حج مظهر وحدت کلمه است

به گزارش خبرگزاری موج قم، متن پیام آیت الله جعفر سبحانی که روز پنجشنبه به مناسبت حج در تقویت همگرایی اسلامی به شرح ذیل قرائت شد:

حج تمتع یکی از واجبات اسلامی است که ماهیت و مضمون آن نشان می دهد که نه تنها یک شعائر دینی است، بلکه علاوه بر بعد دینی، ابعاد سیاسی و اجتماعی نیز دارد.

در ادامه این پیام آمده است: به عبارت دیگر، زیارت شرح داده شده در حج نه تنها رابطه بندگان و خدا را سامان می بخشد، بلکه ارتباط مسلمانان را با یکدیگر سامان می بخشد.

آیت الله سبحانی در بخشی دیگر از این پیام خاطرنشان کرد: اسلام بر دو پایه توحید و وحدت استوار است و حج بالاترین مرکز و مظهر تحقق این دو اصل الهی است. دعوت به خدای یگانه و دعوت به وحدت کلمه.

در ادامه این پیام آمده است: روشن است که وحدت و تقرب هرگز به معنای دست کشیدن از دین یا دست برداشتن از اعتقادات دینی نیست، وحدت اسلامی پیگیری همگرایی اسلامی در جهت اهداف مشترک اسلامی و در برابر دشمنان و چالش های مشترک است.

این مرجع تقلید تأکید می کند: طبیعتاً برای هر نوع تقریبی، قبل از هر اقدام عملی، باید عقاید یکدیگر را به درستی بشناسند، این شناخت و شناخت متقابل دقیقاً وظیفه و مسئولیتی است که بر عهده علمای دین و همه مسلمانان است. نخبگان .

در این پیام آمده است: حج می تواند فرصت خوبی برای شناخت یکدیگر باشد، زیرا می دانیم که ائمه ما به ویژه امام صادق (علیه السلام) در موسم حج خیمه های بحث برپا می کردند و متکلمان به اصحاب دعوت می کردند و به درخواست مخالفان دینی و حتی گاهی ملحدان پاسخ می دادند. مثبت به گفتگو

  مقتدی صدر و الحلبوسی درباره تشکیل دولت جدید عراق گفتگو می کنند

آیت الله سبحانی در قسمت پایانی این پیام خاطرنشان کرد: ضمن تشکر از دست اندرکاران این همایش که گردهمایی مسلمانان در ایام حج را محور بحث قرار داده اند، از شرکت کنندگان در این همایش و همه علما و نخبگان می خواهم. جهان اسلام راه های اتحاد مسلمانان را مورد بحث قرار دهد. راههای تحقق آنها را بشناسند و دنبال کنند و از فرصت و ظرفیت حج برای تحقق این آرمانها نهایت استفاده را ببرند.

همایش شناسایی حج در تقویت همگرایی، فرصت ها و چالش های اسلامی به همت مرکز صلح و گفتگو دانشگاه ادیان و مذاهب قم با سخنرانی شخصیت های دانشگاهی و بین المللی در تالار امام موسی صدر این دانشگاه برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید