شمخانی: تعمیق و گسترش روابط با همسایگان اولویت دولت سیزدهم است

4212284 خبر عجیب

شفقنا- دبیر شورای عالی امنیت ایران گفت: اولویت ما به ویژه در دولت سیزدهم تعمیق و گسترش روابط با همسایگان است.

به گزارش شفقنا، علی شمخانی صبح امروز (جمعه) در دیدار با الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان، با تاکید بر اهمیت روابط دو کشور دوست و برادر ایران و جمهوری آذربایجان، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران هیچگونه روابطی ندارد. مرزها را برای ارتقای روابط همه جانبه و همکاری با جمهوری آذربایجان نمی کند.

وی افزود: اولویت ما به ویژه در دولت سیزدهم تعمیق و گسترش روابط با همسایگان است و در این چارچوب اراده قطعی ایران افزایش هر چه بیشتر روابط صمیمانه با آذربایجان به عنوان یک کشور همسایه مسلمان و شیعه در کشور است. همه زمینه ها.”

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان خطاب به رئیس جمهور آذربایجان گفت: ما در 30 سال گذشته همکاری های بسیار خوبی با جمهوری آذربایجان داشته ایم، لذا پدر مرحوم شما حیدر علی اف همواره به خوبی از این روابط و همکاری ها یاد می کرد و بر توسعه آنها تاکید کرد.

وی افزود: در دوران مسئولیت جناب عالی روابط دو کشور از وضعیت خوبی برخوردار است و مطمئن هستیم با توجه و تلاش سران دو کشور این روابط به سطح عالی ارتقا خواهد یافت.

شمخانی پیوندهای تاریخی، فرهنگی و مذهبی دو ملت را غیرقابل انکار ارزیابی کرد و تاکید کرد: دو کشور باید در فضای اعتماد متقابل برای ارائه این میراث مشترک به جهانیان تلاش کنند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی بر عزم قاطع جمهوری اسلامی برای برخورد با بازیگرانی که سعی در تخریب روابط دو کشور دارند تاکید کرد و افزود: با کمک به یکدیگر نباید اجازه دهیم هیچ عاملی از ما فاصله بگیرد.

  رئیس دانشگاه صنعتی شریف: تمامی دانشجویان تا پایان ترم در دانشگاه حضور خواهند داشت

شمخانی در پایان گفت: امیدوارم سفر آتی جناب عالی به تهران با تلاش مشترک دو طرف زمینه شکل گیری جهشی در روابط تهران و باکو را فراهم کند.

در این دیدار، الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان نیز در سخنانی اظهار داشت: روابط تهران و باکو بر اساس اراده قاطع رهبران دو کشور بدون اینکه تحت تأثیر فشار کشورهایی که دوست ما را نمی خواهند، به طور جدی در حال پیشرفت باشد. و روابط گرم

وی ریشه های منحصر به فرد تمدنی، فرهنگی و مذهبی دو ملت را بستر بسیار مهمی برای عبور از موانعی دانست که می تواند روابط ایران و آذربایجان را کند کند و افزود: پس از جنگ دوم قره باغ و بازگشت سرزمین های اشغالی آذربایجان به سرزمین مادری، شرایط بسیار مناسبی برای استفاده از ظرفیت‌های بالقوه مشترک در حوزه ترانزیت، نفت، تجارت و انرژی است که باید با تلاش مشترک فعال شود.

رئیس جمهوری آذربایجان از رئیس جمهور ایران برای سفر به آذربایجان دعوت کرد و خاطرنشان کرد: بارها به ایران آمده ام و برای پیگیری و تسریع در اجرای توافقات مشترک مجددا به تهران سفر خواهم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید