روسیه: ما مصمم هستیم که نقش خود را در احیای توافق هسته ای ایفا کنیم

شفقنا- معاون وزیر امور خارجه روسیه با انتقاد از سیاست های دولت بایدن در قبال پرونده هسته ای ایران بر عزم روسیه برای ایفای نقش خود در احیای توافق هسته ای تاکید کرد.

به گزارش شفقنا از ایسنا به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در سفر آتی خود به خاورمیانه درباره موضوع هسته ای ایران گفتگو خواهد کرد.

ریابکوف به خبرنگاران گفت: فکر می‌کنم برنامه هسته‌ای ایران و هر آنچه مربوط به آن است و مسائل امنیتی منطقه خلیج فارس بدون شک در دستور کار است.[سفر بایدن به منطقه] مستقر خواهد شد

وی در ادامه با اشاره به اینکه دولت بایدن هنوز از سیاست «فشار حداکثری» دولت ترامپ علیه ایران عدول نکرده است، گفت: تهران آماده است در صورت لغو تحریم ها، برجام را به طور کامل اجرا کند.

وی درباره موضع روسیه در مورد ازسرگیری توافق هسته ای گفت: از سوی دیگر روسیه مصمم است نقش خود را در اجرای برجام ایفا کند.[توافق هسته‌ای] پس از احیای آن، به شکل پارامترهای اصلی خود کار می کند.

اظهارات معاون وزیر امور خارجه روسیه پس از آن مطرح می شود که قطر اخیرا میزبان مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای احیای توافق هسته ای با کمک اتحادیه اروپا بود.

انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در صفحه توئیتر خود نوشت: ما دو روز مذاکرات نزدیک در دوحه در مورد برجام داشتیم. ما با فوریت بیشتری به کار برای بازگرداندن ثبات منطقه ای و توافقنامه کلیدی منع گسترش سلاح های هسته ای ادامه خواهیم داد.

  مرز مهران به دلیل انتخابات پارلمانی عراق به مدت دو روز بسته شده است

مقامات آمریکایی در مواضع اخیر خود در مورد مذاکرات برگزار شده در قطر، به دنبال انتقاد از ایران بودند و گفتند که خواسته های این کشور در این مذاکرات “فوق العاده” است و “پاسخ مثبت و موثری” به ابتکار اتحادیه اروپا برای از سرگیری این مذاکرات نشان نداده است. مذاکرات، مقصر شکست مذاکرات دوحه است.

در همین حال، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران اخیرا در نشست خبری مشترک با همتای قطری خود در تهران گفت: مصمم هستیم به یک توافق خوب، قوی و باثبات برسیم و برخلاف برخی ادعاهای رسانه ای طرف آمریکایی، نداریم. هر گونه تقاضای زیاده‌روی و هر خواسته اضافی که توسط آمریکا ارائه شده است.

وزیر امور خارجه گفت: مطالبات ما کاملاً در چارچوب توافق 2015 است و اگر در هر زمینه ای طرف آمریکایی احساس کند که موضوع خارج از توافق است، بر اساس آنچه در توافق صورت گرفته است، در جریان مذاکرات به طرف آمریکایی تاکید کرده ایم. مذاکرات در ماه های اخیر و کشورهای غربی بارها اعلام کرده اند که هر چیزی را که مانع از منفعت اقتصادی ایران از برجام شود حذف می کند. در گفت‌وگوهای اخیر ما بر یک موضوع عمده تمرکز کرده‌ایم و آن تضمین مؤثر آمریکا در حوزه هر چیزی است که بخواهد بر سود اقتصادی ایران از برجام تأثیر بگذارد و درخواست ما بلندپروازانه نیست.

امیرعبداللهیان ادامه داد: آمریکا در روند گرفتن تضمین ها باید متعهد شود که ایران از تمام مزایای توافق 2015 برخوردار شود و این چیزی است که طرف آمریکایی در اجرای آن به ما اطمینان نداد.

  ده ها هزار نفر بالای 75 سال بدون واکسیناسیون جان خود را از دست داده اند

و افزود: بار دیگر تاکید می کنم که ما نیت خیر داریم. ما مذاکره کنندگان منطقی هستیم و در این مسیر جدی هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید