دیده بان نوشت؛ کامران ندری: جریان های سیاسی وزن اقتصادی خود را به دولت تحمیل کرده اند

به گزارش شفقنا از وب سایت ایرانیان دهبان، تورم عظیم و وضعیت بد اشتغال در دهه های اخیر عاملی برای تبدیل شدن شعار بهبود وضعیت اقتصادی در سخنان نامزدهای ریاست جمهوری در هر دوره انتخاباتی شده است. وعده هایی که در این سال ها تبدیل به عمل نشده و در حد شعار باقی مانده است.

سید ابراهیم رئیسی در خردادماه سال گذشته با ترسیم وضعیت مطلوب اقتصادی برای سال های آینده تلاش کرد نظر شرکت کنندگان در انتخابات را جلب کند، اما آنچه تاکنون رخ داده است; فاصله قابل توجهی با آنچه که «حکومت مردمی» وعده داده بود وجود داشت.

یک کارشناس اقتصادی که سعی می کند بی طرفانه به عملکرد اقتصادی دولت سیزدهم نگاه کند در این زمینه می گوید; در مورد وضعیت فعلی تیم اقتصادی دولت آقای رئیسی فرضیه های زیادی وجود دارد اما شاید منافع سیاسی مانع از ورود افراد مورد نظر سیدابراهیم رئیسی به کابینه شد.

وی همچنین بیان می کند که؛ برخی از مدیران اقتصادی نیز به دلیل تعصبات و سوگیری های سیاسی حاضر به همکاری با هیچ دولتی نیستند و همین مشکل مانع از شکل گیری ساختار مطلوب برای تیم اقتصادی دولت ها می شود.

کشور دچار یک سیاست غلط اقتصادی شده است

کامران نداری کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با سایت دیده بان ایران درباره دلایل ناهمگونی تیم اقتصادی دولت سیدابراهیم رئیسی گفت: بخشی از شرایط اقتصادی کنونی کشور محصول سیاست های غلط است. در 4 دهه گذشته

وی بیان کرد: پیچیدگی شرایط اقتصادی کنونی باعث شده دست اندرکاران و متولیان امر برای برون رفت از شرایط فعلی یک سری اختلاف نظر داشته باشند.

  88 درصد از کاربران مشترک اینترنت موبایل هستند

این استاد دانشگاه تصریح کرد: اختلاف نظر در مورد اقتصاد ایران به حدی است که جمع آوری گروهی همرنگ و همرنگ در تیم اقتصادی دولت بسیار سخت شده است.

آیا برخی جریان های سیاسی وزن اقتصادی خود را به دولت تحمیل کردند؟

نداری با ارائه چند فرضیه برای تشکیل تیم اقتصادی در دولت سیزدهم گفت: گاهی حامیان دوره انتخابات و همچنین برخی جریانات سیاسی نزدیک به رئیس جمهور منتخب با اعمال نظر خود افرادی را به تیم اقتصادی دولت معرفی می کنند که هماهنگی فکری و نظری لازم را دارند و توانایی تعامل ندارند.

این کارشناس اقتصادی با انتقاد از نوع نگاه دولت سیزدهم به چالش های موجود گفت: از ابتدای فعالیت کابینه جدید شاهد بودیم که هیچ چشم اندازی و برنامه ای برای مقابله با چالش های اقتصادی موجود و حتی پیش رو وجود ندارد.

دولت سیزدهم از ابتدا فاقد آینده نگری اقتصادی بود

وی گفت: وقتی برای مشکلات اقتصادی موجود برنامه از پیش تعیین شده ای وجود نداشته باشد در نتیجه نمی توان تیم اقتصادی قوی و منسجمی برای حضور در دولت ایجاد کرد.

ندری گفت: این احتمال نیز وجود دارد که به دلیل برخی نگاه های سیاسی در دولت آقای رایضی، برخی از چهره های تاثیرگذار اقتصادی تمایل خود را برای حضور در دولت نشان نداده باشند.

همه حاکمان دولت قبل را نباید از دست داد

این استاد دانشگاه درباره رفتار احتمالی دولت سیزدهم به دیده بان ایران گفت: به نظر می رسد دولت جدید تصمیم گرفته است پس از روی کار آمدن همه کسانی را که به هر نحوی با دولت قبل در ارتباط بودند کنار بگذارد. همین اقدامات همچنین کارشناسان مجرب اقتصادی و بهترین افراد ممکن را به وجود آورد. برای مواجهه با مشکلات اقتصادی وارد کار اجرایی در دولت نشوید.

  بیمه کارگران ساختمانی در انتظار تصویب مجلس است

ندری در بخشی دیگر از گفت و گو با دیده بان ایران ضمن اشاره به وجود دیدگاه غلط در دولت های مختلف اظهار داشت: بین مسئولان ایرانی و آموزه ها و دستاوردهای علم اقتصاد متعارف در دنیا زاویه نظری وجود دارد. این تفکر در همه دولت ها وجود داشته و حتی در مواردی با علم اقتصاد روز مقابله هایی صورت گرفته است.

مدیران دولتی نگاه منفی به اقتصاد غرب دارند

این کارشناس مسائل اقتصادی تاکید کرد: وجود تصویر منفی از مبانی اقتصادی که عمدتاً در کشورهای غربی شکل گرفته بود باعث شد تا از دانش اقتصادی موجود بهره کامل نبریم و نتوانیم نظرات مشورتی دانشمندان این حوزه را دریافت کنیم. .

نداری در مواجهه با این سوال که فارغ از دیدگاه ها و تعصبات سیاسی، کدام دولت بعد از انقلاب اسلامی وضعیت اقتصادی بهتری داشته است، گفت: با توجه به عملکرد و شواهد موجود، دولت آقای خاتمی عملکرد و کارنامه نسبتاً بهتری نسبت به دولت قبل دارد. این را به دولت های دیگر بسپارید.

خاتمی با کمترین قیمت نفت بر کشور حکومت می کند

وی یادآور شد: میانگین نرخ تورم در دولت اصلاحات در دوره های مختلف با وجود محدودیت منابع؛ وضعیت بهتری داشت. نباید فراموش کرد که فروش نفت در زمان آقای خاتمی در برخی موارد حتی از قیمت دو دهه پیش هم کمتر بود.

بالاخره این کارشناس اقتصادی گفت: تیم اقتصادی دولت آقای خاتمی نیز بخشی از بازسازی های بعد از جنگ تحمیلی را بر عهده داشت. علاوه بر این، درآمد سرانه در جریان اصلاحات نسبت به سایر دولت ها از رشد مناسب تری برخوردار بود و کشور روابط تجاری بهتری با جهان برقرار کرد.

  دشمنان سال ها وحدت مسلمانان را هدف قرار داده اند

دیدگاهتان را بنویسید