کتاب آثار رفتاری حضرت زهرا (سلام الله علیها) در چاپ بیستم منتشر شد.

35 خبر عجیب

شفقنا- چاپ بیستم کتاب «آثار رفتاری حضرت زهرا» اثر عزرا انصاری در 192 صفحه منتشر شده است.

به گزارش شفقنا، چاپ بیستم کتاب تأثیرات رفتاری حضرت زهرا(س) اثر عزرا انصاری در 192 صفحه به دبیری مؤسسه بوستان کتاب روانه بازار کتاب شده است.

تحقیق و شرح زندگانی حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا (سلام الله علیها) موضوعی نیست که در کتابی گنجانده شود یا از عهده هرکسی برآید. حقیقت شخصیت و ارزش وجودی این بزرگوار را جز خداوند متعال و اولیای خاص او (ع) کسی نمی داند، اما با همه اینها این درست نیست که خاندان نبوت راهنمای مردم و زندگی آنان هستند. الفاظ برای مردم حجت و الگو هستند، پس شناخت آنها و راهنمایی هر چه بیشتر آن ها وظیفه ای است که باید انجام دهیم.

این بانوی بزرگ با بصیرت و دانش و با رفتار پرهیزگارانه خود مایه الهام همه جهانیان به ویژه زنان است. بیان برخی از این رفتارها می تواند آموزنده و حیات بخش باشد، از این رو، اثر حاضر در فصول مختلف به بررسی این مظاهر رفتاری پیامبر اکرم می پردازد.

ساختار کار

این اثر از 9 قسمت تشکیل شده است. در بخش اول که به ولادت حضرت اختصاص دارد، به موضوعاتی از جمله باکره در قالب انسان، شخصیت ملکوتی حضرت زهرا (س)، فاطمه، ثمره زیارت اربعین و انعقاد حضرت می پردازد. نطفه حضرت زهرا (س) از میوه های بهشتی.

قسمت دوم این اثر از جشن عروسی می گوید که هیجان در بیشه، خواستگاری، دسته گل میخک و سنبل، جهیزیه، دوران نامزدی و جشن عروسی را توضیح می دهد.

  اعلام نیاز به حضور در پرسپولیس

نویسنده در قسمت بعدی به رفتار حضرت زهرا (سلام الله علیها) با همسر اشاره کرده است و موضوعات برخی از موضوعات این قسمت عبارتند از: تجلی ایثار، تقسیم کار، عشق به همسر. ، راز ، ایثار ، نگاه روح ، دردسر بیرونی و تشکر از زحمات.

قسمت چهارم به بررسی رفتار پیامبر با فرزندان می پردازد که در آن شیوه های تربیتی ایشان توضیح داده شده است. اعتقاد به آقیکاته، عواطف مادر و نقش او در تربیت فرزند، توجه به نیازهای کودک، عبادت در دوران کودکی، رعایت عدالت برای فرزندان، احترام به شخصیت کودک، اهمیت دادن به نیازهای طبیعی کودک از جمله مواردی است. از موضوعات مطرح شده در این بخش

قسمت پنجم کتاب مذکور به شرح رفتار حضرت فاطمه (س) با پدر می پردازد و در این رابطه مباحثی با عنوان همراز و همسنگر پدر، یاور در سال های غم و فداکاری و ایثار بیان شده است.

سلمان گزارش می دهد: «آثار پدر» عنوان قسمت ششم این اثر است و عناوین برخی از موضوعات این قسمت عبارتند از: در سوگ احمد، بعد از پدر، لبخند او را ندید، پیراهنش را بویید.

در قسمت هفتم این کتاب به رفتار حضرت زهرا (سلام الله علیها) با مردم اشاره شده است. در ضمن می توانید برای پیروزی رقیب حمایت کنید، نماز بیاموزید، کار را با بنده، با همسایگان، تجلی ایثار در شب عروسی و مهمانی، پیام عفت و آزادگی را در میان بگذارید.

« سیره علمی و فرهنگی حضرت زهرا (سلام الله علیها) » عنوان قسمت بعدی است که به ذکر عالم عصر می پردازد و سپس مصحف این حضرت را بیان می کند.

  هزاران اسپانیایی در مادرید علیه ناتو تظاهرات کردند

سپس در مبحث نهم به «رفتار سیاسی حضرت فاطمه (س)» اشاره شده است. در این فصل مباحثی از قبیل ایرادات خطبه ها و شگردهای سیاسی، امامت و ولایت، سیاست جاودانه مطرح شده است.

بخشی از کار

* عدالت برای کودکان

نمونه هایی در زندگی خانوادگی حضرت زهرا علیهاالسلام دیده می شود که نشان از توجه و دقت ایشان نسبت به رعایت عدالت برای فرزندان دارد.

روزی امام حسن (علیه السلام) نزد پیامبر (ص) آمد و تشنگی کرد. از پیامبر آب خواست. رسول خدا صلی الله علیه و آله بلافاصله برخاست و ظرفی برداشت و از گوسفندی در خانه شیر دوشید و به امام حسن علیه السلام داد.

در آن هنگام امام حسین (علیه السلام) می خواست ظرف شیر را از برادرش بگیرد، اما پیامبر به حمایت از امام حسن (ع) او را از گرفتن ظرف از امام حسن (علیه السلام) منع کرد. فاطمه زهرا علیهاالسلام که شاهد این ماجرا بود به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله گفت: گویا حسن علیه السلام نزد تو از حسین علیه السلام عزیزتر است.

پیامبر فرمود: نه، هر دو نزد من عزیز و محبوب هستند، ولی وقتی حسن علیه السلام اول آب خواست، من اول آب گرفتم.

دیدگاهتان را بنویسید