درخواست اردوغان از روسیه و ایران پس از دیدار در آستانه

62301702 خبر عجیب

شفنا- رئیس جمهور ترکیه از تهران و مسکو خواست به آنکارا در مبارزه با گروه های تروریستی در شمال سوریه کمک کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی صباح، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پس از بازگشت از تهران و «هفتمین اجلاس سران کشورهای ضامن روند آستانه» در گفت وگو با رسانه های ترکیه، ایران، ترکیه و روسیه را سه ضامن دانست. روند صلح آستانه برخی نظرات متفاوتی درباره بحران سوریه دارند، اما هر سه کشور یک هدف مشترک دارند که مبارزه با تروریسم است.

اردوغان گفت: ما علیه گروه های تروریستی پ.ک.ک، PYD و YPG در زمینه تروریسم متحد هستیم. علاوه بر این، این مشکل است که بیشترین آسیب را به رژیم سوریه وارد می کند. در حال حاضر گروه های تروریستی از چاه های نفت به ویژه در شرق فرات بهره برداری می کنند و سپس آن را به رژیم می فروشند.

«هفتمین اجلاس سران کشورهای ضامن روند آستانه» شب گذشته با حضور روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در تهران برگزار شد. دور اول نشست آستانه یا نشست صلح سوریه در ژانویه 2017 با حضور ایران، روسیه و ترکیه در قزاقستان برگزار شد.

آیت الله سیدابراهیم رئیسی در دیدار شب گذشته با قدردانی از حضور ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان در این دیدار اظهار داشت: قبل از هر چیز بر حفظ مواضع خود در قبال سوریه و حفظ تمامیت ارضی این کشور تاکید می کنم. و دستیابی به یک راه حل سیاسی بدون دخالت خارجی. امروز با گذشت یازده سال از آغاز بحران سوریه، ایران همچنان بر این باور است که تنها راه حل بحران، سیاسی است و اقدام نظامی نه تنها راه حل نیست، بلکه به وخامت اوضاع نیز می انجامد.

  پسر مورد علاقه فرهاد در استقلال!

وی افزود: در گذشته به عنوان ضامن روند آستانه از راه حل سیاسی در چارچوب توافقات حاصل شده از جمله برگزاری مذاکرات بر سر قانون اساسی سوریه و عزم خود برای مبارزه با تروریسم در اشکال مختلف از جمله حمایت کرده ایم. آنچه در سوریه اتفاق افتاد ما تاکید می کنیم.

رئیسی با تاکید بر اینکه همچنان بر این باوریم که عزم کشورهای آستانه برای پیشبرد توافقات گذشته وجود دارد، یادآور شد: این روزها مفتخریم که در مورد مبارزه با تروریسم صحبت می کنیم و فداکاری های زیادی در این زمینه داده شده است و پرداخت آن را ضروری می دانم. ادای احترام به همه شهدا، من می خواهم به مبارزه با تروریسم اشاره کنم و در راس آنها شهید سپهبد قاسم سلیمانی است.

رجب طیب اردوغان نیز در این نشست اظهار داشت: روند آستانه تنها بستری است که برای حل بحران سوریه اقدامات لازم را انجام داد. از سال 2019 اجازه استفاده ابزاری از برخی گروه ها را نداده ایم و به مبارزه با گروه های تروریستی ادامه می دهیم. ما انتظار داریم روسیه و ایران در این مبارزه در کنار ترکیه باشند.

وی با اشاره به اینکه بر اجرای مفاد قبلی مذاکرات آستانه تاکید داریم، افزود: گروه های تروریستی در سوریه مشکل ترکیه هستند. تروریسم تمامیت ارضی ترکیه را نیز تهدید می کند. نبرد ترکیه با داعش، پژاک، پ‌ک‌ک، YPG و سایر گروه‌های تروریستی همچنان ادامه دارد. این سازمان های تروریستی باید نابود شوند.

اردوغان همچنین گفت: در آینده منطقه ما جایی برای گروه های تروریستی تجزیه طلب نیست. ترکیه در حال پاکسازی مرزهای جنوبی خود از وجود گروه های تروریستی است. ما به مبارزه با تروریست ها ادامه می دهیم.

  بانک ها با تکیه بر فرآیندهای جدید در حال افزایش سرعت و کیفیت خدمات هستند

حسین امیرعبدلاخیان در نشست خبری مشترک با فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه که شب گذشته برای دیدار با نمایندگان تهران وارد این کشور شده بود، به برگزاری نشست آستانه روز سه شنبه در تهران با حضور روسای جمهور ایران اشاره کرد. روسیه و ترکیه اعلام کردند: امیدواریم این توصیه ها که از سوی سران کشورهای شرکت کننده در اجلاس آستانه مطرح شد مورد توجه مقامات کشور دوست و برادر ترکیه قرار گیرد و ترکیه و سوریه به تصویب برسند. این مرحله به خوبی بیانیه پایانی آستانه به موفقیت این نشست در شرایط حساس منطقه ای و در شرایط حساس بحران اوکراین و بحران در حوزه امنیت انرژی و امنیت غذایی اشاره کرد.

وی بیان کرد: در موضوع سوریه، حضور گروه های مسلح و تروریستی در برخی مناطق این کشور همچنان مایه نگرانی ما و متحدانمان در منطقه است. ما از فرصت نشست سه جانبه در قالب آستانه استفاده کردیم تا در موضوع خروج و پاکسازی گروه های تروریستی و مسلح از سوریه و برقراری امنیت در تمامی مرزهای سوریه با حفظ تمامیت ارضی آن کشور توسط ارتش و ارتش گامی رو به جلو برداریم. نیروهای مسلح این کشور

امیر عبدالخیان افزود: بار دیگر بر اهمیت حفظ تمامیت ارضی، تمامیت ارضی و احترام به حاکمیت سوریه تاکید می کنم و بر حل مسائل باقی مانده در زمینه درگیری های تروریستی در سوریه و برخی نگرانی هایی که ترکیه در خصوص آن دارد تاکید می کنیم. حضور برخی گروه ها در سوریه، بله با ابزارهای سیاسی حل شود. مبارزه با تروریسم و ​​ساختن آینده سوریه بر اساس خواست همه مردم این کشور و حفظ حقوق مردم در این کشور به دور از دخالت های خارجی در رأس اولویت های ایران قرار دارد.

  جامعه جهانی باید از عراق در برابر ترکیه حمایت کند

وزیر امور خارجه تاکید کرد: در ادامه مذاکرات شب گذشته و نشست سران تاکید می کنم که نگران احتمال ورود نظامی ترکیه به خاک سوریه هستیم. جمهوری اسلامی ایران به گفتگو و رایزنی مستمر با ترکیه و سوریه ادامه می دهد. ما این گفتگوها را در سفر به آنکارا و دمشق آغاز کردیم و شب گذشته با درایت آقای رئیسی تلاش شد تا به نتیجه ای با محوریت راه حل سیاسی برای رفع نگرانی های امنیتی مقامات ترکیه در خصوص امنیت منطقه برسیم. مرز مشترک دو کشور

دیدگاهتان را بنویسید