هفتمین نشست مذاکرات آستانه در تهران برگزار می شود

شفقنا- هفتمین نشست مذاکرات آستانه با حضور روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه امروز (سه شنبه) در تهران برگزار می شود.

به گزارش شفقنا از ایسنا، مذاکرات آستانه با ابتکار ایران و روسیه و حمایت ترکیه از سال 2017 با هدف حل و فصل مناقشات سوریه و پایان دادن به شش سال جنگ، آوارگی و ویرانی در این کشور آغاز شد. دور اول نشست آستانه یا نشست صلح سوریه در ژانویه 2017 (3 و 4 بهمن 1331) با حضور ایران، روسیه و ترکیه در قزاقستان برگزار شد.

ماجرای دیدار سران مذاکرات در آستانه

این سه کشور تاکنون هجده بار با هدف رسیدگی به مسائل بشردوستانه، تقویت اعتماد و هماهنگی برای اتخاذ تدابیری متناسب با توسعه روند صلح و حل بحران سوریه، مذاکراتی را در آستانه برگزار کرده اند. در تمامی این مذاکرات بر لزوم حفظ حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه و ادامه روند آتش بس تاکید شد.

از سوی دیگر شش دیدار در سطح روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه برگزار شد. نشست سوچی در 1 دسامبر 1996، نشست آنکارا در 15 آوریل 1997، نشست تهران در 16 سپتامبر 1997، نشست سوچی در 25 فوریه 1997، نشست آنکارا در 25 سپتامبر 1998 و نشست مجازی و فوق العاده در تهران برگزار شد. 20 تیرماه 99 در سطح سران سه کشور هفتمین نشست امروز با حضور آیت الله رئیسی، پوتین و اردوغان در تهران برگزار می شود.

دستاوردهای مذاکرات آستانه

تعیین چهار منطقه برای کاهش تنش در سوریه، تشکیل کمیته قانون اساسی و دعوت از مخالفان و سایر بازیگران به عنوان ناظر از مهمترین نتایج مذاکرات آستانه است. این جلسات در مجموع اثرات و نتایج مثبتی در مهار بحران، غلبه بر پروژه خرابکارانه و تثبیت تدریجی اوضاع در سوریه داشت تا بتوان از جلسات روند آستانه به عنوان الگویی برای مشارکت کشورها در تامین امنیت سوریه استفاده کرد. منطقه و مبارزه با تروریسم نامیده می شود. یکی از دلایل اهمیت برگزاری نشست های آستانه این است که کشورهای منطقه به دنبال ارائه الگویی برای حل مناقشات منطقه ای به دور از دخالت های خارجی هستند.

  روسیه و اوکراین باید پای میز مذاکره بنشینند

24 تا 26 ژوئن سال جاری هجدهمین نشست روند آستانه با حضور معاونان وزرای امور خارجه روسیه، ایران و ترکیه در قزاقستان برگزار شد که نتیجه آن بیانیه 19 ماده ای بود. در این بیانیه با تاکید بر استقلال، تمامیت ارضی سوریه و لزوم مقابله با تروریسم در آن کشور و همچنین محکومیت حملات رژیم صهیونیستی به سوریه، نگرانی از وضعیت انسانی سوریه و اعضای جامعه جهانی، سازمان ملل متحد و آژانس های بشردوستانه. آنها می خواستند ارسال کمک به سراسر سوریه را افزایش دهند. همچنین بر لزوم تسهیل بازگشت امن، عادلانه و داوطلبانه پناهندگان و آوارگان داخلی به سوریه تاکید شد.

پیگیری منافع متقابل

در کنار برگزاری این نشست، دیدارهای دوجانبه رئیس جمهور ایران با سران روسیه و ترکیه نیز برگزار می شود. دولت سیزدهم تقویت همکاری با کشورهای همسایه و منطقه را یکی از محورهای سیاست خارجی خود اعلام کرده و ترکیه و روسیه دو کشور مهم در این حوزه هستند. تلاش ایران و روسیه برای تهیه سند همکاری 20 ساله و تاکید بر توسعه همکاری های اقتصادی و تشکیل فضای جدید اقتصادی بین دو کشور است. از یک سو، همکاری امنیتی ایران و روسیه در بحران‌های منطقه غرب آسیا و همگرایی امنیتی مشترک این دو بازیگر تثبیت‌کننده در جنگ داخلی سوریه، حاکی از وجود ظرفیت گسترده برای همکاری‌های ضد تروریسم و ​​ثبات راهبردی است. بین این دو کشور رئیسی و پوتین تاکنون دو بار با هم دیدار کرده اند و سومین دیدار آنها امروز برگزار می شود.

از سوی دیگر، روابط ایران و ترکیه ظرفیت بسیار بیشتری برای بهبود دارد. در سال‌های 2020 و 2021 حجم تجارت خارجی دو کشور بین 5 تا 6 میلیارد دلار است و با ظرفیت‌های موجود این امکان وجود دارد که این مبادلات به 30 میلیارد دلار در سال برسد.

  درخواست تحریم کالاهای ترکیه از سوی اتاق بازرگانی دیالی

دیدگاهتان را بنویسید