عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب: باید بر عمل به معارف اسلامی و اصلاح رفتار با سایر مسلمانان تمرکز کنیم.

350A4256 خبر عجیب

شفقنا- عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: باید بیشترین سرمایه گذاری خود را بر اصلاح رفتار خود با سایر مسلمانان و عمل به آموزه های اسلامی متمرکز کنیم. اگر جمهوری اسلامی در این دهه ها بیش از هر فعالیت تبلیغی دیگری سعی در اصلاح رفتار زائران و زائران داشت، امروز مقبولیت بیشتری داشت.

به گزارش شفقنا، حجت الاسلام حمیدرضا شریعتمداری در همایش بین المللی «شناخت نقش حج در تقویت یکپارچگی اسلامی; در «فرصت ها و چالش ها» آمده است: امروز همه بر اساس اعتقادات و یا نیازهای عینی اجتماعی و سیاسی خود درباره ضرورت نزدیک شدن امت اسلامی به یکدیگر قضاوت می کنند و صحبت می کنند.

وی ادامه داد: برخی از منتقدان تقریب در واقع مخالف همه تقریب نیستند، بلکه برخی رویکردها یا رفتارهای تقریبی را نقد می کنند. از آنجایی که در عمل با رویکردهای تقریب متفاوتی مواجه هستیم، شاید یکی از راه‌های هموارسازی تقریب، شناسایی انواع این رویکردها یا استراتژی‌ها و حتی راه‌حل‌ها باشد. پس از آن، هم رقبا و هم منتقد می توانند گونه های مطلوب را انتخاب کنند یا گونه های نامطلوب خود را با دست بازتری مورد انتقاد قرار دهند. در انتخاب نهایی یکی از مؤلفه های تأثیرگذار می تواند تجربه و دستاوردهای خاص باشد، مثلاً یک الگوی کاملاً موفق می تواند امام موسی صدر باشد که صداقت و جدیت ایشان مورد توجه همه طوایف لبنانی قرار گرفت و به دعوت ایشان توجه کردند. او هرگز وارد بحث های چالش برانگیز نشد که محافل داخلی شیعیان را برانگیخت، اما حتی اذان شیعیان را در رادیو لبنان اعلام کرد و شورای عالی شیعیان را تأسیس کرد که بسیاری آن را اقدامات فرقه ای می دانستند. وی در عین حال احساس کرد که اعضای مذاهب مختلف به جای بحث بر سر اعتبار عقاید خود باید در ترویج آرمان های اسلامی و هر چیزی که به شکوفایی بیشتر جهان اسلام کمک می کند با یکدیگر رقابت کنند. هرکس در این مسابقه موفق تر باشد طبیعتا توجه بیشتری را به خود جلب خواهد کرد. اين حكم را اين امام راحل از اين آيه شريفه «لكل جعلنا منكم شرع و منحجه… فستبقوا الخيرات» اقتباس كرده بود.

  رهبر طالبان: سرزنش مقامات دولتی ممنوع و مستحق مجازات است

یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب افزود: نمونه دیگر مرحوم آیت الله اعظمی بروجردی است که اختلاف بر سر خلافت یا مرجعیت سیاسی اهل بیت و اختلافات بر سر رهبری اسلام را دارای اهمیت می دانستند. بدون اولویت و کارکرد در زمان ما و تقدم و تسلیم در برابر مرجعیت علمی اهل بیت علیهم السلام اعتقاد بر این بود که این بحث هم کم چالش است و هم کاربرد عینی و امروزی دارد. می دانیم که عموزاده های کاشف الغطاء، یعنی سید محمد حسین، صاحب اصل الشیعه و عاصول، و سید علی، میهمان ویژه جلسه بین ادیان بامدون، دو رویکرد متفاوت به موضوع داشتند. از نزدیک شدن همچنین می توان از سیاست های متفاوت امام و رهبری صحبت کرد که یکی بر همگرایی سیاسی اجتماعی و دیگری بر همگرایی فکری و دینی تاکید دارد. هرکسی می تواند یکی از این مدل ها را بپذیرد یا از برخی از آنها انتقاد کند. مهم این است که مبنای عمل یا محور نقد واقعی باشد و نه یک مدل ذهنی و در صورت امکان تجربی.

وی بیان کرد: تجربه صد سال اخیر به ویژه بیش از چهار دهه انقلاب و نظام اسلامی نشان می دهد که همگرایی های عملی و تجربیات عینی بیش از هر توسل کلامی و یا آثار علمی و مکتوب که دعوت به وحدت و تقریب را می طلبد مؤثر است. بی شک موثرترین پدیده عینی در چهار دهه اخیر پیروزی انقلاب اسلامی با شعارهای فرا مذهبی و دیگر پیروزی مقاومت اسلامی در لبنان با رویکرد فرامذهبی است. اینکه هر دوی این تجارب تا چه اندازه در توافق و روش فرامذهبی باقی مانده اند و اینکه گرفتار رفتارهای مذهبی تنگ نظرانه شده اند یا خیر، محل بحث است، اما همین میزان موفقیت بهترین گواه بر ترجیح عمل بر کلام است. و این دقیقاً برگرفته از همین بیان اهل بیت است. بایت درود خدا بر او این است که بدون رحمت برای مردان دعا نمی کند; بنابراین، ما باید بیشترین سرمایه خود را بر اصلاح رفتار خود با سایر مسلمانان و عمل به تعالیم اسلامی متمرکز کنیم. اگر جمهوری اسلامی در این دهه ها بیش از هر فعالیت تبلیغی دیگری سعی در اصلاح رفتار زائران و زائران داشت، امروز مقبولیت بیشتری داشت. این تغییر رفتار منحصر به حجاج و موسم حج نیست، بلکه شامل انواع رفتارهای قانونی و عملی در داخل کشور و در ارتباط با تحولات جهان اسلام می شود که همگی زیر ذره بین جهان اسلام قرار دارند.

  لزوم اخذ گواهی ایمنی وسایل شهربازی در اردبیل

اخبار قبلیباقری: اراده ایران و عمان همکاری برای ثبات منطقه است

دیدگاهتان را بنویسید