حجت الاسلام دهقانی: ولایت اهل بیت(ع) رکن اصلی و اساسی اسلام است.

WhatsApp Image 2022 04 23 at 2.56.07 PM خبر عجیب

شفقنا- مدیر حوزه علمیه امام حسین علیه السلام گفت: ارزش ولایت اهل بیت علیهم السلام به حدی است که در روایات دیگر نیز معرفی شده و حتی امام باقر علیه السلام نیز در تفسیر فرموده اند. در آیه 37 سوره ابراهیم (علیه السلام) اینکه حضرت ابراهیم (علیه السلام) از خداوند هدایت طلبید به معنای هدایتی است که به ولایت حضرت علی (علیه السلام) و اولاد او می انجامد.

به گزارش شفقنا، حجت الاسلام والمسلمین فرهاد دهقانی، مدیر حوزه علمیه امام حسین (علیه السلام) ظهر امروز 25 تیرماه در مراسم عزاداری سالروز شهادت امام باقر (ع) با حضور حجت اسلام والمسلمین سید مصطفی امامی زاده، استاد و معاون پژوهشی حوزه علمیه امام حسین(ع) با اشاره به روایت زید شهام و وجوب عمل به دستورات دینی در مسجد امام حسین(ع) برگزار شد. گفت: از زید شهام روایت شده است که مردی به نام قتاده در حفظ حدیث با استعداد و ممتاز بود. نزد امام باقر (علیه السلام) آمد و حضرت فرمود: «تو فقیهی از بصره هستی.» امام در پاسخ فرمودند که آنها چنین می پنداشتند. باید دانست که انسان به گونه ای پاسخ می دهد که از غرور دوری می کند و صاحب فضایل اخلاقی محسوب می شود، زیرا افراد با سروصدای زیاد نشان می دهند که فضایل اخلاقی ندارند.

وی ادامه داد: در ادامه روایت پیامبر از قتاده پرسیدند. به من گفته اند که شما قرآن را تفسیر می کنید، اما قرآن را بر اساس علم قضاوت و تفسیر می کنید. امام در پاسخ فرمود: سعى مى كنم از روى نادانى آن را تأويل نكنم، در همان لحظه از او خواست تا آيه 18 سوره سبأ را تفسير كند كه خداوند در اين آيه مى فرمايد: «هر كه توشه حلال بردارد. در امنيت الهي رفت و برگشت.» فرمودند مصداق اين آيه، زائري است كه با مال حلال به حج مي روند و صحت و سلامت برمي گردند، اما امام باقر (عليه السلام) قول خود را زير پا گذاشت و فرمود كه بسياري از آنان. با مال حلال به دنیا آمدند و اثاثیه آنان به سرقت رفت و به اسارت راهزنان درآمد، اما وای بر تو ای قتاده و بدان که منظور از این آیه کسانی است که حضانت حضرت علی (ع) و فرزندانش را بر عهده دارند و لذا آنان از همه بلاها در امان هستند

  تنیسور ایرانی به دور دوم گرند اسلم استرالیا راه یافت

دهقانی افزود: سنت مذکور را می توان نوعی قانون اساسی و آئین نامه ای در نحوه برخورد با اهل بیت علیهم السلام دانست که ارزش ولایت اهل بیت علیهم السلام به حدی است که و ركن اصلي اسلام در روايات ديگر معرفي شده است و حتي امام باقر (عليه السلام) در تفسير آيه 37 سوره ابراهيم (عليه السلام) فرمودند كه حضرت ابراهيم (ع) از خداوند درخواست هدايت كرد كه به معناي هدايتي است كه تحت ولايت قرار مي گيرد. حضرت علی (علیه السلام) و اولادش. قرار گرفتن ولایت در کنار 4 رکن دیگر ذکر شده در حدیث یعنی. نماز و روزه و حج و زکات نشان دهنده اهمیت فراوان نعمت ولایت است.

مدیر حوزه علمیه امام حسین (علیه السلام) با اشاره به تمهیداتی که از روایت قتاده گرفته است، گفت: این روایت که شاید بتوان آن را منش و سیره ای برای پیروان اهل بیت (علیهم السلام) دانست. ص)، سه شیوه رفتار وجود دارد، یعنی. نحوه رفتار با مخلوقات و مخلوقات با خالق و امام معصوم (علیه السلام) به ما می آموزد که احترام به مخلوقات نشان دهنده این است که باید نسبت به یکدیگر دلسوز باشیم، چنانکه در نامه 53 نهج اللَّه فرمودند که حضرت علی علیه السلام به مالک اشتر نوشت: با مردم امر و نهی مکن. و اطاعت از خود را وظیفه مردم مپندار و به عذاب دیگران به عنوان حاکم شرع شادمان مکن و توبه کننده را عفو کن.در روایتی دیگر از امام باقر علیه السلام منقول است که فرمودند. هر کس به دیگران حسن نیت کند، روزی او فراوان باشد.

  نخست وزیر ارمنستان با رئیس جمهور آذربایجان دیدار کرد

حجت الاسلام دهقانی در ادامه افزود: پرهیز از ناسپاسی و شکر نعمت های خداوند همانطور که در آیات قرآن آمده است به معنای رعایت جهات ارتباط مخلوق و خالق است که دومین شرط روایت است. قتاده، احترام به مقدسات امام معصوم (ع) در همه حال، شرط سوم روایت قتاده است.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه گفت: در دوران امامت امام باقر (علیه السلام) هیچ گاه به دستورات احادیث و احترام به حرمت امام معصوم عمل نشد، زیرا زمانی که ایشان دروس کلامی، حقوقی و اخلاقی را از ایشان تدریس می کردند. گفتند هرگز کسی را ندیده بودند که به اندازه او بی پروا صحبت کند. ! هنگامی که حدیث سخنان پیامبر را نقل می کرد، باز می گفتند: ما هرگز ندیده ایم که کسی اینقدر به پیامبر دروغ بگوید. پس از این واقعه بود که پیامبر ناگزیر شد روایات خود را از قول جابر بن عبدالله انصاری به مردم بازگو کند و این در حالی بود که جابر از شاگردان امام باقر (علیه السلام) به شمار می رفت، این واقعه نشان از ظلم بی حد امام باقر (ع) دارد. ) الف) در نظر گرفته می شود

دیدگاهتان را بنویسید