدیل سازمان میراث فرهنگی به “وزارت” چقدر به این بخش منفعت و ضرر داشته است، ابزاری در اختیار داشت: ادغام حوزه های “میراث فرهنگی”، “گردشگری” و “صنایع دستی” در یکی دیگر به این سه دامنه آسیب وارد کرده بود زیرا این دامنه ها با هم جنسیت نداشتند و هیچ وجه اشتراکی نداشتند.

«میراث» را باید یک موضوع مقطعی دید

وی ادامه داد: باید توجه داشت که «میراث» مانند «محیط زیست» یک حوزه فرادستگاهی است و نباید در اختیار یک وزارتخانه قرار گیرد. ساختار وزارتخانه ها به گونه ای است که همواره در معرض استیضاح و فشار است و احتمال از دست دادن مدیریت اصلی در آن دستگاه وجود دارد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: جایگاه معاونت به لحاظ ساختاری برای موضوعی مانند میراث فرهنگی بسیار بهتر از وزارتخانه است.

  لزوم بهره گیری از نعمت معدن مس سونگون آذربایجان شرقی

ادغامی که به چندین بخش آسیب زد!

این چهره شاخص در حوزه معماری و شهرسازی در ادامه به دیده بان ایران گفت: از ادغام سه معاونت در یک وزارتخانه تا امروز؛ افرادی که هیچ تجربه ای در زمینه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ندارند در راس کار قرار می گیرند.

نظر کارشناسان در مورد میراث در حال محو شدن است

بهشتی ضمن آسیب شناسی غلبه نگاه سیاسی به موضوعات حوزه های تخصصی به دیده بان ایران گفت: امروز سمت وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یک سمت سیاسی تلقی می شود و این موضوع به عاملی تبدیل شده است که به مرور زمان کارشناسی و دیدگاه های تخصصی به ویژه در زمینه “میراث فرهنگی”.

وی بیان کرد: نگاه سیاسی در وزارت میراث، گردشگری و صنایع دستی از پایتخت به استان های دیگر سرایت کرده است و شاهد استقرار مدیرانی در سطح ملی هستیم که به جای داشتن تخصص، بر اساس نگاه سیاسی و بر اساس منصوب شده اند. در مورد مسائل مختلف.» آنها تصمیم می گیرند و نسبت به اقدام سیاسی اقدام می کنند.

هر مبارزه سیاسی با آسیب به میراث فرهنگی خاتمه می یابد

بهشتی تاکید کرد: نگاه سیاسی به موضوعاتی مانند میراث فرهنگی مضر است زیرا میراث فرهنگی از نظر اهمیت و حساسیت مانند یک بار شیشه است و در نتیجه حتی اگر طرفداران میراث فرهنگی در این کشمکش پیروز شوند، شیشه خواهد بود. حتما آسیب دیده

سیاسی شدن حوزه میراث از اواخر دولت خاتمی آغاز شد

بالاخره رئیس سابق میراث فرهنگی در دولت اصلاحات گفت: سیاسی شدن این نهاد به دلیل ادغام میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشکل جدیدی نیست و از اواخر دولت آقای خاتمی تا امروز ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید