اظهار نظر برخی تریبون های رسمی فاصله روحانیت با مردم را زیاد کرده است/ حکومت و دین یکی شده است/ برخی فکر می کنند همه مشکلات از روحانیت است استاد ایازی در گفتگو با شفقنا

IMG 2603 خبر عجیب

شفقنا- پروفسور ایازی، محقق و پژوهشگر علوم دینی معتقد است «ناکارآمدی دولت» بر روابط مردم و روحانیت در عرصه های مختلف تأثیر گذاشته است.

آقای ایازی تصریح کرد که «امروز بیش از 90 درصد روحانیون در فعالیت های اجرایی شرکت نمی کنند و کاری به امور کشوری ندارند، اما از همین درصدی که در مناصب اجرایی هستند، گروهی با اظهار نظر در منابر و … نماز جمعه، جایگاه و منزلت روحانیت و دین را تنزل داد و شکاف روحانیت و مردم را بیشتر کرد.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی ایازی در گفت وگو با شفقنا، درباره رابطه کنونی مردم و روحانیت گفت: آنچه امروز بر رابطه مردم و روحانیت تأثیر گذاشته «شرایط اقتصادی» است و به یک سطح «ناکارآمدی دولت» بیشتر است. البته به نظر من این ناکارآمدی فقط در حوزه اقتصادی نیست، بلکه در حوزه های مختلف دیگر مانند روابط بین الملل و وضعیت ایرانیان خارج از کشور نیز وجود دارد.

بیش از 90 درصد روحانیون در فعالیت های اجرایی شرکت نمی کنند و کاری به امور کشوری ندارند.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از 90 درصد روحانیون فعالیت اجرایی ندارند و کاری به امور کشوری ندارند، اما همین درصدی که در مناصب رهبری هستند در منبر و نماز جمعه سخنانی می گویند که نشان از یک روحیه ذهنی دارد. و شکاف فکری بین مردم و سخنان این مردان به وجود آمد. از سوی دیگر بسیاری از سخنان این افراد در پشت تریبون های رسمی مورد قبول و پذیرش مراجع عظام تقلید، فرهیختگان و روحانیون برجسته نیست.

پروفسور ایازی تاکید کرد: آنچه امروز مردم از تریبون های رسمی می شنوند نه تنها در حوزه مسائل دینی و اقتصادی بلکه در مقوله های مختلف اجتماعی، فرهنگی و ورزشی و مانند آن است و به جایگاه و منزلت روحانیت و روحانیت لطمه می زند. دین . نکته دیگر اینکه چون صدای این افراد بلندتر است، صداهای دیگر و گاه مخالف این نظرات کمتر شنیده می شود و همین موضوع باعث ایجاد نوعی شکاف بین مردم و روحانیت شده است.

وقتی جام حکومت و دین یکی می شود، فاصله مردم و روحانیت با ناکارآمدی عمیق تر می شود.

وی در پاسخ به این سوال که چه عواملی باعث تعمیق و تداوم شکاف بین مردم و روحانیت می شود؟ فرمود: وقتى جام حكومت و دين با هم يكى شود، هر امرى، حتى «ناحق» بر مردم اثر منفى مى گذارد. مثلاً شخصی از اوضاع و احوال و اداره امور در دارایی، شهرداری، ادارات یا بانک ها ناراحت است و از آنها انتقاد می کند، عملاً همه این کاستی ها را به گردن روحانیت می اندازد، زیرا در رأس دولت و برخی از قوا، روحانی است. در حالی که بسیاری از این کاستی ها به توده ها و اکثریت روحانیون باز نمی گردد.

  نشست فوق العاده اتحادیه عرب پس از حمله انصارالله به امارات

این محقق ادامه داد: گاهی به ادارات مراجعه می کنیم، فردی را می بینیم که مثلاً در نوبت و به ناحق با مشکلی مواجه شده است، از کارمندی که این اشتباه را انجام داده است ناراحت و عصبانی است و اعتراض خود را با وی بیان می کند که اگر روحانی در آن مکان حضور داشته باشد، روحانیت را مخاطب اصلی خود قرار می دهد و فکر می کند همه این مشکلات از سوی روحانیت است. لذا با توجه به تجربه این چهل سال که جام دین و حکومت یکی می شود آثار و لوازمی از خود بر جای می گذارد. ممکن است فوایدی برای دین و معنویت داشته باشد، اما آسیب جدی تری نیز به همراه دارد.

آقای ایازی در پاسخ به این سوال که اگر روحانیت در مناصب رهبری کشور نبود یا مردم تا این حد از اوضاع ناراضی نبودند، آیا بین روحانیت و مردم فاصله ایجاد می شد؟ وی بیان کرد: البته بیشتر این شکاف ها وجود ندارد اما در عمل ماهیت قدرت آثار و نتایجی برای دینداری به جا می گذارد، اما یکی از دلایل اصلی شکل گیری این شکاف حضور روحانیت در این امر است. امام خمینی (ره) فرمودند بعد از اینکه از پاریس به ایران آمدند که نمی خواهند در امور اجرایی کشور دخالت کنند و بعد از 7 یا 8 روز پس از بازگشت به ایران به قم آمدند و گفتند ما روحانیون. در کارهای اجرایی دخالت نکنید» و امام تا سال 60 به شدت با حضور روحانیون در مناصب اجرایی مخالف بودند و تاکید داشتند که روحانیون باید در عرصه دین و دینداری بیشتر حضور داشته باشند، ارشاد و هدایت مردم بازی کند. یک نقش.

امروز حضور روحانیت در بین مردم کم شده است

ایازی در خصوص اینکه امروز روحانیت باید چه اقداماتی برای پرکردن شکاف با مردم و تغییر نگاه جمعی مردم به این قشر انجام دهد، گفت: امروز یکی از مشکلاتی که برای روحانیت به وجود آمده حضور آن در بین اقشار جامعه است. ضعیف است قبل از انقلاب، روحانیت در جامعه حضور عمومی داشت. به همین دلیل روحانیون با سلایق و دیدگاه های مختلف در مساجد و مراکز تبلیغی و آموزشی حضور داشتند، اما امروزه ائمه جمعه و عموم نمازگزاران بر اساس سلیقه و با همان سطح علم و اطلاعات خاص انتخاب می شوند. و منبرهایشان با دید خاصی اداره می شود.

بسیاری از روحانیون که دیدگاه های متفاوتی دارند برای نماز جمعه در مساجد و منبرها حاضر نمی شوند

وی تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از روحانیون که دارای دیدگاه های مختلف هستند برای نماز جمعه در مساجد و منابر حضور ندارند و این در واقع باعث شده تا قشر عظیمی از روحانیون با تنوع مردم ارتباط خود را از دست بدهند چرا که سیستمی در نظر گرفته شده است که نیازمند است. حضور روحانیون خاص این امر خود را در جامعه نشان می دهد و روحانیون تاب تفکر جدید خود را ندارند و طبیعتاً بسیاری از مساجد روحانی شده اند و در واقع این امر مذهب دولتی را تشکیل داده است در حالی که در گذشته ائمه جماعات مساجد توسط یک نفر انتخاب می شدند. هیئت امنای مستقل، در واقع توسط مردم انتخاب شده اند. آنها به این دلیل انتخاب شدند که سلایق متفاوتی داشتند و این تنوع سلایق و دیدگاه در سطح کشور باعث شد تا افراد مختلف در مساجد و نماز جمعه شرکت کنند، اما امروزه اکثراً گروه خاصی به مساجد و منبرهای اصلی می آیند و جایگاهی مشابه دارند. سخنرانان رسمی اعلام می کنند و در عمل روحانیونی که تمایلی به تصدی این سمت ندارند از چشم عموم غایب هستند. این مشکل باعث می شود افراد زیادی در این مجالس شرکت نکنند و دقیقا یکی از دلایل عدم رونق نماز جماعت و نماز جمعه همین محدودیت سلیقه است.

  حضرت آیت الله نوری همدانی: تقویت جبهه مقاومت به ویژه در سوریه وظیفه امروز مسلمانان است.

آقای ایازی تاکید کرد که باید همبستگی اجتماعی و مذهبی وجود داشته باشد. مثلاً در گذشته همه مراجع مذهبی مبلغان با سلیقه های مختلف را به روستاها و شهرها می فرستادند و از این طریق ارتباط بین مردم، مراجع و روحانیون برقرار می شد، اما امروزه مبلغان از طریق ارگان های رسمی دولتی انتخاب می شوند. و سازمان هایی مانند سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات و اوقاف. و ارسال می شوند و در واقع این ارتباط یک طرفه است و به هیچ وجه صمیمی نیست.

وی گفت: در این شرایط مراجع عظام باید به نقش و وظیفه مرجعیت توجه بیشتری داشته باشند و همچون گذشته و قبل از انقلاب هر یک از مراجع مانند حضرت آیت الله العظمی گلپایقانی مبلغانی را به همه نقاط کشور به درخواست مردم و مردم مشکلات خود را با این روحانیون در میان گذاشتند و به همین دلیل رابطه روحانیت با مردم قوی بود.

تعمیق رابطه مردم و روحانیت بسیاری از آسیب های اجتماعی را کاهش می دهد

استاد ایازی در پاسخ به این سوال که در صورت ادامه روند کنونی چه آینده ای را می توان برای ارتباط مردم و روحانیت متصور شد؟ وی بیان کرد: یکی از کارکردهای بسیار مهم دین این است که می تواند بسیاری از آسیب های اجتماعی را کنترل کند، صرف نظر از بحث های اقتصادی که ناشی از شرایط حاکمیتی است و به دلیل فقر و بی عدالتی، شکاف طبقاتی برای آن ایجاد کرده است. جامعه از مسائل اخلاقی مانند اختلافات خانوادگی، طلاق، خیانت در امانت، دروغ یا اختلافات مالی و غیره می تواند نقش مربی و راهنما را ایفا کند. در گذشته «معنویت» مصلح بود، وارد این اختلافات و سؤالات شد و با خطبه های خود تأثیرات روحی و روانی بر مردم گذاشت.

  ریاض از 29 مارس میزبان گفتگوهای گروه های یمنی و انصارالله است.

آقای ایازی گفت: روحانیت با حضور خود در جامعه می تواند بسیار تاثیرگذار باشد و از بسیاری از معضلات و آسیب های اجتماعی جلوگیری کند. صرف نظر از وضع قانون برای رفع این آسیب های اجتماعی، متاسفانه امروزه روحانیت تا حد زیادی ایفای نقش می کند و از طریق تربیت معنوی و اخلاقی، آموزش و ارتباط، به نوعی حذف شده است تا آسیب های اجتماعی کنترل شود با نبود روحانی شاهد این هستیم که مشکلات و آسیب های اجتماعی در جامعه روز به روز در حال افزایش است.

دیدگاهتان را بنویسید