ساترا بر مواضع قانونی خود خواهد ایستاد/ در این زمینه هیچ تعارفی نداریم

به گزارش خبرگزاری موج، سعید مقیسه; رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات صوتی تصویری (ساترا) در خصوص مکاتبه با رئیس سازمان صدا و سیما در خصوص جلوگیری از تخلفات رسانه های صوتی و تصویری گفت: بدون شک اولویت اصلی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات صوتی تصویری (ساترا) اجرای قوانین است. و اسناد در اولویت است و هیچ گونه تعارفی در این زمینه وجود ندارد.

نائب رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به اینکه در حال حاضر مجوز هیچ یک از رسانه های صوتی و تصویری فراگیر لغو یا تعلیق نشده است، گفت: در صورت رعایت قانون از سکوها حمایت می کنیم. البته برخی از سیستم های نمایشگر درخواستی تخلفاتی داشته اند که منجر به حذف امتیاز آنها شده است. بنابراین در صورت ادامه روند کاهش امتیاز آنها و پایین آمدن آن از حداقل امتیاز مورد نیاز برای فعالیت، اقدامات قانونی لازم را انجام خواهیم داد.

وی با اشاره به ماموریت قانونی سترا در زمینه تنظیم جامع رسانه های صوتی و تصویری گفت: ایفای ماموریت های قانونی سترا از سوی مراجع نظارتی در قوه مجریه و مقننه الزامی است. اخیراً مکاتباتی از سوی دفتر معاونت حقوقی رئیس جمهور با ساترا انجام شده است که بر اختیارات و وظایف ساترا در حوزه صوتی و تصویری جهانی تاکید شده است.

وی افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی کشور با موضوع «توسعه فضای مجازی سالم، مفید و ایمن»، جلوگیری از انتشار مطالب و خدمات مضر، ناسالم و خطرناک یکی از مواردی است که باید رعایت شود. در نظر گرفته شده و با توجه به ماموریت ساترا در زمینه تنظیم صدا و تصویر فراگیر، ساترا بر آن است تا بر سلامت محتوای تصویر و صدای فراگیر نظارت کند.

  دموکراسی نوشت: خودروهای اقتصادی با قیمت میلیاردی!

رئیس سترا خاطرنشان کرد: بسیاری از هواداران و دلسوزان نظام جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر به شدت از وضعیت فرسوده فضای مجازی انتقاد کرده و خواستار اقدام ساترا برای ارتقای محتوای صوتی و تصویری فضای مجازی هستند.

مقیشه با اشاره به لزوم رسیدگی به خانواده و کودکان و نوجوانان در فضای مجازی گفت: یکی از مهمترین وظایف دولت حمایت از خانواده ها، کودکان و نوجوانان در فضای مجازی است و در سند حمایت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی مصوب شورای عالی فضای مجازی تاکید شد: تمامی بسترها و ارائه دهندگان محتوا موظفند از ارائه تبلیغات و محتوای مضر برای کودکان و نوجوانان که یکی از اولویت های اصلی ساترا است که باید از مضرات آن مراقبت کنند، جلوگیری کنند. محتوای کودک و نوجوان از طریق رسانه های صوتی و تصویری فراگیر در برنامه های این گروه سنی تولید و پخش نشود.

وی همچنین به طرح جامع و معماری شبکه ملی اطلاعات مصوب شورای عالی فضای مجازی به عنوان یکی دیگر از اسناد تاکید بر سلامت محتوا در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف راهبردی تعیین شده در طرح جامع و معماری سازمان فضای مجازی است. سند شبکه ملی اطلاعات حضور است. جریان سازی می کند و در عرصه ملی و فراملی فضای مجازی برای ترویج گفتمان انقلاب اسلامی هدف گذاری می شود. در حالی که شاهد هستیم برخی رسانه های صوتی و تصویری رایج اقدام به تولید و انتشار مطالبی کاملاً خلاف گفتمان انقلاب اسلامی می کنند و بارها چنین مطالبی مورد اعتراض اقشار جامعه قرار می گیرد.

  آخرین آمار ویروس کرونا در کشور تا ظهر 2 مرداد 1401 / شناسایی 6 هزار و 279 بیمار جدید

وی افزود: در همین سند مجموعه اقداماتی برای سالم سازی محتوا طراحی شد که نشان دهنده عزم جدی کشور برای ارتقای سلامت و کاهش محتوای مضر است و مجموعه مشاهدات صورت گرفته در ساترا نشان می دهد که محتوای برخی صوت های فراگیر و رسانه های تصویری در عرصه های مختلف فرهنگی و اجتماعی آسیب می رسانند.

مقیشه در پایان تاکید کرد: سترا از مواضع قانونی خود برای حفظ حقوق مخاطبان رسانه های صوتی و تصویری جهانی دفاع خواهد کرد و به زودی نماینده مصرف کنندگان و مقررات اجتماعی سترا جلساتی را با حضور مدیران رسانه ها، نخبگان رسانه ای و رسانه ای برگزار خواهد کرد. دیگر گروه‌های فعال فرهنگی و اجتماعی، ایجاد گفت‌وگوی مؤثری بین ساترا و فعالان اجتماعی کشور را در نظر گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید