سیاست های جدید ایران برای غلبه بر پیامدهای برجام

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، اقتصاد ایران و جهان همچنان با بحران تورم مواجه است. توافق همچنان در هاله ای از بلاتکلیفی به سر می برد و دولت سیزدهم با سیاست توجه به همکاری های اقتصادی سعی در کاهش فشار تورمی ناشی از کمبود منابع درآمدی و … دارد چرا که در سال های اخیر به دلیل کمبود از صادرات نفت، دولت مجبور به فروش اوراق قرضه شد و اکنون دولت سیزدهم این اوراق را سررسید کرده و درآمد نفتی را صرف پرداخت آن بدهی می کند، هرچند هزینه های عمومی و جاری دولت نیز افزایش زیادی داشته است.

در این راستا ایران تلاش کرد تا به عضویت سازمان های منطقه ای درآید بازارهای آسیای مرکزی برای صادرات کالا باز است. همچنین همکاری در پروژه‌های حمل‌ونقلی، بانکی، گمرکی و کشاورزی یکی از مهم‌ترین محورهای همکاری ایران با سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان شانگهای است که پیش‌بینی‌های این سازمان نشان می‌دهد که از مزایای این سازمان برای کشور، افزایش درآمد به سمت بالا است. تا مرز 370 میلیون دلار، زیرا این سازمان اکنون 45 درصد از جمعیت جهان را در خود جای داده و با درآمدی معادل 20.1 تریلیون دلار از بازار جهانی، سهمی معادل 25 درصد از تولید ناخالص را دارد که معادل حدود 23 درصد است. اقتصاد جهانی با وجود اینکه یک سوم درآمد سازمان شانگهای متعلق به چین است، بله، اما اعضای دیگری مانند ایران نیز تلاش می کنند تا از طریق این سازمان در بازارهای دیگر حضور فعال داشته باشند تا سهم بیشتری از کیک جهانی داشته باشند.

  سیاری: رزمایش مشترک ذوالفقار 1400 از فردا آغاز می شود

دلایل اولویت همکاری با سازمان های منطقه ای

اتخاذ سیاست های متفاوت در کشورهای عضو شانگهای نسبت به کشورهای غربی و غیره. به عنوان مثال بانک‌های مرکزی این کشورها تحت تأثیر فدرال رزرو نیستند، بنابراین در سال جاری، فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را سه برابر افزایش داده است. تلاش برای مبارزه با تورم در حالی که چین نرخ بهره را پایین آورده است و کشورهای دیگری مانند روسیه از سیاست های مختلفی برای حمایت از ارزش پول ملی خود استفاده کرده اند که این به معنای حرکت ایران است و در شرف عبور از مکانیسم پیچیده است. تحریم‌ها علیه ایران و این امر غرب را بر آن داشته تا انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به مذاکرات با ایران نشان دهد، زیرا توسعه صادرات ایران علیرغم تحریم ها، این به معنای ارسال فرآورده و نفت به کشورهایی غیر از بلوک غرب است و این امر می تواند هزینه تامین انرژی را برای کشورهای غربی گران کند و از آنجایی که این سیاست توسط آنها اجرا شده است، ناکارآمدی آنها مورد انتقاد بسیاری قرار گرفته است. . این حزب به یکی از احزاب مخالف دولت در آمریکا و اروپا تبدیل شده است. کریستالینا جورجیوا، مدیر صندوق بین المللی پول، این هفته گفت که شرایط تجاری در 19 کشور عضو اتحادیه اروپا در ماه های اخیر به طور قابل توجهی بدتر شده است. زیرا بحران انرژی چنان بی ثباتی را در اروپا ایجاد کرده است که پیش بینی می شود رکود اقتصادی اروپا تا سال 2023 ادامه داشته باشد زیرا بانک مرکزی اروپا می تواند در بحبوحه رشد اقتصادی نرخ بهره را افزایش دهد و به رکود دامن بزند.

  کیفرخواست جدید علیه روسیه؛ ایجاد تقسیمات در بوسنی و هرزگوین

اکنون با توجه به شرایط جهانی، قدرت مذاکره ایران نیز افزایش یافته است و از آنجایی که چالش دولت سیزدهم در ابتدای کار تامین معیشت مردم بود، نباید تمام امید خود را به مذاکره معطوف کند، زیرا رانت ارزی و ضعف دیپلماسی با همسایگان خود در سال‌های اخیر نوعی ناکارآمدی اقتصاد ایران را افزایش داده است، در شرایطی که ایران در موقعیت استراتژیک با منابع غنی انرژی و نیروی انسانی قرار دارد و از سوی دیگر به دلیل تاریخ باستانی خود، شباهت های زیادی با بسیاری از فرهنگ های همسایه دارد، به عنوان مثال سازمان همکاری اقتصادی ECO با نیم میلیارد جمعیت، یک سوم منابع انرژی جهان را در اختیار دارد و پل ارتباطی بین اروپا و چین و روسیه است. با خلیج فارس و اقیانوس هند.

در حال حاضر دولت با تکیه بر سایه دیپلماسی با همسایگان خود توانسته است بخشی از کالاهای مورد نیاز کشور را تامین و صادرات نفت را بدون نیاز به FATF و اینستکس افزایش دهد و درآمد آن به کشور بازگردد. دولت سیزدهم از ابتدای دوره نظارت بر اجرای سند همکاری راهبردی 25 ساله با چین و روسیه را بر عهده دارد که بر اساس آن ترانزیت شرق به غرب و شمال به جنوب کمربند کاملی خواهد بود که می تواند بر این موارد فائق آید. تحریم ها و مخالفت با رویکرد یکجانبه آمریکا با تقویت همکاری های منطقه ای. از سوی دیگر، تقویت همکاری های منطقه ای و چندجانبه با روسیه و چین، ایران را به شریک استراتژیک آنها تبدیل می کند و مبادلات تجاری سالانه با هر یک از این کشورها به بیش از 10 میلیارد دلار می رسد.

  پدر به عنوان بهترین بازیکن سال 2021 انتخاب شد

دیدگاهتان را بنویسید