رئیس کمیسیون اروپا: اتحادیه اروپا به سمت تامین کنندگان قابل اعتماد انرژی حرکت می کند

به گزارش شفقنا از ایرنا، «اورسولا فون درلین» روز دوشنبه در توییتی نوشت: اتحادیه اروپا از تامین کنندگان قابل اعتماد انرژی درخواست می کند.

وی با اشاره به اینکه امروز برای امضای قرارداد جدید در آذربایجان حضور داشت، افزود: هدف ما افزایش دو برابری گاز آذربایجان به اتحادیه اروپا در چند سال آینده است.

در همان زمان، فون درلین نوشت: جمهوری آذربایجان شریک حیاتی برای امنیت گاز و در مسیر ما به سمت بی طرفی کربن خواهد بود.

جمهوری آذربایجان در نظر دارد تا سال 2027 سالانه 20 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی به اروپا صادر کند.

بر اساس اخبار رسیده، رئیس کمیسیون اروپا روز دوشنبه در باکو با مقامات جمهوری آذربایجان دیدار خواهد کرد. به گزارش یورونیوز، قرار است وی در این سفر با جمهوری آذربایجان برای افزایش صادرات گاز از این کشور به توافق برسد.

مقامات اتحادیه اروپا از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین به دنبال کاهش سهم گاز وارداتی از روسیه در مصرف انرژی بوده اند. در عین حال نگرانی هایی در مورد ادامه صادرات گاز از طریق خط لوله نورد استریم 1 وجود دارد. انتقال گاز روسیه به اروپا از طریق نورد استریم 1 از هفته گذشته به دلیل تعمیر و نگهداری سالانه متوقف شده است.

به گزارش یورو نیوز، این تعمیرات که برای حفظ نورد استریم 1 در حال انجام است تا چند روز دیگر ادامه خواهد داشت. با این حال، وزارت امور خارجه روسیه تهدید کرده است که آینده این خط لوله گاز با وضعیت تحریم های اعمال شده علیه مسکو گره خورده است.

رویترز گزارش داد که بر اساس پیش نویس توافقنامه بین باکو و بروکسل، سطح گاز صادراتی از مسیر جنوبی انتقال گاز که از ترکیه می گذرد، افزایش می یابد.

  فرمانده پایگاه فرجا: از امروز گذرنامه ویژه ایام اربعین صادر نمی شود

در پیش نویس توافقنامه اتحادیه اروپا و جمهوری آذربایجان آمده است: طرفین قصد دارند از تجارت دوجانبه گاز طبیعی از جمله صادرات آن به اتحادیه اروپا از طریق خط لوله جنوبی حمایت کنند که با توجه به شرایط تجاری و بازار حداقل تا سال 2017 خواهد بود. تقاضا به 20 میلیارد متر مکعب در سال خواهد رسید.

مسیر جنوبی انتقال گاز شامل سه خط لوله گاز از قفقاز جنوبی، ترانس آناتولی و ترانس آدریاتیک است.

دیدگاهتان را بنویسید