آخرین اقدامات واحد امداد و ارشاد برای زائران حج تمتع و ایام تشریق

ونجات خبر عجیب

شفقنا- مسئول واحد مددکاری و ارشاد زائران حاج تمتع 1401 آخرین فعالیت های واحد یاری و ارشاد زائران در این فصل به ویژه در ایام تشریق را تشریح کرد.

به گزارش شفقنا از روابط عمومی سازمان حج و زیارت؛ سعید کوزگران در خصوص اقدامات انجام شده در واحد امداد و راهنمایی زائران از ابتدای سفر تا پایان آن اظهار داشت: واحد راهنمایی زائران قبل از ورود زائران و با برنامه ریزی های لازم برای شناسایی اماکن اطراف در مکه مکرمه مستقر شد. خانه خدا برای ایجاد شیفت های کمکی تحویل انجام خواهد شد.
وی افزود: هماهنگی ها به گونه ای است که در هر شبانه روز 4 شیفت 6 ساعته انجام می شود و در هر شیفت پس از ورود کاروان ها، 11 راهنمای زائر ایرانی با پوشش و کلاه زرد رنگ در مکان های تعیین شده مستقر می شوند. ، مزین به پرچم جمهوری اسلامی ایران خدمت می کنند
وی با بیان اینکه برای شیفت های یگان کمکی از ظرفیت سایر ادارات بهره می بریم، گفت: 11 نفر شامل 3 نفر نیروی ذبح، 7 نفر از عوامل کاروان و یک نفر از هسته مرکزی رهبری. واحدی که در مجموع حدود یک هزار و 540 نفر در شیفت خدمت می کنند.
رئیس واحد امداد و راهنمایی زائران با اشاره به اقدامات انجام شده در موسم حج امسال گفت: با توجه به سن جمعیت زائر بحمدالله بیش از دو ساعت است که مفقودی زائری نداشته ایم و با توجه به تعداد زائران. زائران در هر شیفت روزانه بالغ بر 300 نفر هستند که در مجموع 4 شیفت 1200 نفری به ایستگاه های غزه و باب علی هدایت می شوند.
وی افزود: در این میان تعدادی دچار گرمازدگی یا ناراحتی دیگری شدند که با اعزام خودروی این یگان به تیم پزشکی منتقل شدند.
کوزگران در خصوص اقدامات انجام شده در ایام تشریق در محور عرفات گفت: شناسایی و راستی آزمایی محور و خط کشی جهت استقرار دفتر و شیفت رهبری، تجهیز دفتر به امکانات اولیه، نصب تابلوهای جهت دار از جمله بنر و پلاکارد، سنجش نیرو. ، تجهیزات ارتباطی و نگهداری و تامین آنها با واحد پشتیبانی ستاد در مکه مکرمه، تشکیل نیرو، نهایی شدن شیفت ها و صدور دستورات و ابلاغ نیرو در روزهای قبل از ایام تشریق انجام شد. .
کوزه گران با بیان اینکه اعزام و فعالیت نیروها از صبح هشتم آغاز شد، گفت: نیروهای راهبری به صورت شیفتی به دو صورت ثابت و سیار مستقر شدند. نیروهای ثابت در مدارس و مقابل اداره ارشاد و جبل الرحمه مستقر شدند و نیروهای سیار مسیرهای حرکت هیام عرفات را پوشش دادند.
وی افزود: 8 شیفت 4 ساعته برای اقامت زائران در عرفات در نظر گرفته شده بود که در هر شیفت 22 نفر اعم از ثابت، سیار و کشیش حضور داشتند. در مجموع برای عملیات حج 1401 عرفات 181 نفر شیفت در نظر گرفته شدند.
کارمند واحد امداد و راهنمایی زائران تصریح کرد: در طول حضور 24 ساعته زائران در صحرای عرفات، 5 هزار و 68 زائر توسط گروه راهنمایان زائر راهنمایی و همراهی شدند.
وی افزود: خوشبختانه بیش از 2 ساعت است که هیچ فردی در این منطقه مفقودی گزارش نشده و هیچ حادثه یا حادثه ای که به جان و مال زائران آسیب وارد کند، وجود ندارد. همچنین عملیات انتقال زائران از عرفات به منا انجام شد. و مزدلفا با همکاری واحد راهنمایی و حمل و نقل با موفقیت انجام شد.
وی با بیان اقدامات انجام شده در واحد امداد و راهنمایی زائران محور منا تصریح کرد: شناسایی و نقشه برداری از محور و خط کشی برای استقرار خدمات راهنمایی زائران و شیفت ها، تجهیز دفتر به امکانات اولیه، نصب تابلوهای راهنمایی شامل بنر، پلاکارد، نیرو و تجهیزات. ارزیابی ارتباط، پشتیبانی و تحویل از طریق واحد پشتیبانی رانندگان حجاج، اخذ لیست نیرو شیفت پشتیبانی رانندگان حجاج در روزهای 8، 9، 10، 11 و 12 از کارگزاران واحد پشتیبانی رانندگان حجاج، نهایی کردن شیفت ها و صدور دستور و ابلاغ نیروها راه اندازی دفتر و نهایی سازی و استقرار ستاد واحد راهنمای زائران منا و سایر برنامه ریزی ها نیز در روزهای قبل از اعزام زائران به منا انجام شد.
کوزهگران ادامه داد: عملیات در شب هفتم ذی الحجه انجام شد و شیفت های کمک راهنمایان زائر از روز هشتم ذی الحجه آغاز شد. نیروهای زائران در شیفت به دو صورت ثابت و سیار مستقر شدند. نیروهای ثابت در مدارس و محل های تعیین شده و نیروهای سیار در مسیرهای تعیین شده داخلی و همچنین مسیرهای جمرات مستقر و مشغول انجام وظیفه بودند.
وی تصریح کرد: در مجموع 700 کارگر شیفتی در محور منا در شیفت های 6 ساعته طی 5 روز انجام وظیفه کردند. در عملیات 5 روزه تشریک منا، 15 هزار نفر از زائران با هدایت و همراهی گروه راهنمایان حجاج انجام شد.
مسئول واحد امداد و ارشاد حج گفت: به لطف خدا با تلاش راهنمایان زائر بیش از 2 ساعت مورد مفقودی نبود و موارد محدود گرمازدگی و خستگی نیز سریعا به پزشکی ارجاع داده شد. مرکز.”
وی افزود: عملیات انتقال زائران اهل سنت از مکه به منا و از منا به عرفات در روز الترویه و همچنین از عرفات به منا و از منا به مکه با موفقیت به پایان رسید.
کوزگران در پایان ضمن تقدیم قدرت الهی به تمامی شرکت کنندگان در موسم حج و به ویژه در ایام تشریق، گفت: خوشبختانه مشکل خاصی مشاهده نشد و نیروها با تمام قوا مشغول به کار بودند. همچنین آسیب شناسی لازم انجام شده و در اختیار افراد مبتلا قرار گرفته است

  آتش سوزی در تریلر باعث مرگ راننده او شد

اخبار قبلیتجلیل از علما در راه امام هادی (ع)

دیدگاهتان را بنویسید