مذاکرات صلح در سودان متوقف شده است

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از الجزیره، سازوکار سه جانبه ناظر بر گفت‌وگو میان طیف غیرنظامی و نظامی سودان اعلام کرد که این مذاکرات به حالت تعلیق درآمده است.

دلیل توقف این مذاکرات تصمیم کمیته نظامی سودان مبنی بر خروج از مذاکرات بود.

سازوکار سه‌جانبه در بیانیه‌ای اعلام کرد بدون شرکت ارتش در نشست‌های آتی، ادامه مذاکرات در ترکیب فعلی آنها هیچ فایده‌ای ندارد.

این مکانیسم تاکید کرد که به تعامل با همه طیف‌ها برای ارزیابی بهتر برای پیشبرد تلاش‌ها برای تسهیل راه‌حل سیاسی برای بحران کنونی ادامه خواهد داد.

پیشتر عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد که شورای نظامی از مذاکرات مستقیم به رهبری مکانیسم سه جانبه هیئت سازمان ملل برای حمایت از انتقال دموکراتیک در سودان، اتحادیه آفریقا و سازمان ایغاد خارج شده است. وی هدف از این عقب نشینی را فرصت دادن به گروه های سیاسی برای نشستن بر سر میز مذاکره و تشکیل دولت اجرایی برای انجام ماموریت های انتقال دموکراتیک برای رسیدن به انتخابات اعلام کرد.

وی از گروه‌های سیاسی و مدنی خواست تا هر چه سریع‌تر پای میز مذاکره بنشینند و برای آشتی دادن حکومت‌ها و خروج کشور از بحران وجودی به گفت‌وگوی جدی و فوری بپردازند.

فرمانده کل ارتش سودان تاکید کرد: به محض تشکیل دولت اجرایی و شورای عالی دفاع متشکل از نیروهای مسلح و نیروی پشتیبانی سریع ماموریت های امنیتی و دفاعی را انجام می دهند که با هماهنگی های بعدی هماهنگ خواهد شد. دولت در خصوص ماموریت های دیگر ; او شورای حاکمیتی را منحل خواهد کرد.

  حجت الاسلام والمسلمین جوادی آملی به بررسی «اخلاق اجتماعی و دستاوردهای انسانی» می پردازد.

دیدگاهتان را بنویسید