امیر عبداللهیان: تمامیت ارضی و احترام به حاکمیت ملی سوریه برای ایران مهم است

169810309 خبر عجیب

شفقنا- وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه تمامیت ارضی و احترام به حاکمیت ملی سوریه برای ما مهم است، گفت: در نشست سه جانبه با ترکیه و روسیه بر خروج و پاکسازی گروه های تروریستی از سوریه تاکید شد.

به گزارش شفقنا، حسین امیرعبدالحیان در نشست خبری مشترک با فیصل المقداد اظهار داشت: با وزیر امور خارجه سوریه و با همه شهدای سوری و ایرانی و شهدای کشورهای دیگر که در کنار مردم سوریه ایستاده اند مذاکرات مهمی داشتیم. نظام سیاسی در جنگ علیه تروریسم از جمله به سردار شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس ادای احترام می کنم.

وی تاکید کرد: هفتمین نشست سران آستانه شب گذشته در تهران برگزار شد و با توجه به شرایط حساسی که اکنون سوریه در آن قرار دارد و احتمال درگیری جدید در مناطق مرزی سوریه، این نشست تلاش کرد به مسیر توسعه کمک کند.سوریه باید از جنگ و نظامی گری فاصله بگیرد و مشکلات را از طریق سیاسی حل کند. امیدواریم این توصیه ها که از سوی سران کشورهای شرکت کننده در اجلاس آستانه مطرح شده است، مورد توجه مقامات ترکیه قرار گیرد.

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: بیانیه آستانه توجه کشورهای شرکت کننده را به شرایط حساس منطقه ای و بحران اوکراین و همچنین در زمینه انرژی و امنیت غذایی جلب کرد. نشست سه جانبه با ترکیه و روسیه بر خروج و پاکسازی گروه های تروریستی از سوریه متمرکز بود.

امیرعبداللهیان افزود: تمامیت ارضی و احترام به حاکمیت ملی سوریه برای ما مهم است و همچنین بر حل برخی مسائل باقی مانده در حوزه درگیری های تروریستی در سوریه و برخی نگرانی های ترکیه تاکید می کنیم.

  کیهان نوشت: ادامه حضور در NPT مجوز کشتار دانشمندان است!

فیصل المقداد: جامعه جهانی همواره بر وحدت سوریه تاکید دارد

فیصل المقداد وزیر امور خارجه سوریه در نشست خبری مشترک با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه گفت: از حضور در جمهوری اسلامی ایران بسیار خوشحالم. رئیس جمهور بشار اسد از من خواسته است که سلام او را به رهبر بزرگ ایران و آقای رئیسی برسانم.

وی ادامه داد: پس از نشست آستانه در تهران، حضور من در تهران بعید نبود و از تلاش جمهوری اسلامی ایران برای بیانیه پایانی با تاکید بر تمامیت ارضی و استقلال سوریه ابراز خرسندی می کنم. هیچ چیزی نمی تواند استقلال را از بین ببرد و حاکمیت سوریه را تهدید کند، ورود ترکیه و غیرترکیه به مرزهای سوریه سودی ندارد و باعث درگیری بین دولت سوریه و ترکیه می شود و دو ملت دوست و برادر را تحت تاثیر قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید