قالیباف: سقف تجارت خود با ازبکستان را به بیش از دو میلیارد دلار افزایش می دهیم

62319068 خبر عجیب

شفقنا- سخنگوی شورای اسلامی شهر گفت: می‌توانیم تا یکی دو سال آینده تجارت خود را با ازبکستان به بیش از دو میلیارد دلار برسانیم و این هدف ماست.

به گزارش شفقنا، محمدباقر قالیباف پس از بازگشت از سفر سه روزه به ازبکستان به تشریح مهمترین نکات و موضوعات مطرح شده در این سفر پرداخت و گفت: این سفر به دعوت رسمی رئیس مجلس قانونگذاری جمهوری اسلامی ایران انجام شد. ازبکستان وی در این سفر فرصتی برای دیدار با روسای قوه مقننه و سنا و دیدار طولانی با رئیس جمهور ازبکستان داشت.

وی با اشاره به دیدار با تجار و تولیدکنندگان ایرانی مقیم ازبکستان گفت: در نشست با تجار ایرانی صحبت های آنها را شنیدیم و در جریان سوالات، مشکلات و خواسته های آنها قرار گرفتیم. سپس جلسه ای در محل مجلس مقننه تشکیل شد و موضوعات مرتبط با مسائل اجتماعی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی و سیاسی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و گسترش روابط پارلمانی دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس جمهور با اشاره به نقش ازبکستان در آسیای میانه گفت: ازبکستان در آسیای میانه نقش ویژه ای دارد و از ظرفیت اقتصادی بالایی برخوردار است به طوری که رشد اقتصادی آن 7.5 درصد است. رابطه ما با ازبکستان به معنای نفوذ در منطقه آسیای مرکزی است.

قالیباف با بیان اینکه از نظر فرهنگی ارتباط عمیقی بین ایران و ازبکستان وجود دارد، گفت: ازبکستان به آب های آزاد دسترسی ندارد و به دلیل دسترسی به دریای عمان و خلیج فارس از طریق بنادر چابهار و بندر چابهار می تواند ارتباط خوبی با جمهوری اسلامی داشته باشد. شهید باهنر. ایران و ازبکستان می توانند از ظرفیت خود برای کشور و ملت خود استفاده کنند.

  استاد رشاد: ​​تحقق تولید دانش بنیان در گرو توجه به موضوع «مالکیت معنوی» است.

وی همچنین گفت: توافقات خوبی با روسای سنا و شوراهای قانونگذاری و رئیس جمهور ازبکستان انجام شد و در زمینه مسائل اقتصادی و تجاری و بحث های مربوط به ویزا برای تجار، رانندگان ترانزیتی و گردشگران قول هایی داده شد تا در جریان حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران در شهریور با حضور در اجلاس شانگهای، این موضوع حل خواهد شد.

کلیباف افزود: در حاشیه این اجلاس نشستی دوجانبه برگزار و انشالله معاهدات دوجانبه امضا خواهد شد. هدف افزایش حجم مبادلات فعلی ما از 500 میلیون دلار به بیش از 2 میلیارد دلار و همچنین گسترش روابط اقتصادی است.

رئیس قوه مقننه با اشاره به سفر خود به سمرقند و بخارا گفت: ایران و ازبکستان ظرفیت فرهنگی بالایی دارند. تعامل دو کشور و توسعه روابط در حوزه فرهنگی و مذهبی بسیار موثر است. در ازبکستان در سال های اخیر با اصلاحاتی که رئیس جمهور این کشور انجام داد، فرصت های خوبی به وجود آمد که باید از آنها برای افزایش تعاملات فرهنگی و تجاری استفاده کرد. ما در موقعیتی هستیم که سقف تجارت خود با ازبکستان را در یکی دو سال آینده به بیش از دو میلیارد دلار افزایش دهیم.

کلیباف در ادامه گفت: در زمینه مسائل امنیتی، موضوع افغانستان مطرح شد و مذاکرات جدی برای هماهنگی کشورهای همسایه انجام شد. حرکت ما باید به سمت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان باشد. در آینده نزدیک نشستی با حضور کشورهای همسایه و چندجانبه و برخی نهادهای سیاسی در تاشکند برگزار خواهد شد.

وی در پایان سفر به ازبکستان را موفقیت آمیز و چشمگیر خواند و گفت: مطمئن هستیم که جای خالی مردم و تجار به ویژه در کریدور شمال – جنوب وجود داشت. ما همچنین از دولت ازبکستان برای مهمان نوازی خوبشان تشکر می کنیم.

  در اولین روز از همایش تخصصی «محرم و امکانات بی نظیر عاشورا» عنوان شد: سطح سواد خطبه خارج از فضای مجازی باشد/ به مدد عاشورا باید بر اندیشه معاد تاکید شود. مردم.

دیدگاهتان را بنویسید