اعتصاب صرافان در غرب افغانستان؛ رئیس اتحادیه صرافان هرات در گفت و گو با شفقنا گفت: وجود اسکناس های قدیمی روابط مالی را مختل کرده است.

خبر عجیب

شفقنا افغانستان- افزایش بی سابقه پول کهنه در هرات بازار مبادلات این ولایت در غرب افغانستان را بسته است.

به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان، صرافان می گویند که بانک مرکزی دولت طالبان به وعده خود در زمینه جمع آوری و تبدیل پول های قدیمی عمل نکرده است.

در حال حاضر بانک مرکزی می گوید فقط اسکناس های دست نخورده را می پذیرد و مسئولیتی در قبال اسکناس های قدیمی ندارد.

اتحادیه صرافان ولایت هرات می گوید که گردش پول ماندارها به یک مشکل بزرگ تبدیل شده است.

محمد ترابی رئیس این اتحادیه در گفت و گو با خبرگزاری شفقنا افغانستان گفت که عدم پذیرش پول های قدیمی توسط بانک ها ضربه سنگینی به اقتصاد مردم وارد کرده است.

به گفته وی، در حال حاضر بیشتر پول های کاغذی در هرات گیر کرده و قدیمی است. به گفته وی، این وضعیت موجب بروز مشکلاتی برای صرافی ها و شهروندان شده است.

رئیس اتحادیه صرافان می گوید که بارها این مشکل را به مقامات محلی هرات گوشزد کرده است. اما تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده اند.

وی می افزاید صرافی ها در اعتراض به این بی توجهی دست به اعتصاب زده اند و تا رفع این چالش دست از کار بر نمی دارند.

در همین رابطه حسن تیموری یکی از صرافان هرات می گوید که امروز در نشستی که با سران اتحادیه های دیگر در هرات داشت تصمیم گرفته شد که اتحادیه ها مانند اتاق تجارت، اتحادیه خواربار و برخی اتحادیه های دیگر. به این اعتصاب خواهند پیوست

او می گوید که وضعیت پول کاغذی در هرات غیرقابل قبول است و اگر این موضوع حل نشود، اعتصاب صرافان ادامه خواهد داشت.

  امکان تامین محل ساخت مسکن روستایی با نرخ سود یارانه ای

حمیدالله اسحقی یکی از صرافان بازار خراسان مرکز خرید و فروش ارز در هرات می گوید که کاهش بی سابقه ارزش پول در این ولایت، جدا از اینکه به اقتصاد مردم آسیب می رساند، روابط مالی هرات و سایر ولایات را نیز مختل می کند.

وی گفت که هرات که قطب اقتصادی کشور محسوب می شود، نباید با چنین مشکلاتی مواجه شود. وی تاکید می کند که حکومت طالبان باید هر چه زودتر به این چالش رسیدگی کند.

مقامات محلی هرات حاضر به صحبت در این مورد نیستند. این مسئولین حتی از حضور در جلسه صرافی ها نیز خودداری کرده اند.

این در حالی است که موضوع پول های کهنه و پاره شده بارها در افغانستان جنجال به پا کرده بود و دولت قبل در چاپ پول جدید با مشکل زیادی مواجه بود.

در دولت قبلی افغانستان چنین مشکلاتی به وجود آمد، اما بانک مرکزی آن کشور با جمع آوری پول های قدیمی و توزیع پول های سالم با این چالش مقابله کرد.

دیدگاهتان را بنویسید