امیر آشتیانی: آمریکا به دنبال ایجاد یک نظام تک قطبی و سلسله مراتبی است

165830177853819700 خبر عجیب

شفقنا- وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه جهان و منطقه به دلیل رقابت ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیک قدرت های جهانی در حال گذراندن دوره گذار و دستخوش تغییرات اساسی برای ایجاد نظمی جدید هستند، اظهار داشت: آمریکا در تلاش برای ایجاد یک نظام تک قطبی است. نظام و سلسله سلسله مراتبی است.

به گزارش شفقنا، امیر سرتیپ آشتیانی در دیدار حلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه با بیان اینکه اولویت سیاست خارجی دولت سیزدهم جمهوری اسلامی ایران گسترش روابط با همسایگان است و ترکیه در این زمینه از جایگاه ویژه ای برخوردار است، اظهار داشت: دولت سیزدهم جمهوری اسلامی ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

وی با بیان اینکه دو کشور اشتراکات مذهبی، فرهنگی و اجتماعی دارند و دو قدرت تاثیرگذار منطقه ای هستند، گفت: این ظرفیت ها می تواند به عنوان دو بازیگر مهم منطقه با نقش و درجه ای که دارند، همکاری های دو کشور را تا سطح همکاری های راهبردی ارتقا دهد. نفوذ آنها کشورهایی متفاوت اما مکمل در غرب آسیا هستند که باید به گسترش روابط دوجانبه توجه بیشتری داشته باشند.

وزیر دفاع ایران با بیان رویکرد مقامات کشورش برای گسترش و تقویت روابط با دولت ترکیه، بر همکاری‌های دوجانبه و همکاری‌های دفاعی در مبارزه با تروریسم تاکید کرد.

وی با بیان اینکه جهان و منطقه به دلیل رقابت ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیک قدرت های جهانی در حال گذراندن دوره گذار است و برای ایجاد نظمی جدید دستخوش تغییرات اساسی است، تصریح کرد: آمریکا در تلاش برای ایجاد یک نظام تک قطبی و سلسله مراتبی است. طبیعتاً کشورهای مستقل و قطب های جدید قدرت در جهان، هژمونی آمریکا را به چالش کشیده و مخالف این روند هستند.

  مه رقیق صبحگاهی پدیده غالب سواحل و جزایر هرمزگان است

امیر سرتیپ آستیانی با بیان اینکه منطقه غرب آسیا پس از یک دوره متلاطم و پر هرج و مرج به دلیل تهدیدات ناشی از تروریسم و ​​افراط گرایی، تجزیه طلبی و جنگ های نیابتی به آرامش نسبی رسیده است، گفت: اما سایه این تهدید همچنان در منطقه و منطقه وجود دارد. تهدیدها هنوز وجود دارند و این امر مستلزم آن است که کشورهای مهم منطقه از ظرفیت خود برای ایجاد امنیت استفاده کنند.

وی تاکید کرد: مقابله با افراط گرایی، تروریسم و ​​تجزیه طلبی دغدغه مشترک دو کشور است و همکاری و هماهنگی ایران و ترکیه در این راستا بسیار حائز اهمیت است.

وزیر دفاع ایران تصریح کرد: رویکرد جمهوری اسلامی ایران به مسائل منطقه مبتنی بر مشارکت کشورهای منطقه برای حل مشکلات از طریق گفت‌وگو و همچنین احترام به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشورها است. مخالفت با هرگونه مرز و تغییر سرزمینی.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به روند عادی سازی روابط برخی کشورهای منطقه با رژیم منفور و دروغین صهیونیستی گفت: رژیم اشغالگر قدس دشمن واقعی و همیشگی کشورهای اسلامی است. . ما متأسفیم که برخی از روندها در منطقه نیز از این غفلت بزرگ زاده شده است.

آشتیانی با بیان اینکه ترکیه را کشوری موثر در جهان اسلام می بینیم که در ابعاد سیاسی، اقتصادی و بین المللی از ظرفیت های گسترده ای برخوردار است، گفت: طبیعتا مشارکت و همکاری دو کشور برای تقویت روابط و حفظ و حراست ضروری است. منافع منطقه و ما جهان اسلام را مفید می دانیم.

وی با بیان اینکه ایران و ترکیه در بخش های دفاعی، نظامی و حتی صنایع دفاعی ظرفیت های قابل توجهی دارند، گفت: در حوزه صنایع دفاعی خوشبختانه ظرفیت قابل توجهی برای همکاری بین دو کشور وجود دارد و آماده تبادلات بالا هستیم. -سطح هیئت های دفاعی، نظامی و فنی.» با دوستان ترک دنبال می کنیم.

  آیا روسیه نیروهای خود را از سوریه خارج می کند؟ حقیقت چیست؟ گزارش الجزیره

حلوسی آکار وزیر دفاع ترکیه نیز در این دیدار با اشاره به اشتراکات فراوان ایران و ترکیه، همکاری ایران و ترکیه را برای حفظ و ثبات امنیت دو کشور و منطقه مهم دانست.

وی با بیان اینکه امروز تروریسم یکی از ابزارهای امپریالیسم است، گفت: دشمنان با استفاده از این ابزار و راه اندازی جنگ نیابتی سعی در ایجاد ناامنی در منطقه دارند.

حلوصی آکار با اشاره به اینکه مواضع ترکیه در قبال برجام همواره روشن بوده است، بر ادامه مذاکرات و از سرگیری برجام تاکید کرد.

به هر حال وی افزایش دیدارهای متقابل و همکاری های مشترک برای مبارزه با تروریسم را عاملی ضروری و اجتناب ناپذیر برای حفظ صلح و ثبات در منطقه می داند.

دیدگاهتان را بنویسید