وال استریت ژورنال گزارش می دهد که روسیه و چین به دنبال تغییر جهت جریان های قدرت جهانی هستند

57803291 خبر عجیب

شفقنای آینده- وال استریت ژورنال در گزارشی از سیاست بین المللی روسیه و چین؛ وی با اشاره به رو به وخامت روابط پوتین و شی با غرب، نوشت که روسیه و چین به دنبال تغییر جزر و مد قدرت جهانی هستند – به طوری که روند رویدادها در سال های آینده به نفع آنها جریان یابد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، جرالد اف سیب، ستون نویس وال استریت ژورنال، این مقاله را با اشاره به اعتماد به نفس و خودباوری ولادیمیر پوتین در هنگام حضور در کنفرانس مالی دوستان کرملین آغاز می کند – که به رسانه ها گفت که نه تنها اقتصاد روسیه تحت تأثیر تحریم‌های غرب قرار گرفته است، اما آمریکا و متحدانش اتحاد بین‌المللی و هماهنگی خود را در برابر حمله روسیه به اوکراین از دست داده‌اند. پوتین همچنین در این کنفرانس از تشکیل مراکز جدید قدرت، تغییرات انقلابی در نظام روابط بین الملل و تغییرات اساسی و اساسی در این حوزه خبر داد.

وال استریت ژورنال این اعلامیه را با یک قمار بزرگ جهانی در قلب تهاجم روسیه به اوکراین مقایسه کرد. او می نویسد که پوتین آگاه است که به دلیل تهاجم وحشیانه به اوکراین، روسیه احتمالاً روابط خوب خود را با غرب برای همیشه از دست داده است. این کشور در حال قمار است تا با ایجاد یک شبکه جدید دیپلماتیک، اقتصادی و امنیتی، آنچه را که در این میان از دست داده است، جبران کند. البته برای رسیدن به این هدف، روسیه متکی به اتحاد با چین است – که سال ها همین هدف را دنبال می کند و از طریق تجارت و سرمایه گذاری در آسیا، آمریکای لاتین و آفریقا یک سری حمایت های دیپلماتیک از خود به دست آورده است. این پایگاه ها ممکن است بازیگران اصلی اقتصادی یا دیپلماتیک نباشند، اما بیشتر آنها بازارهای در حال توسعه هستند که در مسیرهای تجاری استراتژیک واقع شده اند و برخی از آنها مواد معدنی لازم برای تبدیل به فناوری های انرژی پاک را دارند.

  گزارش تصویری: جشن میلاد امام رضا (ع) در بنیاد امام

وال استریت ژورنال در ادامه خاطرنشان کرد که روسیه و چین با این تلاش ها به دنبال تغییر شکل جریان های قدرت جهانی هستند تا در آینده از آنها به نفع خود و به ضرر غرب استفاده شود. وی رویدادهایی را که روسیه و چین را به آینده امیدوار می کند – از جمله فروش قابل توجه نفت روسیه به هند، فروش گاز طبیعی روسیه به پاکستان و البته شکست اتحاد دیپلماتیک کشورهای مختلف در سراسر جهان علیه حمله روسیه به اوکراین. استقبال گرم روسای جمهور چین، هند، برزیل و آفریقای جنوبی در نشست بریکس از دیگر مواردی است که ولادیمیر پوتین را به آینده امیدوار نگه می دارد.

البته بلوک غرب نیز بحران اوکراین را در زمینه هایی که به نفع آمریکا و متحدانش است، از جمله احیای ناتو و تقویت اتحادیه اروپا ارزیابی می کند.

با این حال، چین و روسیه بر این باورند که این تمرکز بر ادغام در بلوک غرب منعکس کننده تفکر قدیمی و جنگ سرد است و استدلال می کنند که وضعیت امروز بسیار متفاوت از گذشته است.

آنجلا استنت، استاد دانشگاه و نویسنده کتابی درباره راهبردهای دیپلماتیک پوتین در این زمینه می گوید: «پوتین قبل از حمله به اوکراین شروع به تشکیل یک شبکه بین المللی جدید کرد. روندی که با پیروزی روسیه در جدایی کریمه از اوکراین آغاز شد، با پیوستن روسیه به اوپک پلاس و تعمیق درگیری این کشور در سوریه ادامه یافت و در نهایت با راه اندازی خط لوله گاز جدید به چین در سال 2019 به اوج خود رسید.

  واکنش روسیه به تحریم های اروپا: عادت کرده ایم!

از سوی دیگر، شاهد شبکه‌سازی مداوم پکن در آفریقا و آمریکای لاتین در دو دهه گذشته بوده‌ایم – از جمله می‌توان به ابتکار کمربند و جاده اشاره کرد که در سال ۲۰۱۳ شامل سرمایه‌گذاری چین در زیرساخت‌های تجاری ۷۱ کشور مختلف بود. در آسیا، آفریقا، اروپای شرقی و خاورمیانه. گزارش موسسه تحقیقات فارین پالیسی که به فعالیت بیش از 10000 شرکت چینی در آفریقا به همراه وام حدود 126 میلیارد دلاری چین به کشورهای آفریقایی، مشارکت چین با آمریکای لاتین به مبلغ 450 میلیارد دلار و البته سرمایه گذاری 41 میلیارد دلاری اشاره می کند. یکی دیگر از تلاش های چین برای شبکه سازی جهان است.
موسسه تحقیقات سیاست خارجی اشاره می کند که یکی از ارکان استراتژی بزرگ چین تبدیل شدن به بزرگترین شریک تجاری و مهم ترین تامین کننده اقلام کلیدی زنجیره تامین برای همه اقتصادهای بزرگ و در واقع همه کشورها است.

منبع ترجمه: https://www.wsj.com/articles/putin-and-xis-bet-on-the-global-south-11657897521

دیدگاهتان را بنویسید