وارد موج هفتم کرونا شدیم/ مردم دوز یادآوری واکسن کرونا را به خود تزریق کنند

به گزارش خبرگزاری موج، بهرام عین اللهی پنجشنبه شب (3 تیرماه) با حضور در برنامه تلویزیونی «صف اول» با اشاره به بیمه رایگان حدود شش میلیون نفر در کشور گفت: آرزوی بیمه برای همه که این بود. سال ها در کشور مطرح شد، امسال محقق شد و با این زیرساخت های بیمه می توانیم طرح درور را اجرا کنیم. به این ترتیب می توان یارانه سلامت و کسر بیمه را انجام داد. تا افزایشی در پرداخت از جیب بیماران نداشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که چند شهروند تحت پوشش بیمه همگانی قرار گرفتند؟ وی گفت: سه دهک برتر جامعه باید از تامین بودن آنها اطمینان حاصل کنند. البته ممکن است برخی از هموطنان از بیمه خود اطلاعی نداشته باشند. در مجموع حدود 46 میلیون نفر از جمعیت کشور بیمه سلامت و تقریباً به همین تعداد بیمه شده سازمان تامین اجتماعی هستند. سایر بیمه ها درصد کمتری از جمعیت را پوشش می دهند.

افراد فاقد بیمه باید برای بیمه اقدام کنند

وزیر بهداشت تاکید کرد: بیش از 90 درصد بیمه همگانی در کشور وارد شده است. البته عده ای جزو سه دهک برتر نیستند که با مراجعه به دفاتر پیشخوان ثبت نام کنند. به نظر می رسد این افراد یک تا یک میلیون و نیم نفر بیشتر نیستند. ما خواهش می کنیم که این افراد بیمه شوند. همچنین این آمادگی را داریم که طی شش ماه آینده بدون انجام تحقیقات گسترده بیمه نامه افراد فاقد بیمه سلامت را انجام دهیم و از این طریق خدمات بهداشتی و درمانی را به این عزیزان ارائه دهیم.

در ارائه خدمات تفاوتی بین بیمه شده رایگان و سایر بیمه شدگان وجود ندارد

عین اللهی همچنین تاکید کرد: ارائه خدمات رایگان به بیمه شدگان با سایر بیمه شدگان تفاوتی ندارد و این افراد می توانند با مراجعه به مراکز درمانی خدمات لازم را دریافت کنند. طرح در حال اجراست، ما هنوز در ابتدای این راه هستیم و باید به انتهای آن برسیم.

وزیر بهداشت با اشاره به بهره برداری از حدود 1000 بیمارستان و 500 هزار پرسنل و تجهیزات مدرن بیمارستانی در کشور، گفت: با چنین آماری زیرساخت های ارائه خدمات فراهم است و مشکل اصلی بهره وری است.

تسهیلات طرح دروار برای اتباع خارجی

وی در ادامه گفت: در طرح ضروار و امکاناتی که ممکن است اضافه شود، در صورت مراجعه اتباع خارجی در موارد اضطراری به مراکز درمانی، سریعاً بیمه شده و خدمات لازم به آنها ارائه شود. زیرا جان این افراد نیز توسط این بیماری در خطر است.

اعتباری بالغ بر شش هزار میلیارد تومان برای بیمه اجتماعی رایگان

عین اللهی درباره میزان هزینه شده توسط مجلس و دولت برای تامین اجتماعی گفت: مجلس امسال حدود شش هزار میلیارد تومان برای تامین اجتماعی رایگان سه دهک بالای جامعه تصویب کرد. همچنین در بحث بیماری های صعب العلاج که از نظر پزشکی می گویند این بیماری ها ویرانگر است و هزینه های هنگفتی را به همراه دارد، در این زمینه مجلس امسال حدود پنج هزار میلیارد تومان مصوب کرد تا بتوانیم خاص، سرطانی را پوشش دهیم. بیماران و هزینه های بالای این بیماران. در این زمینه گام بزرگی برای بیمه برداشته شده است.

  بودجه سال آینده با رقم 3631 هزار میلیارد تن بسته شد / حذف 4200 تن ارز + متن لایحه بودجه

پیشگیری از قاچاق مواد مخدر با طرح داروار

وی درباره قاچاق معکوس مواد مخدر از کشور به کشورهای همسایه نیز گفت: اگر همه چیز حساب شده و ساماندهی شود از قاچاق جلوگیری می شود. پیش از این 4200 تومان برای تامین مواد اولیه دارویی پرداخت می شد و به این ترتیب یارانه را به ماده اولیه می دادیم نه به مردم و بر این اساس تولید انجام می شد. بنابراین وقتی بتوان مقدار زیادی از این داروها را به راحتی و بدون بیمه تهیه کرد، مشخص است که به راحتی قاچاق می شود. اما وقتی مواد اولیه نصف شود و یارانه سلامت به بیماران داده شود، منابع مالی ما هم همینطور خواهد شد. هدف ما رساندن دارو به دست مصرف کننده و جلوگیری از قاچاق است.

عین اللهی درباره داروهای کاملا وارداتی نیز گفت: داروهایی که به طور کامل وارد می شوند فقط به بیماران دارای پرونده الکترونیکی داده می شود و به دست غیر بیمار نمی رسد. در این زمینه نیز دیده ایم که اگر چندین برابر داروی مصرفی بیماران تولید یا وارد شود اما به طرق مختلف حمل شود، یکی از مزایای طرح داروار جلوگیری از قاچاق دارو است. در این زمینه گفتند ما فقط به 80 میلیون ایرانی خدمت نمی کنیم، بلکه به 400 میلیون نفر از جمله مردم کشورهای همسایه خدمت می کنیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: بنابراین با طرح دارو دروار کیفیت خدمات را ارتقا خواهیم داد. با اجرای این طرح از امسال از خسارات مالی جلوگیری می شود و از امسال یارانه سلامت فقط به ساکنان کشورمان تعلق می گیرد.

تولید دارو باید برای سازنده سودآور باشد

وی در ادامه با تاکید بر اینکه تولیدکننده دارو باید از تولید دارو سود ببرد، گفت: تولید باید برای سازنده سودآور باشد. زمانی که دارو با هزینه واقعی ساخته شود، سازمان بیمه نیز به مردم یارانه می دهد. این عدد در افزایش تولید موثر است و مطمئن می شویم یارانه سلامت به دست مردم می رسد. وقتی تولیدکنندگان با این فرآیند تولید خود را افزایش دهند، واردات داروهای نهایی کاهش می یابد و در نتیجه تولیدکننده انگیزه بیشتری برای تولید پیدا می کند. البته کیفیت محصول برای ما بسیار مهم است. به تولیدات بومی باکیفیت قطعا امتیازات لازم داده می شود و حمایت های لازم صورت می گیرد.

عین اللهی با تاکید بر اینکه هدف ما خودکفایی است، به دوران کرونا اشاره کرد و گفت: در دوران کرونا هیچکس به ما کمک نکرد. نه در پزشکی، نه در سرم، نه در قسمت های دیگر. برای رفع نیاز مردم باید روی پای خود بایستیم. این هدف نهایی ماست. در این زمینه مقام معظم رهبری امسال نیز بر موضوع دانش بنیان تاکید کردند. یکی از نیازهای مهم دانش بنیان ما بحث مواد مخدر است و باید منابع مالی را به این سمت هدایت کنیم.

  رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه کوم: آموزش باید پژوهش محور باشد

رفع کمبود دارو با اجرای طرح دروار

وزیر بهداشت در ادامه با این سوال که چرا باید کمبود دارو داشته باشیم؟ وی افزود: دلیل این مشکل این است که ارز ممتاز و مرغوب در زمان مناسب به دست تولیدکننده نرسیده است. با اجرای طرح دروار، کمبود دارو برطرف می شود. این در حالی است که پیش از این در مواردی کمبودهای فصلی دارو شناسایی شده بود. وقتی تولیدکننده ای در کشور داریم چرا باید کمبود سرم داشته باشیم؟ در طرح داروار، یارانه سلامت و فرانشیز بیمه به مردم پرداخت می شود و به افراد واجد شرایط بدون تغییر در پرداخت خدمات ارائه می شود.

استقبال کشورهای همسایه از داروهای ایرانی

عین اللهی در ادامه درباره استقبال کشورهای همسایه از داروهای ایرانی گفت: واضح است که در تولید دارو باید اولویت تامین نیازهای خودمان باشد و مردم کمبود دارو نداشته باشند. بر این اساس، تولیدکنندگان را تشویق می‌کنیم تا ابتدا با تامین نیازهای داخلی، صادرات را آغاز کنند. زیرا صادرات می تواند برای آنها نقطه مثبتی باشد.

وی افزود: در همین راستا با ۹ کشور منطقه در ژنو صحبت کردم و بیشتر این کشورها از ما دارو می خواهند. امروزه طب ایرانی در کشورهای همسایه داروی خوبی محسوب می شود و با حمایت از تولیدکنندگان آن را دنبال می کنیم تا آنها را به سمتی هدایت کنیم که علاوه بر تامین نیاز داخلی، بتوانیم دارو صادر کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: بدیهی است یکی از راه های اعتلای انقلاب، صادرات محصولات خودمان به کشورهای دیگر است. این پرسش آثار فرهنگی دارد و نشان دهنده اقتدار ملی است. البته در برخی از داروهای با فناوری پیشرفته هم اکنون این موفقیت را داریم و شرکت های ایرانی نیز صادرات دارند.

اجرای کامل برنامه نسخه الکترونیکی تا پایان سال جاری

عین اللهی در ادامه صحبت های خود درباره نسخه نویسی الکترونیکی نیز گفت: نسخه الکترونیکی یک آرزوی سال ها در نظام سلامت بوده و سال هاست که برنامه های مختلفی برای آن وجود دارد. نسخه الکترونیک در سال 1396 در کشور به صورت آزمایشی راه اندازی شد و در ابتدای دولت سیزدهم نسخه الکترونیک به عنوان یک برنامه اصلی مطرح شد و در چند ماه گذشته شتاب بیشتری گرفته و با سرعت بالایی پیشرفت کرده است. مجلس انقلاب اسلامی با قوانینی که تصویب کرد به این مشکل سرعت بخشید.

وی افزود: توانسته ایم تا 90 درصد نسخه الکترونیکی را پیاده سازی کنیم اما برخی مشکلات در اجرای نسخه الکترونیکی به دلیل زیرساخت ها است. بنابراین در برخی مناطق دورافتاده کشور اینترنت با سرعت کافی نداریم. البته وزارت ارتباطات در این زمینه پیشرفت زیادی داشته است اما زیرساخت ها به هم وابسته است.

وزیر بهداشت ادامه داد: انشاالله تا پایان امسال به اجرای 100 درصدی نسخه الکترونیک در کشور خواهیم رسید. این اقدام چندین مزیت برای ما دارد. یکی اینکه ما به اطلاعات دسترسی داریم. یکی از مواردی که باید بر اساس آن برنامه ریزی کرد، اطلاعات است. اطلاعاتی از قبیل اینکه کدام بیماری ها شایع است، کدام داروها در کشور بیشتر استفاده می شود و …. به همین دلیل نسخه الکترونیک اطلاعات بسیار ارزشمندی را در اختیار ما قرار می دهد و اجرای نسخه الکترونیکی را به عنوان یک ضرورت دنبال می کنیم.

  جمهوری اسلامی نوشت: ناکارآمدی مزمن نظام آموزشی

وی ادامه داد: پیشرفت در زمینه بیمه سلامت و تامین اجتماعی بسیار خوب است و امیدواریم تا پایان سال آن را تکمیل کنیم. در عین حال تخلفات احتمالی در نسخه الکترونیکی نیز قابل مشاهده است. در مجموع یکی از پایه های اصلی کار ما در تامین اجتماعی و همچنین در طرح داروار، نسخه الکترونیکی است که امیدواریم بتوانیم تا پایان سال جاری آن را به طور کامل معرفی کنیم.

وارد موج هفتم کرونا شدیم

وزیر بهداشت درباره وضعیت کرونا در کشور نیز گفت: بارها اعلام کرده‌ام که این تصور که کرونا تمام شده است، بسیار اشتباه است. کرونا ویروسی است که سال ها باقی می ماند. مشکل در حوزه کنترل عروق کرونر این است که دنیا در قبال این بیماری یکسان عمل نمی کند. در حال حاضر نرخ جهانی واکسیناسیون در برخی از کشورهای آفریقایی شش تا هشت درصد است و ویروس در این کشورها پایدار است.

وی افزود: به عنوان مثال سویه Omicron از آفریقای جنوبی شروع شد. کشورهایی هستند که واکسیناسیون مناسب نداشته اند و مصونیت مردم در آن کشورها پایین است. بنابراین زمانی که ویروس وجود دارد، جهش می یابد و همه کشورها را تحت تاثیر قرار می دهد. طبق آمارها فکر می کنم کشورمان وارد موج هفتم کرونا شده است.

مردم باید دوز یادآوری واکسن کرونا را به خود تزریق کنند

عین اللهی یادآور شد: آنچه در موج ششم توانست به ما کمک کند و حاشیه امنی برای ما ایجاد کند همکاری مردم در امر واکسیناسیون بود که جا دارد از مردم تشکر کنم. حتی الان که هنوز درگیری شدید نداشته ایم، از مردم می خواهم که واکسن را به عنوان دوز تقویت کننده به خود تزریق کنند.

وی تاکید کرد: افرادی که شش ماه از واکسن قبلی خود می گذرد باید واکسن تقویت کننده تزریق شود که منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. اگر فردی که به اومیکرون مبتلا شود، اگر به خود واکسن تزریق کرده باشد، قطعاً شدت بیماریش کم می شود و شاهد هیچ اتفاق بدی نخواهیم بود. به خصوص افراد بالای 65 سال یا افرادی که بیماری های همراه مانند دیابت و غیره دارند. آنها باید دوز تقویت کننده واکسن را به خود تزریق کنند.

وزیر بهداشت در پایان بر رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید کرد و گفت: در زمینه رعایت پروتکل های بهداشتی مانند استفاده از ماسک، رعایت تهویه و رعایت فاصله باید توجه بیشتری شود. امیدوارم از این موج به سلامت عبور کنیم. وزارت بهداشت در آماده باش کامل و مراکز درمانی ما در آماده باش کامل هستند. اما امیدواریم که پیشگیری کار ما را درمان نکند.

دیدگاهتان را بنویسید