کتاب سیری در اسرار و معرفت حج منتشر شد.

به گزارش شفقنا از مهر، کتاب «سیری در اسرار و معارف حج» اثر محمد زمان رستمی در 304 صفحه به همت موسسه بوستان کتاب منتشر شده است.

حج باطن و رازی دارد که فقط شاهدان و عارفان می توانند آن را ببینند. حج یک زیارت شگفت انگیز و شگفت انگیز و پر از راز و رمز است. فقط پیامبران و پیامبران از فلسفه و اسرار مناسک حج آگاهند، اما هر حجی باید کنجکاو باشد، سؤال کند، بحث کند و تحقیق کند تا به اسرار و معارف حج پی ببرد.

این اثر که به اختصار و با رویکردی قرآنی، روایی و عرفانی نوشته شده است، عطش و علاقه بیشتری برای اندیشیدن، اندیشیدن، تأمل، تدبر و تدبر بیشتر در اسرار و معارف حج ایجاد می کند و در واقع دعوتی است برای تفکر. وظیفه مرموز دینی

کتاب منتشر شده است

ساختار کار

این اثر از دو بخش و 11 فصل تشکیل شده است. در ابتدای این اثر، پس از مقدمه ای، چند موضوع از جمله لزوم شناخت اسرار حج، توجه به شرف تسلط و ذلت بندگی، اندک بودن حجاج واقعی، اعلام حج توسط ابراهیم مطرح شده است. (ص)، فضیلت دهه اول ذی حج، وجوب حج برای مسلمانان و غیر مسلمانان، ثواب حج و جزای ترک حج پرداخت شده است.

مؤلف در قسمت اول این اثر که با عنوان «عمره تماتو» نوشته شده است، در شش فصل از میقات و احرام، حرم در مکه، مسجدالحرام، کعبه، طواف و سای بین صفا و مروه یاد کرده است.

برخی از موضوعات این بخش عبارتند از: فلسفه حرمت نگاه در آینه، فلسفه حرمت لباس مردانه، فلسفه حرمت جنگ، فلسفه حرمت شکار و فلسفه. حرمت ازدواج در حج، امنیت اقتصادی حرام، مکروه ماندن در مکه، احکام خاص حرام. ، بهترین مکان های مسجد الحرام، راه ابراهیم (علیه السلام) تا مقام حضرت ابراهیم (علیه السلام)، فلسفه طواف و اماکن مسجدالحرام.

  مراسم یادبود آیت الله علوی گرگانی در قم برگزار می شود

«حاج تماتو» عنوان قسمت دوم کتاب «سفر به اسرار و معارف حج» است که در پنج فصل با عرفات، مشعر، منا، رمی جمرات و ذبح قربانی تنظیم شده است.

فلسفه حرمت لباس مردان در حج چیست؟

لباس احرام مردانه نباید دوخته شود. لباس‌های دوخته شده را می‌توان در طرح‌ها و فرم‌های مختلف ساخت تا به موضوع امتیاز، شناخت و افتخار تبدیل شود. حرمت لباس دوخته شده نماد حرمت هر نوع شناسایی است و محرم باید از چیزهایی که باعث تمایز و هویت می شود دوری کند.

احرام درس گمنامی، عدم تمایز و گم شدن در دریای مردم است. احرام آغاز هلاکت است. هیچ چیز نباید توجه زائر را جلب کند. ذهن حاجی برای پرواز باید آزاد باشد. حتی لباس های بدون دوخت هم نباید جلب توجه کنند. لباس بدون دوخت اگر گران، مجلل، پر زرق و برق و خودنمایی و متمایز باشد جایز نیست. همچنین اگر لباس احرام و ماندر و نخ و انگشت و زمینه زهد و تبعیض جایز نباشد، جایز نیست.

دیدگاهتان را بنویسید