معاون وزیر علوم: آمادگی پذیرش دانشجوی عراقی در تمامی دانشگاه های ایران را داریم

WhatsApp Image 2022 07 15 at 12.47.17 AM خبر عجیب

شفقنا- معاون وزیر علوم به آموزش دانشجویان عراقی در دانشگاه های ایران اشاره کرد و گفت: در همه دانشگاه ها می توانیم دانشجوی عراقی پذیرش کنیم.

به گزارش شفقنا، جمعی از 37 نفر از اساتید دانشگاه های مختلف عراق که به دعوت کمیته فرهنگی آموزشی اربعین به ایران سفر کرده اند، نشست مشترکی با معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در محل وزارت علوم برگزار کردند. تبادل علمی و فرهنگی بین دو کشور به ویژه در حوزه اربعین و تمدن اسلامی.

در این نشست عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم یکی از اهداف مهم و کلیدی وزارت علوم را تقویت دیپلماسی علمی و دانشگاهی در عرصه بین المللی به ویژه در کشورهای عضو عنوان کرد. منطقه و تصریح کرد: در این میان عراق به عنوان کشور همسایه جایگاه ویژه ای دارد که باید تلاش کنیم ارتباط فرهنگی و علمی ایران و عراق را تقویت کنیم.

وی با اشاره به اینکه مبانی مشترک فرهنگی، عقیدتی و تمدنی ایران و عراق از عمق راهبردی بالایی برخوردار است، گفت: رویداد بزرگ اربعین وسیله ای برای تقویت و تعمیق دیپلماسی علمی و فرهنگی دو کشور است که باید توسعه یابد.

معاون وزیر علوم افزود: اربعین تجلی یک رویداد عظیم معنوی است که حال را تبیین می کند و آینده تمدن ما را رقم می زند. به گونه ای که تمامی تمایزات و تفاوت های قومی، ملی و مذهبی را از میان بردارد و امت واحده اسلامی را تشکیل دهد.

وی با بیان اینکه وزارت علوم علاوه بر توجه به توسعه فکری، علمی و فناوری، توجه جدی و راهبردی به اربعین داشته است، اظهار داشت: گروه های مردمی و دانشگاهی زیادی در حوزه اربعین تشکیل شده که از حوزه های علمی مختلف، اربعین را رصد می کنند. دیدگاه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، فرهنگی و هنری مطرح و حتی نظریه پردازی شده است. بنابراین، ایجاد هم افزایی ظرفیت علمی بین دو کشور و سایر کشورهای اسلامی و مجامع دانشگاهی اروپا و آمریکا برای تحقق اربعین جهانی ضروری است.

  این در بیانیه ای اعلام شد؛ قیمت محصولات سایپا به حالت قبل باز می گردد

کلانتری با اشاره به اینکه تعامل علمی و فرهنگی ایران و عراق بستر مناسبی برای برنامه ریزی و هماهنگی برای استفاده از ظرفیت های بزرگ اربعین امسال است، تصریح کرد: برنامه ها و فعالیت های کمیته فرهنگی و آموزشی در راستای توسعه اربعین موفق بوده است. هم افزایی فرهنگی و علمی مراکز دانشگاهی ایران و عراق باید بیشتر به آن توجه می کردیم.

وی با بیان اینکه مراسم اربعین با محوریت اهل بیت و امام حسین (علیه السلام) موفق شد همه اختلافات و اختلافات مرزی را برطرف کند، گفت: اربعین مظهر وحدت و انسجام شیعیان است که می تواند امنیت اسلامی را به ارمغان بیاورد. .

معاون وزیر علوم با اشاره به اینکه وزارت علوم علاوه بر پیشرفت در زمینه های مختلف علمی و فرهنگی، به موضوعات اربعین نیز توجه جدی داشته است، افزود: در ایران اسلامی مجموعه های علمی و فرهنگی مختلفی تشکیل شده است تا جایگاه اربعین را برای حسینی از زوایای مختلف به این حماسه بزرگ تبیین کنید و اهمیت نهضت امام حسین را به جهانیان نشان دهید.

وی همچنین به آموزش دانشجویان عراقی در دانشگاه های ایران اشاره کرد و گفت: در همه دانشگاه ها می توانیم دانشجوی عراقی پذیرش کنیم. ما در ایران جوانان عراقی را فرزندان خود می دانیم و هیچ محدودیتی برای آنها قائل نشده ایم. همچنین ارتباط مستمر اساتید دانشگاه های ایران و عراق می تواند زمینه فعالیت پژوهشی در حوزه اربعین را تقویت کند.

در ادامه نجم معاون پژوهشی و علمی دانشگاه کربلا با بیان اینکه در سفر به ایران با دستاوردهای علمی ایران بیشتر آشنا شدیم، گفت: از ایران می خواهیم سهمیه ویژه ای برای دانشجویان عراقی در نظر بگیرد. همچنین تبادل اساتید از دیگر اقداماتی است که می تواند نقطه روشنی برای دستیابی به جایگاه علمی مطلوب عراق باشد.

  ماهیت جنگ مدرن؛ وب سایت های ارتش و وزارت دفاع اوکراین پس از یک سری حملات سایبری از دسترس خارج شدند

دیدگاهتان را بنویسید