300 روز دوری از مدرسه؛ آینده نامشخص دانش آموزان دختر در افغانستان / گزارش شفقنا

sch خبر عجیب

شفقنا افغانستان- از زمانی که طالبان بر افغانستان مسلط شدند، 300 روز است که دختران بالای صنف ششم نمی توانند به مکتب بروند.

به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان، طالبان قرار بود در آغاز ماه آوریل سال جاری درهای مکتب را به روی دانش آموزان دختر بگشایند، اما در روزی که زنگ مدرسه به صدا درآمد، به دانش آموزان دختر بالای ششم ابتدایی اجازه ورود به مدرسه را دادند. فایده ای نداشت و بسیاری از آنها با چشمانی گریان به خانه برگشتند.

مقام‌های طالبان هنوز دلیل روشنی برای اجازه ندادن دختران به مکتب بیان نکرده‌اند و تنها دلیلشان بحث در مورد لباس مدرسه این دانش‌آموزان بوده است.

اجازه ندادن دختران به مکتب بیشتر از صنف ششم، نگرانی های زیادی را برای خانواده ها و شهروندان افغانستان در مورد آینده دخترانشان ایجاد کرده است. بسیاری از آنان این را بزرگترین ظلم به نسل آینده افغانستان می دانند و خواستار بازگشایی مدارس دخترانه هستند.

در حال حاضر افغانستان تنها کشوری در جهان است که حق تحصیل و مکتب را از دختران سلب کرده است و حاکمان آن کشور به دختران اجازه مکتب رفتن را نمی دهند.

این اولین بار نیست که طالبان دختران را از تحصیل و مکتب محروم می کنند. این گروه در اولین دوره حکومت خود (1375-1380) حق تحصیل، کار و حتی مشارکت در اجتماع را به کلی از دختران سلب کردند و هیچ دختری اجازه نداشت به مدرسه و دانشگاه برود، در ادارات دولتی کار کند و یا حضور یابد. اجتماع بدون محرم مرد

آینده ما چه خواهد بود؟

ممانعت از حضور دختران بالای ششم ابتدایی، دختران مدرسه‌ای و خانواده‌هایشان را نگران سرنوشت آینده‌شان می‌کند.

  یاسار سلطانی که پرونده املاک نجومی را باز کرده بود تبرئه شد

دانش آموزان می گویند که نگرانند نتوانند رویاهای خود را برای ترک مدرسه، تحصیل در دانشگاه و خدمت به جامعه برآورده کنند.

زهرا احمدی شاگرد صنف دهم یک مکتب خصوصی در کابل است. او می گوید از روزی که نتوانسته به مدرسه برود، احساس می کند زندگی اش خسته کننده شده است.

این دانش آموز در گفتگو با خبرنگار شفقنا افغانستان گفت که می خواستم در دوران تحصیل پزشکی بخوانم تا بتواند دردهای مردمش را درمان کند اما اکنون نمی داند آینده اش چه خواهد بود و سرنوشت چه خواهد شد. برای او. .

مادر زهرا هم می گوید که نگران آینده دخترش است. او می گوید که دخترش هر روز با کمی اشتیاق به مدرسه می رفت، اما چون نمی توانست به مدرسه برود، هر روز افسرده و ناامیدتر می شد.

مادر این دانش آموز می گوید از روزی می ترسد که دخترش دیگر نتواند به مدرسه یا دانشگاه برود و هرگز نتواند به آرزوهایش برسد.

بسیاری از خانواده های دانش آموزان دیگر نیز نگرانی های مشابهی دارند و آینده نامشخص فرزندانشان در افغانستان آنها را نگران می کند.

طالبان باید شرمنده باشند

کاربران افغان شبکه های اجتماعی که اخیراً کمپین گسترده ای را برای بازگشایی مدارس دخترانه راه اندازی کرده اند، با اشاره به اینکه 300 روز از ممنوعیت تحصیل دختران می گذرد، می گویند که طالبان باید خجالت بکشد که اکنون افغانستان تنها کشور در جهان است که از ورود دختران محروم می شود. حق تحصیل و رفتن به مدرسه

یکی از کاربران توییتر نوشت: طالبان باید عمیقا شرمنده باشند که افغانستان تحت حاکمیت آنها تنها کشوری در جهان است که دختران به دلیل جنسیتشان از حق دسترسی به آموزش محروم هستند.

  پیش بینی بارش و کاهش دما برای البرز

حیدر بار، مدیر امور زنان دیده بان حقوق بشر، با اشاره به 300 روز محرومیت دختران افغان از تحصیل، نوشت: “جهان باید شرمنده باشد که به طالبان اجازه می دهد دختران را از رفتن به مدرسه باز دارد.”

فعالان حقوق زنان و حقوق بشر می گویند که تحصیل یک حق اولیه انسانی است، اما دختران در افغانستان به دلیل جنسیت از این حق محروم هستند.

آنها می گویند که طالبان از حق آموزش سیاسی دختران استفاده می کنند و آن را به ابزاری برای رسیدن به خواسته های شخصی خود تبدیل کرده اند.

شهروندان افغانستان و جامعه جهانی تا کنون بارها از طالبان خواسته اند تا مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم را باز کنند، اما طالبان به این خواسته ها توجه نکرده اند و آینده تحصیل بسیاری از دختران در افغانستان نامشخص است.

دیدگاهتان را بنویسید