ساترا: مجوز هیچ رسانه صوتی و تصویری لغو نمی شود

به گزارش شفقنا از روابط عمومی سترا، سعید مقیسه وی تاکید کرد: ایفای ماموریت های قانونی سترا مورد نیاز دستگاه های نظارتی در قوه مجریه و مقننه است و اخیرا نامه ای از سوی معاونت حقوقی ریاست جمهوری به سترا ارسال شده است که در آن بر اختیارات و وظایف سترا در حوزه صوت و صوت فراگیر تاکید شده است. ویدئو

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات صوتی تصویری (ساترا) در خصوص نامه نگاری با رئیس سازمان صدا و سیما برای جلوگیری از تخلف رسانه های صوتی و تصویری پخش شده گفت: بدون شک بالاترین اولویت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات صوتی تصویری (ساترا) است. ، اجرای قوانین و اسناد به پایان رسیده است و هیچ تعارفی در این زمینه وجود ندارد.

نائب رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به اینکه در حال حاضر مجوز هیچ یک از رسانه های صوتی و تصویری فراگیر لغو یا تعلیق نشده است، گفت: در صورت رعایت قانون از سکوها حمایت می کنیم. البته برخی از سیستم های نمایشگر درخواستی تخلفاتی داشته اند که منجر به حذف امتیاز آنها شده است. بنابراین در صورت ادامه روند کاهش امتیاز آنها و پایین آمدن آن از حداقل امتیاز مورد نیاز برای فعالیت، اقدامات قانونی لازم را انجام خواهیم داد.
وی با اشاره به ماموریت قانونی سترا در زمینه تنظیم جامع رسانه های صوتی و تصویری گفت: ایفای ماموریت های قانونی سترا از سوی مراجع نظارتی در قوه مجریه و مقننه الزامی است. اخیراً مکاتباتی از سوی دفتر معاونت حقوقی رئیس جمهور با ساترا انجام شده است که بر اختیارات و وظایف ساترا در حوزه صوتی و تصویری جهانی تاکید شده است.

  اهمیت حیا در تربیت: کسی که از مردان خجالت نکشد از خدا هم شرم ندارد.

وی افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی کشور با موضوع توسعه فضای مجازی سالم، مفید و ایمنجلوگیری از انتشار مطالب و خدمات مضر، ناسالم و خطرناک یکی از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد و بر اساس رسالت ساترا در زمینه تنظیم صدا و تصویر، ساترا بر سلامت محتوای صوتی و تصویری نظارت دارد.

نقد جدی به وضعیت متروک فضای مجازی

رئیس سترا خاطرنشان کرد: بسیاری از هواداران و دلسوزان نظام جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر به شدت از وضعیت فرسوده فضای مجازی انتقاد کرده و خواستار اقدام ساترا برای بهبود محتوای صوتی و تصویری فضای مجازی هستند.

مقیشه با اشاره به لزوم رسیدگی به خانواده و کودکان و نوجوانان در فضای مجازی گفت: یکی از مهمترین وظایف دولت حمایت از خانواده ها، کودکان و نوجوانان در فضای مجازی است و در سند حمایت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی مصوب شورای عالی فضای مجازی تاکید شد: تمامی بسترها و ارائه دهندگان محتوا موظفند از ارائه تبلیغات و محتوای مضر برای کودکان و نوجوانان که یکی از اولویت های اصلی ساترا است که باید از مضرات آن مراقبت کنند، جلوگیری کنند. محتوای کودک و نوجوان از طریق رسانه های صوتی و تصویری فراگیر در برنامه های این گروه سنی تولید و پخش نشود.

رئیس سترا همچنین به طرح جامع و معماری شبکه ملی اطلاعات مصوب شورای عالی فضای مجازی به عنوان یکی دیگر از اسناد تاکید بر سلامت محتوا در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف راهبردی تعیین شده در سند استاد راهبردی است. طرح و معماری شبکه ملی اطلاعات. حضور هدفمند و جریان ساز در عرصه ملی و فراملی فضای مجازی برای ترویج گفتمان انقلاب اسلامی است. در حالی که شاهد هستیم برخی رسانه های صوتی و تصویری رایج اقدام به تولید و انتشار مطالبی کاملاً خلاف گفتمان انقلاب اسلامی می کنند و بارها چنین مطالبی مورد اعتراض اقشار جامعه قرار می گیرد.

  بازگشایی تقاطع خیابان دانیال و بلوار فردوسی طی سه هفته آینده

وی افزود: در همین سند یک سری اقدامات سالم سازی محتوا طراحی شده است که نشان دهنده عزم جدی کشور برای ترویج عقل و کاهش محتوای مضر است و سلسله مشاهدات صورت گرفته در ساترا نشان می دهد که محتوای برخی رسانه های صوتی و تصویری این در حوزه های مختلف فرهنگی و اجتماعی است.

مقیشه در پایان تاکید کرد: سترا از مواضع قانونی خود برای حفظ حقوق مخاطبان رسانه های صوتی و تصویری جهانی دفاع خواهد کرد و به زودی نماینده مصرف کنندگان و مقررات اجتماعی سترا جلساتی را با حضور مدیران رسانه ها، نخبگان رسانه ای و رسانه ای برگزار خواهد کرد. دیگر گروه‌های فعال فرهنگی و اجتماعی، ایجاد گفت‌وگوی مؤثری بین ساترا و فعالان اجتماعی کشور را در نظر گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید