وزیر علوم: شاهد تغییر فضای آموزشی در کشور هستیم

169022283 خبر عجیب

شفقنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در حال حاضر به دلیل توزیع نامتوازن استعدادها، شاهد تغییر فضای آموزشی در کشور هستیم که دلیل آن جایگزینی هدایت تحمیلی به جای هدایت تحصیلی است.

به گزارش شفقنا، محمدعلی ذوالفقل در پنجاه و هشتمین اجلاس معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور که ظهر امروز در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار داشت: مدیریت فضای آموزشی در کشور، عزم فرابخشی لازم است اگر دولت تلاش می‌کند تا هرکسی در هر رشته‌ای تحصیل کند و شغلی متناسب با رشته خود پیدا کند، ماجرا فرق می‌کند.

وی افزود: باید تمام امکانات کشور برای ایجاد اشتغال در همه رشته های تحصیلی بسیج شود زیرا در حالی که مشکل اصلی کشور ما بیکاری است، این رهبری تحمیلی بر فضای آموزشی کشور حاکم خواهد شد. تغییر در فضای آموزشی، فضای فرهنگی را نیز تغییر داد.

ذوالفیگل تصریح کرد: در کشور ما دستورالعمل های تحمیلی حاکم است زیرا متقاضیان به جای انتخاب رشته بر اساس علاقه ذاتی خود، بر اساس آینده شغلی خود انتخاب رشته می کنند. متقاضیان رشته ای را انتخاب می کنند که مطمئن باشند پس از فارغ التحصیلی شغل مناسبی در آن پیدا خواهند کرد.

وزیر علوم تصریح کرد: شرکت بیش از 570 هزار نفر در کنکور رشته علوم تجربی به دلیل علاقه طبیعی داوطلبان این رشته نیست، بلکه به این دلیل است که آینده شغلی آنها در این رشته تضمین شده است. در مورد دانشگاه فرهنگیان هم همین اتفاق افتاد، هرچند تنها دغدغه ما این است که استعدادها در رشته های مختلف توزیع نشود.

  تیمچه صباغ در بازار کاشان در حال بازسازی و نوسازی است

و افزود: در حال حاضر به دلیل توزیع نابرابر استعدادها شاهد تغییر فضای آموزشی در کشور هستیم که دلیل آن جایگزینی رهبری تحمیلی به جای رهبری دانشگاهی است.

ذوالفیگل خاطرنشان کرد: متأسفانه در بحث آموزش عالی به مهارت محوری توجه نکرده ایم و امروز نیازمند عزم بین بخشی هستیم چرا که وقتی انتظار داریم محتوای آموزشی دانشگاه ها مهارت محور باشد باید آن را نیز فراهم کند. تمام امکانات رفاهی برای دانش آموزان.”

دیدگاهتان را بنویسید