رئیس سازمان بازرسی کل کشور: انتصابات شرکت های تولیدی باید شفاف باشد

62318938 خبر عجیب

شفقنا- رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: شرایط انتصاب مدیرعامل و سایر اعضای شرکت تولیدی باید شفاف و برای عموم آزاد باشد و مسئولان بر لزوم توجه به این موضوع و این موضوع تاکید کردند. شفافیت باید عملکرد را تضمین کند.

به گزارش شفقنا به نقل از قوه قضائیه، خدایان در همایش سراسری شرکت تامین اجتماعی (شستا) سرمایه گذاران را سربازان جنگ اقتصادی خواند و با اشاره به اینکه دشمنان جنگ اقتصادی همه جانبه ای را علیه کشور به راه انداخته اند، گفت. : دشمنان با این جنگ اقتصادی تلاش می کنند مردم و کشور را در تنگنا قرار دهند و امروز سرمایه گذاران به عنوان سربازان این جنگ در خط مقدم هستند.

وی با تاکید بر اینکه گروه شستا نقش مهم و موثری در خنثی سازی توطئه و تحریم های دشمن دارد، به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم توجه به اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: گروهک شستا در خنثی سازی توطئه و تحریم های دشمن نقش مهم و موثری دارد. وی در جلسات مختلف بر لزوم تمرکز بر اقتصاد دانش بنیان مولد و درونزا تاکید کرده و گفته است که اقتصاد باید عدالت محور و مردم محور باشد نه اینکه به اختلاف طبقاتی دامن بزند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه اقتصاد تک محصولی و دولتی نباشد، تصریح کرد: اقتصاد کشور نباید تک محصولی و دولتی باشد. اگر احکام رهبر معظم انقلاب را در دستور کار قرار دهیم قطعا در عرصه اقتصاد موفقیت خواهیم داشت و هر شکستی در این بخش خیانت است.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود یکی از موضوعات ذکر شده را توجه ویژه به شفافیت خواند و افزود: باید در همه اقدامات اعم از انتصابات، معاملات، قراردادها و درآمدها و هزینه ها شفافیت وجود داشته باشد و در این مورد بسیاری از سوالات و مشکلات موجود وجود داشته باشد. قطعا مجاز خواهد بود

  آلمان درخواست اوکراین برای ارسال سلاح را رد کرد

هدیان با تاکید بر لزوم توجه ویژه به موضوع شفافیت و تضمین عملکرد گفت: آیا می توان استدلال کرد که در گروه شستا با حجم هلدینگ ها و شرکت هایی که دارد شفافیت وجود دارد؟ و اگر امروز در این مورد از ما بپرسند، آیا می توان قاطعانه اعلام کرد که در مسئولیت خود شفاف بوده ایم؟

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه موضوع انتصابات شستا را مورد اشاره قرار داد و ادامه داد: شرایط انتصاب مدیرعامل و سایر اعضای شرکت تولیدی باید شفاف و برای عموم مردم آزاد باشد و مسئولان بر لزوم پرداخت آن تاکید کردند. توجه به این موضوع و این شفافیت ضامن عملکرد است

وی تاکید کرد: باید بررسی شود که آیا فردی که قرار است به عنوان مدیرعامل انتخاب شود، تخصص و تجربه لازم را دارد و تاکنون در این زمینه فعالیت داشته است؟ لذا لازم است سازمان راستی آزمایی انتصاب را بررسی و در صورتی که مشخص شود فرد منصوب از شرایط لازم برخوردار نیست، با مراجع ذیصلاح آشنا شود.

هدیان با اشاره به اینکه بنگاه های اقتصادی محل دعوای سیاسی نیست، افزود: بنگاه اقتصادی می خواهد که کارفرما در بنگاه اقتصادی کار کند نه فلان فرد، زیرا با فلان مقام یا وزیر یا شخص ارتباط دارد یا از بستگان آنهاست. شستا نباید حیاط خلوت گروه ها، جناح ها و مسئولان باشد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با انتقاد از اینکه هستند افرادی که سابقه فعالیت در حوزه فعالیت خود را ندارند اما در راس هستند و مسئولیت های مهمی بر عهده دارند، گفت: در بسیاری از مواقع فردی کارمند یک شرکت است و در مشاغل مختلف فعالیت می کند. جاها از کرسی های مختلف میاد، آیا این قانون رعایت دو شغل در شستا را ممنوع کرده است؟

  تدوین طرح جامع ساماندهی زیرساخت های منابع آب و خاک استان های شمالی

وی با انتقاد از عدم ثبات مدیریتی گفت: در مدت هشت سال 11 مدیر اجرایی در شستا منصوب شدند آیا فردی با عمر مدیریتی یک ساله می تواند برنامه داشته باشد؟ یک مدیرعامل تغییر می کند، تعدادی از مدیران جابجا می شوند و پس از آن انتظار داریم شستا موفق باشد. آیا این ممکن است؟ آیا از نظر تعهد، تجربه و تخصص شرایط لازم را دارند؟

هدیان تاکید کرد: اولین فردی که از سوی فردی که در بنگاه اقتصادی شروع به کار می کند، مدیر بازرگانی و فروش است، کما اینکه این مدیر بازرگانی در برخی بنگاه های اقتصادی شهرت خوبی دارد.

وی خطاب به هیات مدیره شستا تاکید کرد؛ درست است که مدت کوتاهی است که منصوب شده اید، اما آسیب را شناسایی کرده و آن را در دستور کار خود قرار دهید.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور حقوق و مزایا را یکی دیگر از موضوعات مهم برشمرد و بر لزوم شفافیت در این حوزه تاکید کرد و گفت: حقوق و مزایایی که تعیین شده باید شفاف و قابل تایید باشد و حقوق و مزایای نقدی نیز باید باشد. و غیر نقدی باید به هر شخصی در ثبت سامانه مربوطه داده شود. اینکه حقوق مردم به حساب خاصی واریز می شود، اما مبالغ کلانی به صورت کارت هدیه، موبایل گران قیمت و… به مدیر داده می شود، به دلیل شفاف نبودن پرداخت هاست که باید نظارت شود و همه کارها انجام شود. پرداخت ها باید در یک مسیر انجام شود.

وی همچنین با اشاره به موضوع حاکمیت شرکتی گفت: در همه بنگاه های اقتصادی شستا دستورالعمل حاکمیت شرکتی اعمال می شود، کمیته معرفی داریم یا مدیرعامل همه افراد را تعیین می کند؟

هدیان با تاکید بر اینکه حسابرسان باید مستقل و متخصص باشند، گفت: وقتی حسابرس توسط مدیرعامل شناسایی می شود و در تهیه گزارش ها دخالت می کند، چگونه می توان انتظار داشت حسابرس وظایف خود را به درستی انجام دهد، در اکثر شرکت ها چنین حسابرسی نداریم. . ما یک حسابرس دقیق، متخصص و مستقل داریم.

  5 پارک شهری در کوم برای پذیرایی از زائران در تعطیلات نیمه خرداد ماه آماده شد

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر اینکه حسابرسان و بازرسان قانونی باید تخلفات را به موقع گزارش کنند افزود: اگر گزارش ها به موقع باشد، پیشگیری می شود.

وی همچنین به موضوع دعاوی شرکت ها اشاره کرد و گفت: آیا هدلینگ ها بر انتخاب وکلا و مشاوران حقوقی و انعقاد هزینه های حقوقی نظارت کامل دارند؟ گاهی در پرونده تشکیل شده تبانی صورت می گیرد و قضاوت به ضرر شرکت و بنگاه اقتصادی صادر می شود.

هدیان با بیان اینکه مدیران حقوقی باید مستقل باشند، گفت: در بحث سرمایه گذاری به مشکلات شرکت رسیدگی می شود یا تحت تاثیر فشار سیاسی یا منافع شخصی است؟ آیا پروژه ها از نظر فنی و اقتصادی توجیه شده و به موقع انجام شده است؟

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر اینکه ریاست محترم قوه قضائیه توجه ویژه ای به موضوع تولید دارند، به فعالیت ستاد اقتصاد مقاومتی در این قوه اشاره کرد و اظهار داشت: در سال گذشته با اقدامات انجام شده توسط این ستاد در تمامی استان ها از سه هزار و 500 واحد تولیدی جلوگیری شد.

وی با تاکید بر اینکه سازمان بازرسی کل کشور نیز حمایت از فعالان حوزه تولید و اقتصادی را در دستور کار خود دارد، به فعالیت دفتر ملی حمایت از سرمایه گذاری و تولید در این سازمان اشاره کرد و افزود: با اقدامات انجام شده این اداره 450 واحد تعطیل شد. تولید پیشگیرانه و رفع مشکلات آنها.

هدیان با بیان اینکه دستگاه قضایی و سازمان بازرسی از تولید و سرمایه گذاری حمایت می کنند، تاکید کرد: سربازان جنگ اقتصادی با تمام قوا حمایت خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید