یارانه باید به بخش مصرف پرداخت شود، یعنی. پایان زنجیره / یارانه ارزی در ابتدای زنجیره رانت و فساد

یکی از نمایندگان مجلس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، علت حذف ارز 4200 تومانی را گفت: با افزایش قیمت ارز و تفاوت قیمت ارز ترجیحی با بازار آزاد و ادامه این سیاست، رانت و فساد در پرداخت این ارز به جایی رسیده است که امکان ادامه این روند وجود ندارد. رانت و واسطه گری ایجاد شده در کنار این ارز باعث شد تاثیر چندانی در زندگی مردم نداشته باشد. در واقع پس از مدتی خاصیت خود را از دست داده بود.

عبدالعلی رحیمی مظفری عضو کمیته انرژی شورای اسلامی با بیان اینکه قطعا ارز ترجیحی برای معیشت مردم بی تاثیر نیست، افزود: با افزایش قیمت ارز و تفاوت قیمت ارز ترجیحی با بازار آزاد و ادامه این سیاست، رانت و فساد در پرداخت این ارز به جایی رسید که امکان ادامه این روند وجود نداشت. رانت و واسطه گری ایجاد شده در کنار این ارز باعث شد تاثیر چندانی در زندگی مردم نداشته باشد. در واقع پس از مدتی خاصیت خود را از دست داده بود.

یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس نیز گفت: دلیل آن ارز ترجیحی است خروج ارز از کشور و ناباوری نسبت به توانایی تولید داخلی کالا وجود داشت، یعنی در زمان پرداخت این ارز، تولید داخلی بسیاری از کالاها به میزان قابل توجهی کاهش یافت. شکل ظاهری ارز ترجیحی با سایر ارزها متفاوت بود، اما واقعاً از نظر قیمت تفاوتی نداشت. این پوشش کاذب باعث به حاشیه رفتن بسیاری از کالاهای تولید داخل شد.

فساد و رانت ارز ترجیحی

رحیمی مظفری در ادامه با بیان اینکه فساد و رانت ترجیحی ارزی نیز متعلق به عده ای خاص بوده است، تصریح کرد: هر گونه اختلاف قیمت بین کالاهای داخلی و کالاهای با قیمت های بین المللی بر چرخه عرضه تاثیر می گذارد و آثار خود را بر فساد می گذارد و رانت را از بین می برد.

  رئیس جمهور عازم عمان شد

به گفته این نماینده مجلس در هر زمان و در هر شرایطی یارانه پرداخت به بخش مصرف که پایان زنجیره عرضه و تقاضا است. بدترین اثر یارانه زمانی مشاهده می شود که در ابتدای زنجیره پرداخت شود، یعنی. واردکننده، همانطور که این اثر منفی را در ارز ترجیحی دیدیم.

وی خاطرنشان کرد: از دولت ها خواسته ایم گزارش دهند که ارز 4200 تومانی برای تامین کالاهای اساسی مردم کجا رفته است. برنج با ارز 4200 تومانی وارد کشور می شد اما به چه قیمتی در بازار فروخته می شد؟ قیمت آزاد رانت خواران این ارز را گرفتند و باید مشخص شود که این ارز را در چه مسائلی خرج کرده اند و کجا برده اند.

یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: چند ارزی همیشه عامل فساد بوده است، یعنی با پرداخت یارانه نمی توان تمام چرخه های اقتصاد را کنترل کرد. وقتی به مردم یارانه می دهیم فقط یارانه مستقیم به مردم می دهیم اما نمی توانیم افزایش قیمت کالاهای دیگر را برای مردم جبران کنیم و به همین دلیل مردم همچنان با مشکل مواجه هستند. اقدام این دولت برای حذف ارز ترجیحی و جایگزینی آن با یارانه نقدی، اقدامی بود که هیچ یک از دولت های قبلی انجام نداده بودند.

این نماینده مجلس خطاب به رئیس جمهور گفت: از رئیس جمهور می خواهیم تمام توان خود را برای کنترل بازار به کار گیرد تا دلالان به بهانه حذف ارز ترجیحی و راهکارهای حمایتی برای اقشار آسیب دیده از این اقدام سختگیرانه و شایسته دولت و مجلس سوء استفاده نکنند. توافقنامه را در اسرع وقت جمع آوری و اجرا کنید.

  استعمار سبک مدرن؛ با عنوان نظم نوین جهانی

این نماینده مجلس یازدهم توضیح داد: عشریه دادن به یارانه اشتباه است زیرا یارانه برای همه مردم است و عشریه باعث تضییع حقوق برخی افراد و ایجاد نارضایتی می شود.

رحیمی مظفری گفت: اگر کالا برگ قابل اجرا باشد و زیرساخت های آن فراهم شود قطعا کارایی بیشتری خواهد داشت اما با توجه به گستردگی شبکه توزیع مشکلات زیادی برای اجرای آن داریم و نمی توانیم به راحتی از این مشکلات فرار کنیم. اقداماتی برای جلوگیری از بازگشت به روش کوپنی سه دهه پیش انجام می شود. اگر بتوانیم این مشکلات را حل کنیم، محصول برگ بر یارانه نقدی اولویت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید