گزارش شفنا از مجموعه فهرست نویسان نسخ خطی; از علاقه آیت الله مرعشی نجفی به جمع آوری کتب شیعه تا گلایه از بی توجهی به کتابخانه آیت الله.

از مخزن نسخ خطی کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی در قم خبر عجیب

شفقنا- سومین همایش فهرستنویسان نسخ خطی با موضوع «گنجینه خطی کتابخانه آیت الله العظمی مرعشی نجفی» در کتابخانه آیت الله بروجردی و پس از سخنرانی حضرات آیات علوی بروجردی و استادی و حجج اسلام والمسلمین مرعشی نجفی برگزار شد. محتاری خدمت ارزنده ای بود. مدیر کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی تجلیل شد.

روایت آیت الله استادی از علاقه زیاد آیت الله مرعشی نجفی به جمع آوری کتب شیعه

IMG 9092 خبر عجیب

به گزارش خبرنگار شفقنا، آیت الله رضا استادی شامگاه چهارشنبه در سومین گردهمایی فهرست نویسان نسخ خطی که در کتابخانه آیت الله بروجردی برگزار شد، اظهار کرد: خداوند متعال به قم و حوزه قم عنایت ویژه ای داشته است.

وی افزود: اولین دغدغه آیت الله خیری با همه سختی ها تأسیس مسجد بود. دومین رحمت خدا آیت الله بروجردی بود که با حضور خود به منطقه قم عظمت بخشید و تحولی در وضعیت علمی منطقه ایجاد کرد.

یکی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: سومین هدیه امام راحل این بود که توانست شیعه را به جهانیان معرفی کند. بالاترین خدمت او به شیعیان، معرفی آنها به جهانیان بود.

آیت الله استادی خاطرنشان کرد: چهارمین هدیه خداوند متعال به منطقه قم آیت الله مرعشی نجفی بود. آنان به دنبال احادیث و معارف شیعه بودند و علیرغم اینکه برخی از بزرگان از پرداخت گران بهای کتاب های ارزشمند خودداری می کردند، آیت الله مرعشی نجفی با اشتیاق به این امر پرداختند.

وی ادامه داد: علاقه آیت الله مرعشی نجفی و آرزوی فرزندش برای جمع آوری و حفظ کتاب های ارزشمند یکی از دلایل وجود کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی است. به جرات می توانم بگویم کتابشناسی مثل شیخ محمود مرعشی نداریم.

یکی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یادآور شد: حجت الاسلام والمسلمین محمود مرعشی تلاش زیادی کرد تا کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی به جایگاه فعلی برسد.

آیت الله استادی افزود: مرحوم آیت الله مرعشی نجفی با وجود اینکه امروزه به سختی کتاب را به دیگران هدیه می دهند، ترسی نداشت و این از ویژگی های بارز ایشان بود.

وی گفت: در این حدود 60 سالی که با حجت الاسلام والمسلمین مرعشی آشنایی داریم جز خدمت از ایشان ندیده ایم.

گلایه حجت الاسلام والمسلمین مرعشی از بی توجهی به کتابخانه مرحوم آیت الله مرعشی نجفی

4085732 خبر عجیب

به گزارش خبرنگار شفقنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود مرعشی در سخنانی گفت: مرحوم پدر ما در زمان حضور در نجف، کتاب هایی را از پدر به ارث برده است. گفت روزی در بازار بودم و در یک کاروانسرای قیصری مردم زیادی جمع شده بودند.

  رئیس جمهور الجزایر: روس ها دوستان ما هستند و هیچکس مواضع ما را به ما تحمیل نمی کند

وی افزود: بیشتر کتاب ها را خارجی ها از کنسولگری انگلیس می خرند که برای پدر و مادر ما سخت است. برای خرید این کتاب ها یک وعده غذا را قطع کردند و با روزه و نماز قیمت خرید را تضمین کردند و این کتاب ها امروز در کتابخانه موجود است.

مدیر کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی گفت: زمانی که پدرمان برای سفر از نجف به قم آمدند، مرحوم خیری مؤسس قم به ایشان تکلیف شرعی دادند که برای تشکیل پایه های حوزه به قم بیایند. «در آن زمان رضاخان با تشکیلات خزوه در قم مقابله می کند.

مرعشی ادامه داد: رضاخان در آن زمان گفت من در جلسه ای از طلاب سؤال خواهم کرد تا حوزه علمیه ایجاد شود و هدف این بود که مسائل دشواری را مطرح کنم و ناتوانی حوزه را برجسته کنم که مرحوم پدرمان نماینده حوزه بودند. . او باید به سؤالات حکومت رضاخان پاسخ می داد.

وی ادامه داد: ما برای کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی خیلی زحمت کشیدیم و این در حالی بود که در زمان پدرمان هیچ توجهی به نسخه های خطی نداشت.

مدیر کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی یادآور شد: متأسفانه در چند سال اخیر کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی کم لطفی کرده است و خودمان به نوعی با مسائل برخورد می کنیم. برای چاپ 12 جلد کتاب مشکل مالی داشتیم و یکی از مراجع تقلید فعلی از ما حمایت کرد و عنوان کرد که نام ما در این کتاب ها نباشد.

وی افزود: در حال حاضر رتبه اول کتاب های شیعه در جهان هستیم و 40 هزار نسخه خطی در کتابخانه موجود است.

  توسعه شهرهای صنعتی خداآفرین و کلیبر با جدیت دنبال می شود / پیگیری راه اندازی صنایع تبدیلی در خداآفرین

مرعشی تصریح کرد: برای صدور کارت از هیچکس هزینه ای دریافت نمی کنیم و کسانی که برای عکاسی از کتاب مراجعه می کنند فقط هزینه عکس برداری از آنها گرفته می شود.

مدیر کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی بیان کرد: تأسیس کتابخانه آسان است. اما ضامن بقا می خواهد; امروزه بیش از نیمی از کتاب های ما وقف شده است.

مرعشی بیان کرد: برای تامین هزینه های کتابخانه به یونسکو مراجعه شد و شرط آنها این بود که سیاست کتابخانه نسبت به یونسکو باشد اما این شرط پذیرفته نشد.

آیت الله علوی بروجردی: کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی مایه مباهات حوزه علمیه قم است.

IMG 2611 خبر عجیب

به گزارش خبرنگار شفقنا، آیت الله سید محمد جواد علوی بروجردی نیز طی سخنانی اظهار داشت: میراث مکتوب ما چه از نظر مکتب تشیع و چه از نظر ایران، از دیرباز مورد توجه بزرگان ما بوده است، به ویژه میراث شیعیان. علمای بزرگ شیعه تلاش کرده اند این میراث را حفظ کنند.

وی افزود: متاسفانه در طول تاریخ بخشی از میراث و کتاب های خود را از دست داده ایم. منابع مرحوم علامه خالی که در حفظ این میراث بسیار اهتمام داشتند، فعلاً در دست ما نیست و همینطور کتابهای زیادی امروز در دست ما نیست.

استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: باید تلاش کنیم تا از آسیب های گذشته به میراث ما بکاهیم و متأسفانه گاهی این میراث نه به دست دشمنان بلکه به دست دوستان از بین می رود.

آیت الله علوی بروجردی خاطرنشان کرد: مرحوم آیت الله مرعشی نجفی در تهیه و جمع آوری میراث خوشنویسی تلاش زیادی کردند. بیشتر این میراث در کتابخانه هایی بود که هیچ کس به آنها دسترسی نداشت. در چنین شرایطی این میراث را جمع آوری کردند.

وی ادامه داد: در زمان حکومت آیت الله مرعشی نجفی، هرگاه بزرگی از دنیا می رفت، کتابخانه آن عالم بزرگوار را ردیابی می کرد تا به دست ماموران و دلالان کتاب نیفتد و از کشور خارج شود.

استاد ممتاز حوزه علمیه قم یادآور شد: امروزه کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی یکی از بزرگترین ذخایر جهان اسلام و افتخاری برای حوزه علمیه قم است. تلاشی که برای فهرست نویسی کتاب ها و شناسایی آثار در مراکز دانشگاهی جهان انجام شده است، این کتابخانه را به یکی از حافظان بزرگ شیعیان تبدیل کرده است.

  تحلیلگر عراقی: تشکیل دولت جدا از مشارکت در چارچوب هماهنگی نخواهد بود

آیت الله علوی بروجرد افزود: حفظ این میراث و سپس تقدیم آن به دیگران از کارهای بزرگ است.

وی بیان کرد: رویه ای که مرحوم آیت الله مرعشی نجفی در راه اندازی این کتابخانه داشتند در میان علمای پیشینیان نیز وجود داشته است و امروز باید در حفظ این میراث و ارائه آن به محققان جهان تلاش کنیم.

استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: امروز فضای مجازی فرصت کافی را در اختیار ما قرار داده است تا بتوانیم این آثار را به جهانیان عرضه کنیم.

آیت الله علوی بروجردی گفت: باید به جایگاه علمای شیعه که شروع به جمع آوری این کتاب ها کردند، احترام بگذاریم. همچنین باید از کسانی که از این آثار محافظت می کنند تشکر کنیم.

تجلیل از خدمات حجت الاسلام والمسلمین محمود مرعشی

به گزارش خبرنگار شفقنا، در این دیدار حجت الاسلام والمسلمین مختاری پس از سخنان آیات استادی و علوی بروجردی و حجت الاسلام والمسلمین مرعشی گفت: از ابتدای کار پژوهشی که داشتم. به کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی می‌رفتم و هر کدام به‌راحتی می‌توانستم هر چقدر کتاب می‌خواستم پیدا کنم.

وی افزود: مرحوم آیت الله مرعشی نجفی به قدری متواضع بودند که من در آن زمان دانش آموز کلاس چهارم بودم و زمانی که برای دریافت کتاب اقدام کردم ایشان با خضوع تقاضای من را پذیرفت و این رفتار برای من در آن زمان به عنوان طلبه جدید مرجع بزرگی بود. بسیار مراقب بود

رئیس مؤسسه کتابشناسی تشیع تاکید کرد: با کتابداران کتابخانه های برجسته اسلامی جهان صحبت کردم و آنها فقط کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی ایران را می شناختند و این میزان همکاری با کتاب دوستان از این کتابخانه گرانقدر کم است. جهان.

در پایان این دیدار از خدمات ارزنده حجت الاسلام والمسلمین سید محمود مرعشی در کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی تجلیل شد.

دیدگاهتان را بنویسید