«زیارت غدیریه» سندی در دفاع از امیر مؤمنان است. استقلال اقتصادی فقرا مورد تاکید امام هادی علیه السلام بود. مترجم کتاب «با خورشید سامارا» در گفت و گو با شفقنا

Shiagraph 00262 scaled 1 خبر عجیب

شفقنا- مترجم کتاب «با خورشید سامرا» گفت: امام هادی (ع) مانند پیشینیان خود گاهی سرمایه هایی را در اختیار تحدستان قرار می دادند تا بتوانند به تجارت و استقلال اقتصادی دست یابند و امروز نیز با الگو قرار دادن این موضوع امکان رفع محرومیت از جامعه وجود دارد.

عباس جلالی مترجم کتاب خورشید ثمره در گفت و گو با خبرنگار شفقنا گفت: امام هادی (علیه السلام) در سحرگاه نیمه ذی الحجه سال 212 هجری قمری در مدینه منوره دیده به جهان گشود. و در دامان پدر بزرگوارش حضرت جواد الائمه (علیه السلام) متولد شد و مادر بزرگوارش بالنده شد. در سنین جوانی که پدر بزرگوارش توسط عوامل ظالم اشغالگر عباسی به بغداد فراخوانده شد، از سوی پدر بزرگوارش منصب امامت به وی سپرده شد.

وی خاطرنشان کرد: دوران امامت 33 ساله امام هادی علیه السلام دوران پر فراز و نشیبی بود زیرا این بزرگوار دوران 6 تن از حاکمان عباسی به نام های معتصم – هارون – متوکل – منتصر – مستعین و معتز را درک کرد. که کار می کرد و فشار هر یک از خلفای عباسی بر پیشوایان مذهبی کمتر از بنی امیه تلقی نمی شد.

این مفسر دینی به برخی فضائل و اخلاق بارز امام هادی(ع) اشاره کرد و گفت: حضرت لحظه ای در اطاعت و بندگی حق و مناجات در پیشگاه خداوند و شاید یکی از اجزای امام هادی(ع) توقف نکرد. ج) عدم تساهل در مدینه، نفوذ اجتماعی و معنوی آن بود که از چشم کارگزاران حکومت عباسی پوشیده نمی ماند و همین امر خود می تواند یکی از دلایل اصلی و مهم دعوت امام به بغداد یا سامرا باشد. دولت می تواند بر امام نظارت دقیق داشته باشد. ، حتی برای تماشای حرکاتش تا در مواقع لزوم به این امام فشار بیاورد زیرا شنیده اند در نسل دوم این امام بزرگوار امام موعود ظهور می کند که ارکان حکومت قانون را از بین می برد و ظلم را هم خواهند زد

وی تصریح کرد: امام دهم شیعیان علیرغم محدودیت های اجتماعی از یاد و خاطره میراث گرانبهایی مانند عبادت جماعت اعظم و عبادت غدیریه غافل نشد و متناسب با فضای خفقان و فشار سیاسی برای روشنگری مردم غفلت نکرد. و پیروان آنها با استفاده از معروف ترین عبارات و مضامین طولانی در قالب عبادات، بر این مهم تمرکز می کنند که روایات زیادی در این زمینه به دست ما رسیده است. این میراث گرانبهای معنوی دارای محتوای بسیار عمیق، دقیق و فلسفی، کلامی، معرفتی و اخلاقی است. عبادت جامعه کبیره با مضامین طولانی خود در واقع مجموعه ای از مطالعات امامیه است که از میراث گرانبهای پیامبر به شمار می رود.

  طالبان: کارمندان بی ریش اجازه ورود به ادارات را ندارند

جلالی درباره انگیزه امام هادی (علیه السلام) از زیارت غدیریه گفت: اگر صفحه ای از گذشته را مرور کنیم و نگاهی اجمالی به زندگی حضرت علی (ع) بیندازیم، شاید بتوانیم یکی از دلایل را درک کنیم. امیرالمؤمنین علیه السلام در اعتراض معروف خود به نام (یوم الرحبه) در حضور جمع کثیری از مردم کوفه در مورد حق خلافت غصبی امام هادی علیه السلام سوگند یاد می کند. مردم حاضر شده اند با اشاره ای کوتاه به این موضوع و از آنان برای کسانی که در روز غدیر خم – غدیر خم – حضور داشتند و سخنان پیامبر اسلام را در مورد ولایت و اقامه امامت او توسط رسول خدا شنیدند، می خواهد. خداوند او را رحمت و درود بفرستد، برخیزید و شهادت دهید. اما به جز چند نفر، بقیه ساکت هستند و به درخواست این حضرت پاسخ مثبت نمی دهند و ماجرای غدیر و فداکاری خود حضرت همچنان متروک مانده است.

وی تصریح کرد: اگر امام هادی علیه السلام با برپایی زیارت غدیریه برگ زرین دیگری بر تاریخ اسلام افزودند، در واقع این زیارت مملو از برهان های قرآن و روایات پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است. صلوات الله علیه در رابطه با مقام و منزلت اساسنامه امیرالمؤمنین علیه السلام و به طور صریح یا ضمنی به جانشینی و خلافت امام علی علیه السلام اشاره دارد. حجم بالای استفاده از اسناد و روایات قرآنی در این زیارت را می توان ناشی از فضای سیاسی-فرهنگی حاکم بر عصر و زمان معظم له دانست. زیارت غدیریه در یک کلام سندی برای حفظ امیرالمومنین است.

  فاطمی امین اعلام کرد: مذاکره با روسیه برای تبادل قطعات خودرو/ خودروهای ارزان قیمت سال آینده وارد بازار می شود

مترجم کتاب خورشید سامرا ادامه داد: امام هادی (علیه السلام) در شرایطی زندگی می کردند که نتوانستند بر اساس ولایت و امامت حضرت علی (علیه السلام) واقعه عظیم غدیر را علنی و آشکار بیان کنند. بر او باد). به مردم آن روز جز به صورت عبادت و شرح و برهان در این عبادت فضائلی ذکر شده است که در منابع شیعه و سنی پشتوانه روایی دارد.

وی درباره رابطه امام هادی(ع) با شیعیان گفت: امام هادی(ع) در برخورد با مردم و شیعیان بسیار محتاط بود. دولت جبار عباسی از کوچکترین تحرکات پیروان پیامبر و به طور کلی علویان بیم داشت. از آنجا که شیعیان از امام صلی الله علیه و آله و سلم رهنمون می شدند و پیامبر از خویشاوندان مبارزان آنها بود و هدف پیامبر بیدار کردن وجدان و اراده امت اسلامی و مقاومت و ایستادگی در برابر انحرافات بود. خلافت عباسی و غصب آن خلافت .

جلالی افزود: معظم له با مردم محروم و مستضعف ارتباط تنگاتنگی داشتند و مردم ایشان را بنیادی استوار می دانستند که حامی و پشتیبان آنان بود. امام (علیه السلام) گاه مانند پیشینیان خود سرمایه هایی را در اختیار تحیدستان قرار می داد تا بتوانند تجارت کنند و به استقلال اقتصادی دست یابند که مانند کمک های دیگر ائمه (ع) از جمله امام صادق (علیه السلام) از مفضل بن عمر بود. او به شیعیان می گفت که امروزه با الگو قرار دادن این گونه امور می توان محرومیت را از جامعه زدود.

وی بیان کرد: به طور کلی سیره و روش امام هادی علیه السلام سرشار از پیام ها و درس های آموزنده و کاربردی است که در فهرستی از چند مورد از این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  شفقنا آینده/ دکتر اسماعیل بشری: اگر روسیه از سلاح هسته ای استفاده کند، پیروزی کرملین نامیده می شود/ شاید اشتباهات محاسباتی پوتین در اوکراین منجر به برکناری او از قدرت شود.

هدایت جامعه به سوی صلح و پرهیز و پرهیز از شورش….

حل مشکلات مادی و معیشتی شیعیان و مسلمانان…

رسیدگی به مشکلات فرهنگی مردم و شیعیان طی نامه رسمی خود…

گذار از دوران سخت و دشوار به ابتکار…

جلوگیری از انحرافات حاکمیتی…

گفت و گو و مناظره عقلانی با رهبران و فرقه های مختلف و ایجاد وحدت و انسجام در جامعه.

برخورداری از امر به معروف و نهی از منکر و نکوهش تجمل…

توجه و رسیدگی به اقشار نیازمند جامعه

و موارد دیگری که در این سخنرانی گنجانده نشده است …

این نویسنده حوزوی به مشکلات دوران امام هادی (علیه السلام) اشاره کرد و گفت: از مشکلات دوران امامت امام هادی (علیه السلام) وجود جریانات انحرافی در حوزه مهدویت و هتک حرمت و ایجاد آن بود. تصویر نادرست از مهدویت با ارائه الگوهای غلط از زمانی که مهدی جامعه را به آتش کشیدند امام علیه السلام در مهندسی فرهنگی مهدویت و انتظارات و نیز ترویج عقاید صحیح مردم سخت کوش بود و همانطور که در کتاب – با خورشید سامرا سلام الله علیها با ایجاد شبکه و تشکیلات وکالت، پنهان شدن از دشمن و پاسخگویی به سوالات مردم از وکلای خود، گاه مدتی از عرصه عمومی غایب می شد و این نیز توسط فرزند بزرگوارش امام عسکری(ع) برای اینکه مردم به وکلا مراجعه کنند و پاسخ آنها را به طور غیرمستقیم از امام (ره) دریافت کنند، با فرهنگ تهمت و مدارا آشنا شدند. تور خود را، و با این استراتژی او قدرتی برای زمان بدگویی ساخت.

وی ادامه داد: از یک سو وجود گالیان در جامعه آن زمان که ائمه را تا سرحد الهی رساندند و دارای افکار و عقاید فاسدی بودند، بیشتر علت بود و امام هادی (علیه السلام) نیز در این جبهه و با رد آن جنگید. نوع عناصر و نفرین آنها و گاه دستور کشتن این افراد در جهت اصلاح جامعه ای بود که دشمنان از تمام توان خود برای بدنام کردن شیعه استفاده کرده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید