سخنگوی دولت: دولت هیچ قصدی برای بازگرداندن ارز ترجیحی ندارد

4621959 4 خبر عجیب

شفقنا- واکنش سخنگوی دولت به موضوع «بازگشت ارز ترجیحی» در رسانه ها.

به گزارش شفقنا، علی بهادری جهرمی طی سخنانی در خصوص موضوع «بازگشت ترجیحی ارز» و طرح خود در برخی رسانه ها، اظهار داشت: با توجه به اینکه طبق قانون بودجه دولت موظف بود نرخ ارز را مبنای کار قرار دهد. محاسبه حقوق ورودی ETS محاسبه می‌کند (یعنی نرخ مبادله را نصف می‌دانند)، نتیجه این می‌شود که طبق قانون بودجه تا کنون، اگر کالایی وارد کشور می‌شد و می‌خواستیم به‌جای آن ارزش ریالی تعیین کنیم. با توجه به ارزش ریالی. برای وصول عوارض این کالا – و این در حالی بود که کالا با ارز خریداری شده بود – محاسبه ارزش هر دلار چقدر بود.

وی افزود: تاکنون از سال 1396 این نرخ را 4200 تومان می گرفتند یعنی هر دلار را 4200 تومان در نظر می گرفتیم. بنابراین مثلاً یک کالای 10000 دلاری در 4200 تومان ضرب می شود و قیمت نهایی محاسبه می شود و حق ورودی محاسبه و به دست می آید.

بهادری جهرمی یادآور شد: قانونگذار در قانون بودجه امسال گفته است که این نرخ ارز که یک عدد محاسبه شده است نباید 4200 تومان در نظر گرفته شود بلکه باید به عنوان ارز واقعی ETS محاسبه شود. دولت موظف به اجرای این قانون بود اما اجرای آن باعث افزایش پنج یا شش برابری حقوق ورودی نسبت به ۴۲۰۰ تومان قبلی می شد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: هیأت وزیران در تاریخ 18 اردیبهشت ماه قبل از اجرای این قانون جلسه ای تشکیل داد و تصمیم گرفت ضرایب تعرفه ها و سود معاملاتی را برای اجرای این قانون کاهش دهد. با این تصمیم سود تجارت بسیاری از کالاها کاهش یافت و به دلیل در دسترس بودن آن در اختیار هیئت دولت اعلام شد.

  دستگاه های خدماتی و اجرایی باید توجه جدی به رعایت مدل مصرف آب و برق داشته باشند

وی ادامه داد: در همین جلسه عوارض گمرکی در صلاحیت شورای اسلامی با تدوین دو فوریت لایحه و ارسال به مجلس برای کاهش عوارض گمرکی از 4 درصد به 1 درصد پیگیری شد.

بهادری جهرمی یادآور شد: طبیعتاً اگر مجلس با مواضع دولت همراهی و موافقت می کرد و با فوریت آن رای می داد، سیاست رونق اقتصادی خیلی زودتر و در واقع با اثرات تورمی فراوان در این اصلاح نرخ ارز اتفاق می افتاد که مبنای محاسبه در این اصلاحیه است. قانون بودجه، برای آمدن، ما ملاقات نمی کنیم. اما در مجلس با این شرط فوریت موافقت نشد.

سخنگوی دولت گفت: برخی از وزرا و برخی نمایندگان معتقدند چون دولت چند ماده از لایحه اصلاحی را در مجلس مطرح کرده است، می تواند در مخالفت با مجلس موثر باشد. در همین راستا این لایحه مجدداً وارد هیئت وزیران شد و در دو لایحه جداگانه به مجلس ارائه شد. یک لایحه مضاعف در همین موضوع کاهش عوارض و یک لایحه مضاعف در سایر موضوعات مرتبط با قیر در لایحه بودجه و اکنون منتظر نظر مجلس در این مورد هستیم.

بهادری جهرمی همچنین تاکید کرد: دولت نه پیشنهادی ارائه کرده، نه لایحه ای ارائه کرده و نه قصدی برای صدور لایحه ای برای بازگرداندن نرخ ارز پایه به 4200 تومان داشته است. نرخ.

دیدگاهتان را بنویسید