تجلیل از علما در راه امام هادی (ع)

هادی خبر عجیب

شفقنا- حضرت امام هادی (علیه السلام) همواره اهل اندیشه و اندیشه، علم و دانش را گرامی می داشت، به آنان عنایت می کرد و آنان را بر دیگران مقدم می داشت.

چرا که این گونه مردم سرچشمه نور روی زمین هستند، در میان کسانی که امام هادی (علیه السلام) آنها را به علمشان گرامی می داشت، یکی از علما و فقهای شیعه بود که به امام هادی خبر داد که نصیبی دارد که مدعی و نکوهش کرده است. و خود را بر او تحمیل کرد. امام هادی (علیه السلام) از شنیدن این خبر بسیار خرسند و خوشحال شدند. هنگامی که این عالم شیعه به زیارت امام هادی (علیه السلام) آمد، با احترام و استقبال گرم از آن حضرت استقبال کرد. با آن حضرت مقابله کرد و در حالی که مجلس امام هادی (علیه السلام) مملو از علویان و سادات عباسی بود. او را در کنار خود در این مجلس نشاند و با او صحبت کرد و از احوال او بسیار جویا شد. مورد توجه مجلس قرار گرفت سادات هاشمی رو به امام هادی (علیه السلام) کرد و عرض کرد: چگونه او را در برابر سادات بنی هاشم قرار می دهید؟

امام (علیه السلام) در پاسخ فرمود: دست بگیرید تا از کسانی نشوید که خداوند متعال درباره آنها می فرماید: آیا داستان کسانی را که از کتاب بهره بردند می شنوید؟[تورات] آیا نمی دانستی که وقتی به سوی کتاب خدا خوانده می شوند تا میانشان داوری کند، گروهی از آنها در حال بیماری روی می گردانند، آیا از تصمیم کتاب خدا در این باره راضی هستی؟

  جمهوری اسلامی نوشت: یک سال تلاش نافرجام با طالبان

همه گفتند آری یابن رسول الله.

سپس امام هادی علیه السلام شروع به اقامه دلیل از کتاب خدا بر صحت آنچه انجام داده اند، فرمود: آیا خداوند متعال نمی فرماید: ای کسانی که ایمان آورده اید، هنگامی که به شما گفته می شود: «در مجالس گشایش» پس به اندازه ای که خداوند فرموده است برای شما جا باز کنید تا خداوند برای شما باز کند[رتبه] چه کسانی از شما که مسلمان شده اید و چه کسانی که اهل علم هستند[برحسب]رتبه بندی افزایش یافته است.

از این رو می بینیم که خداوند متعال هرگز از عالم مؤمنی در مرتبه پایین تر از عالم غیر مؤمن راضی نبوده است، همچنین خداوند متعال هرگز از مؤمنی در مرتبه پایین تر از کافر راضی نبوده است.

حال آن قسمت از کلام خداوند متعال را برایم بگو: خدایا[رتبه]چه کسانی از شما که مسلمان شده اید و چه کسانی که اهل علم هستند[برحسب]رتبه ها را بالا ببرید. آیا خداوند متعال فرموده است که خداوند درجات کسانی از شما را که دارای شأن نسب هستند به درجات بالا می برد؟ آیا خداوند متعال نفرمود: آیا دانا و نادان یکسانند؟

پس چگونه می توانی از احترام من به این عالم امتناع کنی؟این عالم با دلایل و دلایل خدای متعال که به او آموخت، این و آن نسبی را شکست داد و از این رو از هر بزرگواری که شرافتش به شجره پیوند خورده است ارجمندتر است.

منتخب شفقنا از کتاب پیشوایان هدایت: شرح حال چهارده معصوم علیهم السلام، ج 1، ص 138.

دیدگاهتان را بنویسید