کلیباف: توافقات اولیه در خصوص معافیت روادید برای ازبکستان انجام شده است

1 خبر عجیب

شفقنا- رئیس شورای اسلامی شهر گفت: در سفر به ازبکستان لغو روادید و افزایش مبادلات اقتصادی با ازبکستان به دو میلیارد دلار مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش شفقنا، آقای محمدباقر قالیباف در نشست خبری در تشریح سفر سه روزه خود به ازبکستان اظهار داشت: این سفر به دعوت رسمی رئیس مجلس قانونگذاری ازبکستان و علاوه بر دیدار با رئیس مجلس انجام شد. وی همچنین در مجلس قانونگذاری ازبکستان با رئیس مجلس سنا دیدار و با رئیس جمهور ازبکستان دیدار طولانی داشت.

وی افزود: طبق روال در این سفر، قبل از دیدارهای رسمی، نشستی با ایرانیان مقیم ازبکستان برگزار شد و به ویژه در این نشست، مسائل اقتصادی و تجاری با تجار و تولیدکنندگان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مستقیماً از آنها مطلع شدیم. آرزوها و نگرانی ها به زبان خودمان.

رئیس شورای اسلامی کشور افزود: جلسه ای در مجلس قانونگذاری ازبکستان برگزار شد که در آن موضوعات مهمی از جمله توسعه روابط پارلمانی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. دلیل اهمیت این موضوع این بود که نزدیک به 30 سال از استقلال ازبکستان می گذرد و این اولین حضور رئیس شورای اسلامی ایران در ازبکستان است.

وی با برشمردن اهمیت جایگاه ازبکستان در منطقه، به این کشور به عنوان پرجمعیت ترین کشور آسیای میانه اشاره کرد و افزود: ازبکستان از ظرفیت اقتصادی و فرهنگی بالایی برخوردار است به ویژه در حوزه معدن در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است. . رشد اقتصادی این کشور در سال های اخیر به 7.5 درصد رسیده و جی. تولید ناخالص ملی (تولید ناخالص ملی) آنها 70 میلیارد دلار است.

  فرار 136 میلیاردی مالیات طلافروشی در اصفهان را کشف کنید

کلیباف تصریح کرد: دو کشور از نظر فرهنگی پیوندهای عمیق تاریخی و فرهنگی دارند و می توان از ظرفیت فرهنگی دو کشور برای رسیدن به اهداف مشترک استفاده کرد.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه ازبکستان به آب های آزاد دسترسی ندارد، علاقه مند به گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران است، زیرا مسیر دسترسی به خلیج فارس، دریای عمان و بنادر شهید باهنر و چابهار از اهمیت بالایی برخوردار است. اهمیت برای ازبکستان

رئیس قوه مقننه با یادآوری اینکه در هر سه جلسه با روسای مجالس مقننه، سنا و رئیس جمهور ازبکستان به توافقات بسیار خوبی دست یافتیم و تصمیم بر این شد که به ویژه در حوزه اقتصادی در چند ماه آینده به ویژه در نیمه دوم شهریورماه که رئیس جمهور در جلسه شرکت می کند توافقنامه شانگهای به ازبکستان می آید، باید در خصوص لغو روادید برای بازرگانان، رانندگان ترانزیتی و همچنین تسهیل حضور مردم در دو کشور توافقات لازم انجام شود. در قالب سفرهای گردشگری

وی تاکید کرد: مطمئن هستیم با تدوین برنامه مدون می توان حجم مبادلات اقتصادی دو کشور را از 500 میلیون دلار به 2 میلیارد دلار افزایش داد.

کلیباف اضافه کرد: یکی دیگر از فرصت های موجود در حوزه روابط با ازبکستان، تقویت روابط در حوزه های فرهنگی است، با توجه به اینکه دو کشور دارای ویژگی های مشترک تاریخی و فرهنگی بسیاری هستند، سفری به شهرهای سمرقند و بخارا داشتیم. این نشان می دهد که دو کشور از نظر فرهنگی، مذهبی، قومی و مذهبی اشتراکات زیادی دارند و اشتراکات زیادی با یکدیگر دارند، بنابراین باید از این فرصت برای افزایش ارتباطات استفاده کرد.

  پیام تبریک مدیرعامل بانک ملت به مناسبت روز قلم

رئیس شورای اسلامی کشور با اشاره به اصلاحاتی که رئیس جمهور جدید ازبکستان در سال های اخیر انجام داده است، گفت: می توانیم از این فرصت برای انجام اقدامات عملی برای تحقق خواسته های دو طرف استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از موضوعاتی که در دیدارهای دوجانبه مطرح شد، بحث امنیت به ویژه در رابطه با افغانستان بود، با توجه به اینکه دو کشور مرز مشترکی با افغانستان دارند، ما در موضوع افغانستان یک نظر داشتیم و میل تشکیل دولت فراگیر دو کشور برای امنیت پایدار در منطقه است.

قالیباف افزود: در آینده نزدیک اجلاسی در ازبکستان با حضور کشورهای همسایه و برخی نهادهای بین المللی برگزار می شود که امیدواریم مثمر ثمر باشد.

رئیس قوه مقننه گفت: در مجموع ارزیابی ما از این سفر بسیار مثبت است و امیدواریم تاثیر آن در آینده نزدیک برای مردم کشورمان و تاثیر آن بر اقتصاد به ویژه تبادلات اقتصادی با کشورهای همسایه قابل مشاهده باشد. . همچنین از هیئت پارلمانی همراه و مهمان نوازی خوب ازبکستان تشکر می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید