روند مطلوب اجرای مصوبات سفر رئیس جمهور به قم در حوزه کشاورزی

به گزارش خبرگزاری موج قم، محمدرضا حاجی رضا وی روز پنجشنبه تصریح کرد: این طرح ها شامل احیا و احیای قنوات استان، تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی، احداث و تعمیر شبکه های آبیاری و زهکشی، تکمیل زیرساخت های مجتمع های گلخانه ای، توسعه … روش‌های نوین آبیاری در استان، طرح کاداستر اراضی کشاورزی و طرح‌های بهینه‌سازی استفاده از آب کشاورزی و پرداخت تسهیلات روستایی برای اشتغال زنان.

وی افزود: 405 میلیارد تومان از محل اعتبارات سازمان مدیریت و برنامه ریزی، وزارت جهاد کشاورزی و سایر منابع برای اجرا و تکمیل طرح های مذکور مصوب شده است.

وی با اشاره به اهمیت اجرای طرح های مذکور، ادامه داد: روند اجرای این طرح ها تا پایان سال جاری به سرعت پیش می رود و با تکمیل آنها شاهد پیشرفت چشمگیری در بخش کشاورزی قم خواهیم بود. که موجب رشد اقتصادی استان نیز خواهد شد.

حاجی رضا با بیان اینکه برنامه جامع تحول بخش کشاورزی قم تدارک دیده شده و اجرای این برنامه را با همکاری همه اقشار دنبال خواهیم کرد، گفت: مایه مباهات قم وجود کشاورزان مجرب و نخبه است. توانسته اند علیرغم سختی کار کشاورزی در این استان با دانش خود در تولید بسیاری از محصولات سرآمد باشند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان شناسایی شده و حضور سرمایه‌گذاران در این بخش تسهیل می‌شود، افزود: گذار به کشاورزی تجاری در دستور کار استان است و در این راستا راهبرد تغییر کشت نیز در دستور کار استان است. مدل، کشاورزی قراردادی و تقویت زنجیره روی تولید تمرکز خواهیم کرد.

  اعتماد نوشت: از همان دستی که می دهیم دریافت می کنیم

آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور در چارچوب سیزدهمین سفر خود به استان قم، 18 و 19 آذرماه سال گذشته به استان قم سفر کرد.

بیش از 14 هزار کشاورز در حوزه تولید محصولات کشاورزی در قم فعال هستند و میانگین تولید بخش کشاورزی این استان 850 هزار تن در سال در زمینه‌های زراعی، باغی، دامداری، شیلات و گلخانه‌ای است.

بیشتر کشاورزان بخش کشاورزی قم را روستاییان استان تشکیل می دهند، بنابراین کشاورزی به تنهایی حدود 50 درصد از اشتغال روستاییان مناطق مختلف استان را به خود اختصاص داده است.

دیدگاهتان را بنویسید