گزارش حمله طالبان به شهر شیعه نشین بلهاب؛ آوارگان از ترس نمی توانند به خانه های خود بازگردند/ گزارش شفقنا

e72ba9d3 c979 463b b63c 180d06292dc3 خبر عجیب

شفقنا افغانستان – شمار زیادی از پناهجویان شیعه و هزاره در شهر بلهاب در ولایت سرپل در شمال افغانستان می گویند که به دلیل ترس از طالبان و آزار و اذیت آنها نمی توانند به خانه های خود بازگردند.

به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان، این آوارگان می گویند که تمام دارایی و جان خود را پشت سر گذاشته اند و برای زنده ماندن، خود و فرزندانشان به کوه پناه برده اند و آب، نان، دارو و لباس ندارند. آنها چیزی ندارند؛ اما آنها نیز نمی توانند به خانه های خود بازگردند.

یکی از این آوارگان می گوید: وقتی طالبان می آیند، بچه ها را می کشند، زنان و بچه های مردم را اذیت می کنند، شبانه وارد خانه هایشان می شوند و خانه هایشان را پایگاه می کنند، دیگر امکان بازگشت برای ما وجود ندارد.

وی می افزاید: باید در این کوه ها بمانیم، نمی شود رفت، یا هلاک می شویم یا چند روزی با بچه هایمان زنده می مانیم.

ترس، اضطراب و ناامیدی در چهره هر آواره بلهاب مشهود است. به خانه برو، طالبان آنها را می کشند، در کوه می مانند، از گرسنگی و نداشتن سرپناه، آب، نان و دارو می میرند و این نشان می دهد که یک فاجعه انسانی به تمام معنا، در سکوت و سکون و دور از چشم جهانیان رخ داده است. در این منطقه

یکی از باشندگان ولسوالی بلهاب می گوید که پس از تصرف این منطقه، طالبان دستور کشتار مردم قریه «خوش» را صادر کردند و در ابتدای ورود به این منطقه، شماری از افراد ملکی از جمله افراد مسن را کشتند. زنان و کودکانی که توانستند فرار کنند. آنها به کوه نرفتند، آنها را سلاخی کردند.

  شهرداری ایلام به مناسبت هفته کارگر میزبان جشن بزرگی است

وی می افزاید که منطقه خوش از آغاز حمله طالبان رها شده و مردم از ترس کشتار و کشتار طالبان نمی توانند به خانه های خود بازگردند.

استقرار نیروهای طالبان در خانه های ساکنان بلهاب

زمانی که طالبان وارد شهر بلهاب در ولایت سرپل شدند، اماکن مذهبی شیعیان هزاره در این منطقه و خانه های آوارگان را به پایگاه نظامی تبدیل کردند.

5cda1107 bbc2 440d b57a a6bdc3592c01 خبر عجیب

به گفته منابع محلی، طالبان خانه های پناهجویان به کوه ها را به پایگاه نظامی تبدیل کرده و اموال آن خانه ها را غارت کرده اند.

یکی از باشندگان بلهاب می گوید که در منطقه حوش این شهر طالبان در خانه های بسیاری از مردم مستقر هستند و به همین دلیل آوارگان نمی توانند به خانه های خود بازگردند.

منابع محلی می گویند که طالبان به کسانی که در روستاهای بلهاب مانده اند هشدار داده است که برای بیجاشدگان و کسانی که از ترس فرار کرده اند نان و آب نفرستند و چیزی در مورد آنها نشنوند.

علاوه بر این، تا کنون هیچ سازمان بشردوستانه بین المللی به پناهندگان جنگ در شهر بلهاب کمک نکرده است. در حالی که این پناهجویان در وضعیت اضطراری به سر می برند و نیاز جدی به کمک های فوری بشردوستانه دارند.

“بگذارید گرگ ها بدنشان را بخورند”

یکی از ساکنان شهر بلهاب روایت تکان دهنده ای از وحشیگری طالبان ارائه می دهد و می گوید که آنها حتی از دفن اجساد غیرنظامیان نیز جلوگیری کردند.

e8a7afae 1a1b 4d89 8bbd b34f1a2362e6 خبر عجیببه روایت این باشنده شهر بلهاب، زنی با دو فرزندش اهل روستای خوش از ترس وحشیگری طالبان ابتدا به «دره شکدر» رفتند اما مردم این روستا به آنها پناه ندادند. چون با مولوی مهدی مجاهد زندگی می کردند .

  استاندار هرمزگان حمایت از 10 هزار کودک بی سرپرست را برآورد کرد

او می افزاید که این زن مجبور است با فرزندانش به کوه پناه برد. اما پس از هفت روز چوپانان اجساد این مادر و فرزندانش را در مزارع شاه دره که از گرسنگی و سرما مرده بودند، یافتند.

به گفته این باشنده ولسوالی بلهاب، خبر مرگ این مادر و اطفال به طالبان رسیده، می گویند: بگذار گرگ ها جنازه شان را بخورند.

بزرگان روستای هوش می خواهند دخالت کنند تا اجساد این مادر و فرزندانش در قبرستان روستایشان دفن شود، اما طالبان اجازه نمی دهند و در نهایت اجساد این مادر و فرزندانش در قبرستان روستایشان دفن می شوند. دل کوه، بدون حمام و کفن و سرانجام در غربت

اکنون جنگ در شهرستان بلهاب استان سرپل متوقف شده اما هنوز تمام نشده است. گزارش های دردناک بسیاری از رفتار وحشیانه و شریرانه نیروهای طالبان با غیرنظامیان، زنان و کودکان در این شهر منتشر شده است. داستان ها، هر کدام، ابعاد بیشتری از یک تراژدی دردناک انسانی در این منطقه را آشکار می کند.

معلوم نیست چه زمانی اوضاع بلهاب عادی می شود، چه زمانی آوارگان می توانند بدون ترس از وحشیگری طالبان به خانه های خود بازگردند، اما در حال حاضر معلوم است که روزی آنها در تاریخ خواهند ماند که جهان شرمنده پناهندگان است و اینها هزاره های بالهب است.

دیدگاهتان را بنویسید