اسلامی: استفاده از پلاسمای سرد در درمان سرطان عملی شده است

خبر عجیب

شفقنا- رئیس سازمان انرژی اتمی به استفاده از دانش هسته ای در پلاسماتراپی اشاره کرد و گفت: استفاده از پلاسمای سرد را برای پلاسما درمانی در درمان سرطان اعمال کرده ایم.

به گزارش شفقنا، محمد اسلامی در نشست با اعضای مجمع نمایندگان استان گیلان در شورای اسلامی، اظهار داشت: فناوری هسته ای ابعاد گسترده و گسترده ای دارد که واقعاً به سمتی نرفته است که بتوان در زندگی مردم و اقتصاد از آن استفاده کرد. کشور در دوره مدیریت فعلی سازمان انرژی اتمی تلاش کرده ایم با برنامه ریزی دقیق از فناوری هسته ای در زندگی مردم و در اقتصاد کشور استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: تا کنون دانش و فناوری هسته ای معطوف به سیاست و امنیت و عمدتاً غنی سازی بوده است و همه فناوری هسته ای را بیشتر غنی سازی می دانند و بر این اساس دشمنان و غربی ها مرتبا مدعی شده اند که ایران به سمت ساختن یک کشور حرکت می کند. بمب اتمی در دوره کنونی تلاش کردیم رویه خود را تغییر دهیم و برنامه جدیدی برای استفاده از دانش هسته ای در ابعاد مختلف داشته باشیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: برای رسیدن به این هدف، در مرحله اول سند راهبردی و جامع توسعه 20 ساله صنعت هسته ای را تهیه کردیم که پس از تصویب در فروردین ماه توسط رئیس جمهور ارائه شد. این سند جامع دارای چندین سند ضمیمه است که می توان در مورد انرژی هسته ای اشاره کرد که بر ساخت 10000 مگاوات نیروگاه جدید تاکید دارد. همچنین بر این اساس کشور را قطبی کردیم و بر این اساس نیازها و پتانسیل های کشور شناسایی شد و با بررسی اسناد طرح جامع لجستیک وزارتخانه های راه و شهرسازی و داده های کشاورزی. جهاد با تلاش دکتر شیرمردی سند پرتودهی محصولات کشاورزی را در کشور بیرون کشید تا بتوانیم دانش هسته ای را در بخش های مختلف از جمله اقتصاد، کشاورزی و معیشت مردم معرفی کنیم.

وی افزود: یکی از مهم ترین نکات مورد توجه در این سازمان بحث های مربوط به حوزه های تحقیق، توسعه و نتایج دستاوردهای علمی سازمان است تا خوشبختانه بتوان از آنها در نقاط مختلف کشور استفاده کرد. حوزه های زباله، آب و خاک نیز در این راستا مورد توجه قرار می گیرند.

  هشدار هواشناسی برای تقویت بارندگی های موسمی در 4 استان جنوبی کشور

اسلامی بیان کرد: نکته مهمتر بحث رادیوداروها است که در حوزه سلامت به آن توجه شده و برنامه توسعه رادیوداروها تنظیم شده است و پروژه هایی را در این بخش به صورت گسترده اجرا می کنیم. اکنون تعدادی رادیو ایزوتوپ در دنیا وجود دارد که بسیار گران قیمت و استراتژیک هستند، اما متاسفانه در دسترس ایران نیستند. برای رفع این مشکل و رسیدن به تولید رادیودارو سرمایه گذاری کردیم و خوشبختانه موفق به تولید و ساخت تعداد زیادی رادیودارو شدیم. در حالی که اگر نمی توانستیم در داخل تولید کنیم، در شرایط تحریم و شیوع بیماری کرونا نمی توانستیم این داروها را از بازارهای بین المللی تهیه کنیم.

وی تصریح کرد: سالانه یک میلیون نفر از رادیوداروهای تولیدی سازمان انرژی اتمی ایران استفاده می کنند و روزانه این داروها در حدود 205 مرکز پزشکی هسته ای توزیع می شود و خوشبختانه در حال توسعه این طرح هستیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: مهم این است که بتوانیم با استفاده از روش‌های مختلف تامین مالی و مشارکت بخش خصوصی، چنین برنامه‌هایی را توسعه دهیم. ما باید زنجیره تامین این سرمایه گذاری ها را فراهم کنیم، بنابراین هم مدل مالی و هم زنجیره تامین این برنامه بسیار مهم است و باید توجه داشت که کشورهای مختلف دستگاه های لازم مانند شتاب دهنده، سیستم اشعه گاما را در اختیار ما قرار نمی دهند. و غیره که با توجه به نمونه های موجود در کشور اقدام به مکان یابی این دستگاه ها کرده است و با الهام از مهندسی معکوس این کار را انجام داده ایم و بر اساس برنامه ریزی های انجام شده اولین دسته از این دستگاه ها از مرداد ماه به بعد مورد استفاده قرار می گیرد و امیدوارم همانطور که استفاده از دانش هسته ای در بخش های مختلف امکان پذیر خواهد بود.

وی با اشاره به استفاده از دانش هسته ای برای پلاسماتراپی گفت: بخش دیگری که باید به آن توجه کرد; محور پلاسما به گونه ای است که ما استفاده از پلاسمای سرد را برای پلاسما درمانی در درمان سرطان عملیاتی کرده ایم.

  «ماه بی نظیر» رمضان، تبریز را پربار خواهد کرد

اسلامی ادامه داد: همچنین موفق شدیم از پلاسما برای سم زدایی پسته و از بین بردن آفت این محصول استفاده کنیم که مدل صنعتی یک دستگاه برای آن ساخته شد و هم اکنون در حال گسترش این طرح هستیم و لازم به ذکر است که این سامانه به صورت فعال در حال کار است. ..

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد: این موضوعات مهم به عنوان 4 تا 5 فصل اصلی در سند برنامه این سازمان مطرح شده و طبق اطلس تهیه شده در جغرافیای کشور قابل استفاده است. در این زمینه گیلان به عنوان یکی از استان های مورد نظر انتخاب و در محل آماده شد، پروژه های لازم در حال اجراست و امیدواریم واحدهای بومی سازی شده به زودی ساخته و آماده بهره برداری شوند.

وی تاکید کرد: مهمترین برنامه ما ساخت این دستگاه هاست تا بتوانیم در سایت های مورد نظر استان های مختلف نصب کنیم. بنابراین برای رسیدن به این هدف باید برنامه اجرایی 2 ساله در نظر گرفته شود.

اسلامی گفت: امیدواریم هر چه سریعتر بودجه ساخت این سایت تخصیص داده شود تا بتوانیم هر چه سریعتر قرارداد را منعقد و پروژه را اجرا کنیم.

وی خواستار پیگیری موضوعات مطرح شده از سوی مدیرعامل شرکت توسعه کاربردهای پرتویی شد و گفت: دکتر شیرمردی و تیم شرکت توسعه کاربردهای پرتویی طی بازدید میدانی مشکل شیرابه از محل دفن زباله سراوان را بررسی و آن را با آماده سازی تصویری واضح، دقیق و مهندسی به ابعاد بزرگ توجه کنید و نتایج بررسی ها را به سازمان انرژی اتمی ارسال کنید.

معاون رئیس جمهور همچنین خواستار بررسی روش های مقابله با آفت مگس زیتون به عنوان یکی از خواسته های نمایندگان استان گیلان شد و گفت: اکنون مبارزه با آفت مگس مدیترانه ای در شمال کشور و استان مازندران آغاز شده است در مزرعه ای به مساحت 140 هکتار متعلق به بنیاد مصطفان. برای مقابله با مگس زیتون می توان از مزارع بزرگ سازمان ها در استان گیلان استفاده کرد تا ارزیابی های لازم انجام شود. همچنین در زمینه مبارزه با آفات کیوی به عنوان یکی از خواسته های نماینده تالش نیز باید این اقدامات انجام شود و بررسی شود که آیا با استفاده از اشعه گاما می توان آفات کیوی را از بین برد یا خیر.

  رضایی کوچی: اعتبارات پروژه های عمرانی نیمه تمام باید عادلانه و هدفمند توزیع شود

وی بیان کرد: یکی از مهم ترین مسائل و مطالبات اهالی و مردم استان گیلان حل مشکل پسماند سروان و شیرابه آن است چرا که روزانه 1500 تن زباله در کل استان تولید می شود و این بر حجم آن می افزاید. زباله های دفن شده . باید در نظر داشت که با استفاده از دانش هسته ای و تشعشعات می توان تا 3 میلیون لیتر شیرابه را به کود تبدیل کرد. اما برای انجام این پروژه به چندین واحد فرآوری نیاز داریم که یکی از آنها برای تابش شیرابه و دیگری برای تبدیل شیرابه به کمپوست استفاده شود.

اسلامی درباره طرح استفاده از تسریع کننده ها برای تصفیه شیرابه زباله در سراوان توضیح داد: این طرح از نظر اجرایی ابعاد وسیعی دارد و باید مطالعات دقیق در این زمینه به صورت علمی در رشت و شهرهای اطراف انجام شود. و همچنین حجم عظیم تولید زباله روزانه باید به دقت مورد مطالعه قرار گیرد.

وی تاکید کرد: برای حل معضل زباله در سروان باید تاسیسات زباله سوز در تهران و نوشهر و همچنین تنکابن مورد مطالعه قرار گیرد و باید توجه داشت که تجربه سایت اصفهان که چندین بار در حال فعالیت است. دهه ها، می توان از آن استفاده کرد. استفاده می شود زیرا در این شهر مشکلی با زباله و دفن زباله آن وجود ندارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: راهکارها و راهکارها باید بهینه باشد و در عین حال شهرداری ها توان مالی ندارند و نمی توانند به راحتی چنین مشکلاتی را حل کنند، بنابراین برای حل معضل زباله و شیرابه در سروان لازم است. انجام بررسی و برآورد دقیق هزینه و اجرای این پروژه در سراوان.

دیدگاهتان را بنویسید