پایان «اقتدار اخلاقی آمریکا» با دیدار جو بایدن با ولیعهد عربستان: گزارش واشنگتن پست

خبر عجیب

شفقنای آینده- واشنگتن پست در یادداشتی درباره سفر جو بایدن به خاورمیانه و دیدار با ولیعهد عربستان سعودی مدعی شده است که این سفر اقتدار اخلاقی آمریکا را از بین می برد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، در این یادداشت توسط فرد رایان، ستون نویس واشنگتن پست؛ نویسنده به بهانه سفر جو بایدن به خاورمیانه با انواع تمسخر و کنایه های تند رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا را مورد حمله قرار داد و از هیچ ناامیدی دریغ نکرد.

نویسنده در ابتدای یادداشت با ارائه ویژگی های سیاستمداران ما و کارنابلاد از جو بایدن به عنوان یکی از این سیاستمداران نام برده است.

وی در همین زمینه نوشت: اکثراً سیاستمداران بی تجربه تفاوت چندانی بین تبلیغات انتخاباتی و حکومت داری قائل نیستند. به همین دلیل، این تفاوت ها نقش زیادی در رفتار و تصمیم گیری آنها ندارد – و همه چیز را در این زمینه به تدریج و به سختی یاد می گیرند. این سیاستمداران کم تجربه به تدریج تمام این موارد لازم برای سیاست را یاد می گیرند و به همین دلیل مجبور به اظهارات جسورانه و دامن زدن به جنجال های زیادی می شوند به گونه ای که بعداً مستلزم چرخش شرم آور در رفتار و گفتار و تصمیمات آنهاست. این ویژگی تقریباً در تصمیم گیری های همه نامزدهای ریاست جمهوری در سال اول و چند ماه فعالیت سیاسی شان به چشم می خورد.

به گفته نویسنده واشنگتن پست؛ جو بایدن با وجود چندین دهه فعالیت سیاسی خود، یکی از این تازه واردان سیاسی است. با این حال، وصله جهل به او نچسبید – حداقل در حوزه سیاست خارجی. به عبارت دیگر، وقتی صحبت از سیاست بین‌الملل به میان می‌آید، جو بایدن بدون شک یکی از آگاه‌ترین سیاستمداران است و حداقل نامزدهایی وجود دارند که بهتر و بیشتر از جو بایدن از واقعیت‌های جهان اطلاع داشته باشند.

  دستبند پلیس دزفول روی دستان تاجر مرگ و عامل تیراندازی به در

ستون نویس واشنگتن پست پس از این مقدمه طولانی – که می گوید بایدن با وجود حرفه طولانی و آگاهی کامل از وضعیت جهان، همچنان در ماه های اول ورودش به کاخ سفید مانند یک سیاستمدار بی تجربه رفتار می کرد. نوشته: جو بایدن برای توجیه دلایل سفر به خاورمیانه و احتمالا دیدار با ولیعهد عربستان سعودی در روزنامه ها و خطاب به رسانه ها این سفر را برای ایجاد و ارتقای ثبات در خاورمیانه و البته ضروری دانست. ، از دست اندازی روسیه و چین به این منطقه جلوگیری کرد.

اما رئیس جمهور آمریکا باید بداند که دیدار با محمد بن سلمان بزرگترین آرزوی او در تمام این سال ها بوده است و بلافاصله تمام سنگینی و زشتی تکه تکه کردن خبرنگاران منتقد از روی دوش او برداشته و بر دوش آمریکا گذاشته می شود. این دقیقاً همان کاری است که رهبر سعودی سه سال تلاش کرده است انجام دهد – و با کمپین‌های روابط عمومی، از هزینه‌های لابی بی‌پایان گرفته تا خرید یک باشگاه فوتبال و حتی تشکیل لیگ گلف جدید، شکست خورد. بن سلمان در واقع به دنبال برگرداندن احترام از طریق این فعالیت هاست. یا به نوعی سعی در توجیه عربستان سعودی در چشم جهانیان داشت – که در آن سه سال به آن نرسید، اما جو بایدن تنها در یک سفر تمام خواسته های محمد بن سلمان را برآورده کرد. اتفاقی که به ضرر خود بایدن عمل می کند و اهداف اصلی سیاست خارجی او را تضعیف می کند.

اما ضرر دیدار بایدن با ولیعهد عربستان برای سیاست خارجی آمریکا چیست؟ واشنگتن پست در پاسخ به این سوال نوشت که دیدار بایدن با بن سلمان قبل از هر چیز نشان دهنده این واقعیت است که ارزش ها و آرمان های آمریکایی قابل مذاکره است – و این اقتدار اخلاقی آمریکا را زیر سوال می برد. این همان چیزی است که در اوایل سال جاری برای رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه اتفاق افتاد – زمانی که او به طور ناگهانی محاکمه 26 سعودی متهم به قتل جمال خاشقجی را در ازای سرمایه‌گذاری بن سلمان برای انتخاب مجدد وی در انتخابات 2023 متوقف کرد. خب، ناگهان همه این شعارهای اخلاقی او تمام شد. سال ها از بین رفت و او با تمسخر و تمسخر رسانه های بین المللی ماند. اکنون جو بایدن نیز در آستانه چنین وضعیتی قرار دارد.

  غرفه گردشگری خراسان رضوی نماد تعاون و همدلی

واشنگتن پست اشاره کرد که “بایدن باید تولید نفت عربستان را افزایش دهد تا از قیمت جهانی انرژی حمایت کند”. سفر جو بایدن به عربستان نشان می دهد که آمریکا وقتی منافع تجاری اش را تهدید می کند چشم خود را می بندد و همه شعارهایش را نادیده می گیرد.

واشنگتن پست همچنین سفر بایدن را پیامی برای فعالان دموکراسی خواه و دولت های آزاد در سراسر جهان می داند – که واشنگتن شریک غیرقابل اعتمادی است و این بیش از هر چیز به ضرر خود آمریکاست و دیپلماسی آمریکا را نابود می کند.

منبع ترجمه:

https://www.washingtonpost.com/opinions/2022/07/11/biden-saudi-trip-post-publisher-fred-ryan/

دیدگاهتان را بنویسید