گسترش سریع وبا در افغانستان؛ فاجعه ای که طالبان نمی تواند کنترل کند / شفقنا گزارش می دهد

IMG 20220714 WA0002 خبر عجیب

شفقنا افغانستان- بیماری وبا در افغانستان به سرعت در حال گسترش است و هر روز افراد بیشتری به این بیماری مبتلا می شوند و باعث مرگ افراد بیشتری می شود.
به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان؛ بر اساس آمارهای رسمی تا کنون بیش از 590 نفر در شهرستان باگران و 50 نفر در شهرستان گورشک از توابع هیرمند در شرق این کشور، 50 نفر در شهرستان سیوری استان زابل و ده ها نفر در شهرستان های شهرک صفا، شاهجوی و دای چوپان. ولایت زابل، به این بیماری مبتلا شده و بیش از 20 نفر بر اثر این بیماری در ولایت هلمند جان باختند.
اما وزارت صحت عامه طالبان (وزارت صحت) نتوانسته از گسترش سریع این بیماری جلوگیری کند و نگرانی از سرایت آن از مناطق جنوبی کشور به سایر مناطق به ویژه مناطق مرکزی افزایش یافته است.

IMG 20220714 WA0004 خبر عجیب
مقام های وزارت صحت عامه طالبان می گویند که تیم های سیار پزشکی را برای تداوی بیماران به ولایت های زابل و هلمند فرستاده اند، اما ظاهرا این تیم ها قادر به کنترل و مهار این بیماری نیستند و هر روز بر تعداد بیماران افزوده می شود.
خبرگزاری دولتی باختر که تحت کنترل طالبان است، گزارش داد که شهرهای باگران، موسی قلعه و گرشک در ولایت هلمند کانون اصلی شیوع این بیماری بوده اند. تاکنون آمار دقیقی از تعداد مبتلایان و فوتی های این بیماری در دست نیست.
کمبود امکانات پزشکی
تاکنون بیشترین موارد ابتلا به این بیماری در شهرستان باگران در استان هیرمند در جنوب افغانستان و شهرستان های صفا و سایوری در استان زابل در جنوب غرب کشور گزارش شده است. مناطقی که به شدت تحت تاثیر کمبود امکانات و تجهیزات پزشکی قرار دارند.
در سال های اخیر اکثر مناطق این شهرها تحت کنترل گروه طالبان بوده و دولت قبلی افغانستان نتوانسته تجهیزات بهداشتی را انتقال دهد و مراکز درمانی را در این مناطق ایجاد کند.
موسساتی که در زمینه ارائه خدمات پزشکی در افغانستان فعال بودند برای فعالیت در این مناطق باید از طالبان مجوز می گرفتند و در مواردی نیز کارمندان آنها توسط طالبان کشته می شدند.
اما اکنون که طالبان در قدرت هستند و با یک بیماری مسری و کشنده مواجه هستند، توانایی ارائه خدمات پزشکی و پاسخگویی سریع به نیازهای بیماران را ندارند و به همین دلیل، تعداد قربانیان وبا و میزان گسترش آن هر روز در حال افزایش است.
تصاویر منتشر شده از سوی ولایات هلمند و زابل نشان می دهد که بیماران در شرایط بسیار بد معالجه می شوند و کمبود تجهیزات و امکانات پزشکی به وضوح مشهود است.

  پایان همکاری دو باشگاه اروپایی با اسپانسرهای روسی

IMG 20220714 WA0003 خبر عجیب
شهر باگران در نزدیکی ولایت دایکندی در مرکز افغانستان قرار دارد و یک تیم سیار پزشکی به آن شهر رفته است.
داکتر محمد جواد که از دایکندی به باگران رفته است، می گوید که این بیماری به سرعت در حال گسترش است اما امکانات و مراکز درمانی بسیار محدود است.
وی می گوید با ایجاد مراکز درمانی سیار بسیاری از بیماران را از خطر مرگ نجات داده و مداوا کرده اند، اما همچنان نیاز به ایجاد مراکز درمانی بیشتر و ارائه امکانات بیشتر برای درمان بیماران وجود دارد.
وی گفت: در این مناطق مردم آب آشامیدنی را از نهرها و چشمه ها تامین می کنند و آلودگی آب شرب یکی از دلایل شیوع این بیماری است.
چگونه وبا پخش می شود؟
وبا یک بیماری اسهالی حاد است که توسط باکتری به نام ویبریوکولرا ایجاد می شود. این میکروب با خوردن آب آلوده پس از عبور از معده در روده تکثیر می شود و باعث ترشح سم (سم) و افزایش دفع آب و املاح از دیواره روده می شود که با علامت اسهال همراه است، بنابراین میکروب به محیط زیست از طریق فضولات انسان و آلودگی آب و غذا. تخمین زده می شود که 2.9 میلیون نفر به این بیماری مبتلا می شوند و سالانه 95000 مرگ در سراسر جهان رخ می دهد.
باکتری عامل وبا در آب، محیط های مرطوب، میوه ها و سبزیجات، صدف های دریایی و گوشت زنده می ماند اما خشکی و نور خورشید را تحمل نمی کند و با جوشاندن آب به مدت 1 دقیقه از بین می رود.
وبا در مناطقی که آب آشامیدنی آلوده است به سرعت گسترش می یابد. اگر فردی که از نوع شدید این بیماری رنج می برد به زودی به خدمات پزشکی دسترسی نداشته باشد، ممکن است بمیرد.
به گفته شماری از داکتران، یکی از دلایل شیوع سریع این بیماری در افغانستان، سیلاب های اخیر و به دنبال آن آلودگی آب آشامیدنی مردم است.
اگرچه وبا یک بیماری مسری است و به سرعت گسترش می یابد، اما تماس اتفاقی با بیمار وبا برای یک فرد سالم خطرناک نیست.
گسترش سریع این بیماری در ولایات جنوبی و جنوب غربی افغانستان نگرانی از سرایت آن به سایر مناطق کشور و وقوع یک فاجعه انسانی را تشدید کرده است.

  ثبت آماری 4800 پرونده برای واردات به منطقه آزاد قشم

اخبار قبلیبوگدانوف: تهران شریک قابل اعتماد مسکو است و همکاری با آن افزایش خواهد یافت

دیدگاهتان را بنویسید