کیهان نوشت: خواب بایدن تعبیر نشد

2 خبر عجیب
روزنامه کیهان

روزنامه شفقنا-کیهان در یادداشت روزانه خود با عنوان «خواب بایدن تعبیر نشد»، سعدالله زارعی نوشت:

سفر جو بایدن به منطقه که هفته‌ها محل بحث‌ها و گمانه‌زنی‌های سیاسی و کارشناسی بود، به پایان رسید و آنچه باقی ماند، مجموعه‌ای از اظهارات جنجالی درباره عادی‌سازی روابط تل‌آویو و ریاض، تعهد ریاض به افزایش صادرات نفت به 13 میلیون بشکه در روز، حل و فصل مشکلات آمریکا و عربستان پس از ترور فجیع جمال خاشقجی و ایجاد سیستم دفاع سایبری مشترک بود! در واقع، سفر بایدن نه تنها تکلیف گمانه زنی را روشن نکرد، بلکه حتی نتوانست تصویر روشنی از توافقات میان شرکت کنندگان در اجلاس ده جانبه در جده ترسیم کند. در این زمینه باید گفت:
1- بایدن سفر منطقه ای خود را از تل آویو آغاز کرد، سپس به بیت المقدس رفت و از آنجا وارد جده شد. این در حالی است که رسانه های آمریکایی در دیدار با لاپید و گفتگو با شبکه 12 رژیم صهیونیستی به یک کلمه از سخنان بایدن پرداختند و آن «امنیت اسرائیل» بود. در واقع، بایدن فاش کرده است که نگران وضعیت این رژیم است و آمده است تا اگر بتواند اوضاع را بهبود بخشد.
حتی زمانی که شبکه تلویزیونی آمریکایی CNN توسط عادل الجبیر
وزیر امور خارجه عربستان در پاسخ به سوالی درباره تاثیر عادی سازی روابط چند کشور عربی با رژیم صهیونیستی، گفت: امیدواریم این تصمیمات تاثیر مثبتی بر اوضاع داخلی اسرائیل داشته باشد.
اما با بررسی نتایج می توان گفت که این سفر حداکثر یک پستانک برای تل آویو بود و از این رو دوباره فعال شدن دستگاه عادی سازی روابط اسرائیل و اعراب در سفر بایدن تا برقراری پروازهای غیرنظامی و در واقع باز شدن آسمان عربستان به روی هواپیماهای مسافربری
رژیم صهیونیستی محدود بود و هر دو طرف نتوانستند موانع موجود را که عمدتاً ناشی از حساسیت شدید مسلمانان بود، برطرف کنند.
بایدن در سفر به تل‌آویو و گفتگو با لاپید، علاوه بر لزوم فعال کردن عادی‌سازی و رفع موانع پیش روی آن که پایان معامله قرن از دیدگاه بایدن بود، به «راه‌حل دو کشور» اشاره کرد. در این میان، درگیری رژیم صهیونیستی با مشکلات داخلی و ضعف‌های سیاسی و امنیتی، به احتمال زیاد از سفر بایدن سود زیادی خواهد برد. اظهارات بایدن مبنی بر اینکه «در دوران ریاست جمهوری من، تنش های نظامی بین ایران و آمریکا در حال کاهش است» به این معناست که آمریکا ناتوانی خود را در اجرای طرح کمربند آسمانی که گفته می شود یک طرح منطقه ای عملیاتی است، نشان داده است.
وی اعلام کرد که رژیم صهیونیستی در حال بررسی است. در واقع، بایدن در آن سفر اعتراف کرد که در مورد یک برنامه عملیاتی مشترک صحبت کرده است
در مقابل ایران، این به نفع آمریکا، رژیم اسرائیل و کشورهای عربی نیست.
2- مدتها صحبت از طرح مشترک اعراب، اسرائیل و آمریکا علیه ایران بود. گاهی به این طرح «سپر بهشت» و گاهی «شورای دریای سرخ» می گویند. رسانه ها
رژیم صهیونیستی و به ویژه رسانه های نظامی آن مانند شبکه 12 تلویزیون اسرائیل از دو هفته پیش مدعی شده اند که دولت لاپید بنت طرحی را تهیه و بین آمریکا و 9 دولت عربی به اشتراک گذاشته است که بر اساس آن اسرائیلی ها ارتش عملیات علیه تاسیسات را آغاز می کند و برنامه هسته ای ایران از حمایت 9 کشور دیگر برخوردار خواهد بود. اما این ادعاها یکی یکی در روزهای منتهی به سفر بایدن کمرنگ شد.
تیم بایدن به طرف اسرائیلی اعلام کرد که انتظارات از سفر رئیس جمهور آمریکا را افزایش نداده است، بنابراین همین شبکه دو روز قبل از سفر بایدن در جمعه گذشته سخنان قبلی خود را پس گرفت و گفت که واشنگتن و تل آویو با ادامه مذاکرات با ایران در جریان دیدار بایدن موافقت خواهند کرد. در همان زمان، مقامات سعودی یک هفته قبل از آغاز سفر بایدن اعلام کردند که در سپر آسمان و هر طرح امنیتی دیگری که ماهیت ضدایرانی داشته باشد، شرکت نخواهند کرد. امارات در این زمینه صریح‌تر عمل کرده و نخست‌وزیر اردن و رئیس‌جمهور مصر نیز اعلام کرده‌اند که شرایط منطقه ایجاب می‌کند همه برای کاهش تنش‌ها فعال باشند.
خود آمریکایی ها چه قبل و چه در جریان سفر منطقه ای بایدن با اشاره به توان دفاعی ایران و به ویژه بحث بیشتر درباره قدرت پهپادهای این کشور نشان داده اند که خود را در موقعیت مناسبی نمی دانند. پس از پایان سفر بایدن به منطقه، برخی مقامات سعودی وجود هرگونه طرح نظامی مشترک علیه ایران از جمله بحث ناتوی عربی را غیرواقعی خواندند و وزیر امور خارجه وی نیز به صراحت اعلام کرد که با ایران تماس خواهیم گرفت.
بحث اینجا در اتاق مذاکره نیست
آمریکایی – عربی – اسرائیلی در مورد نیاز به یک طرح مشترک
درباره ایران برای اهداف امنیتی و نظامی صحبت شده یا نه، اما درباره القاعده صحبت شده است. بحث این است که ادبیات همه جانبه این موضوع نشان می دهد که اگر گفت و گو و حتی تصمیم گیری شود، فاصله بین حرف و عمل بسیار زیاد می شود. علاوه بر این، طرح عربی برای ناتو حدود 20 سال پیش در شورای همکاری خلیج فارس تصویب شد، اما تاکنون به مرحله تشکیل «گردان مشترک» نرسیده است و در جنگ یمن، همانطور که دیدیم، حتی نیروهای نظامی عربستان سعودی و امارات متحده عربی به مدت سه سال از دنیا رفته اند. به همین ترتیب، حدود پنج سال پیش نیز صحبت از “معامله قرن” بود.
7 دولت آمریکا، رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی، اردن، مصر، امارات متحده عربی و تشکیلات خودگردان فلسطین پیشنهاد شدند و قرار بود وضعیت جدید سیاسی و جغرافیایی منطقه را شکل دهند، اما به اندازه وظیفه.
هیچ یک از این دو روستا کارساز نبودند و بایدن و مقامات سعودی بار دیگر بر طرح دو کشور – طرح صلح ملک عبدالله، پادشاه سابق عربستان سعودی در سال 2002- تاکید کردند.
در واقع معامله قرن در دستور فاتحه خواندن بر سر قبر آن مرحوم بود.
3- در جریان مذاکرات بین بایدن و سایر کشورها و در بیانیه نهایی واشنگتن-ریاض، توافق بایدن و ملک سلمان برای افزایش صادرات نفت عربستان در قالب اوپک پلاس برجسته شد. یک روز پس از این مذاکرات، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی، سخنرانی را آغاز کرد
عربستان سعودی 13 میلیون بشکه نفت در هفته های آینده را به عنوان بخشی از توافق اوپک اعلام کرد و گفت این حداکثر توانایی ما برای افزایش صادرات نفت است. کاخ سفید این جنبه از سفر بایدن را به شدت تبلیغ کرده است و از یک سو با توجه به نیاز عربستان سعودی به ایجاد زیرساخت های لازم برای افزایش 27 درصدی تولید و صادرات نفت و با توجه به رابطه معکوس بین افزایش صادرات و میزان دریافتی صادرکنندگان نفت، حداقل در دو ماه آینده افقی برای افزایش صادرات وجود ندارد، در حالی که کشورهایی هستند که از اجرای توافق با آمریکا پشیمان شده و وضعیت را برعکس می کنند. بنابراین، بایدن از این سفر نمی تواند به تنها توافق مرتبط با منافع مردم آمریکا امیدوار باشد.
4- سفر بایدن نمی تواند آغازگر عادی سازی متوقف شده روابط سیاسی اسرائیل و اعراب باشد. به همین دلیل باید گفت آخرین تیری که رژیم صهیونیستی برای احتراق این خودرو انجام داد به نتیجه لازم نرسید. ناکامی بایدن در فعال کردن ماشین عادی سازی احتمالاً به مقاومت اعراب در برابر عادی سازی دامن می زند و این می تواند مشکلات جدیدی را برای رژیم صهیونیستی ایجاد کند. آمریکا شرایط را برای عادی سازی در عربستان آرام کند
رسما و بر اساس اظهارات بایدن مبنی بر واگذاری دو جزیره صنافیر و تیران
– در دریای سرخ – به عربستان سعودی خبر داد، اما این خبر که چند سال پیش مطرح شد، جو را برای حرکت ماشین عادی سازی آرام نکرد. عربستان در سفر بایدن و از قول عادل الجبیر عادی سازی پس از تصویب طرح دو دولتی که پادشاه سابق عربستان سعودی
در سال 2002 البته در مقام ولیعهد آن را به کنفرانس اتحادیه عرب در بیروت ارائه کرد و تصویب و به تعویق افتاد. در همین حال، قدس و سایر اماکن مقدس در الخلیل، بیت لحم و نابلس خط قرمز هستند.
آنها رژیم صهیونیستی هستند. بنابراین واضح است که کار برای انجام دادن وجود دارد
او نرفته است
البته در عین حال باید گفت که اجازه ورود رسمی هواپیماها و مسافران رژیم صهیونیستی به آسمان عربستان امری ساده و جرم کوچکی نیست و این بدان معناست که هواپیماهای اسرائیلی حتی می توانند بر فراز مکه و مدینه پرواز کنند. که در واقع به امنیت زائران مسلمان مربوط می شود، اختلاف نظر وجود دارد و از سوی دولت سعودی نقض تعهدات دینی تلقی می شود. مسلمانان نباید سکوت کنند و در آسمان دو قبله شاهد سلطه دشمنان باشند.

  اوقات شرعی در افق تهران در 15 آبان 1401 / زمان طلوع و غروب خورشید تنظیم شده است.

اخبار قبلیتلاش پاکستان برای تسهیل تجارت و روابط مرزی با افغانستان

دیدگاهتان را بنویسید