تعرفه گمرکی 80 درصد کالا بین ایران و سایر کشورهای عضو صفر خواهد بود

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از سازمان توسعه تجارت، نشست مشترک هیات ایرانی و نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه آزاد اقتصادی اوراسیا به منظور انعقاد قرارداد تجارت آزاد با اوراسیا به میزبانی اتاق ایران برگزار شد. اصفهان تجارت و مفاد این قرارداد برای بازرگانان و فعالان اقتصادی تشریح شد.

در این دیدار «میرهادی سیدی» مشاور امور بین‌الملل و موافقت‌نامه‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران و تیم مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات اوراسیا، آغاز مطالعات خود را برای تجار و تولیدکنندگان برای حضور آغاز کرد. در بازارهای اوراسیا، به محض عملیاتی شدن این قرارداد اضافی، تجار باید با اطلاعات کامل و برنامه ریزی اولیه وارد بازار تجارت با این کشورها شوند.

وی گفت: در صورت تبدیل قرارداد قبلی به توافقنامه تجارت آزاد، تعرفه تجاری حدود 80 درصد کالاهای ایران و اوراسیا صفر خواهد شد و واضح است که این امر تاثیر زیادی بر تجارت کشورمان خواهد داشت، زیرا ما توافقی به این گستردگی نداشته ایم.

سیدی ادامه داد: این توافق نه تنها صادرات کشورمان به پنج کشور اتحادیه اقتصادی اوراسیا را افزایش می دهد، بلکه تامین نیاز وارداتی کشورمان از بازار اوراسیا را نیز تسهیل می کند.

وی با بیان اینکه در سال اول اجرای توافقنامه تجارت ترجیحی ایران و اوراسیا، صادرات ما به کشورهای اوراسیا 82 درصد افزایش یافت، گفت: امروز پس از حدود 2 سال و 9 ماه، کل مبادلات تجاری ما با اتحادیه اوراسیا افزایش یافته است. دو برابر شد.

وی افزود: پس از 2 سال و نیم مذاکره در سال 2017 قرارداد تجارت ترجیحی را با اتحادیه اوراسیا امضا کردیم که بر اساس این قرارداد، ایران برای 500 قلم کالا از طرف اوراسیا امتیاز کاهش تعرفه دریافت کرد و به این موارد کشورها برای 390 قلم کالا با تخفیف بخشی از کرایه ها امتیاز داده است.

  لیست داروهای غیرمجاز - شفقنا ورزشی

سیدی یادآور شد: مفاد توافقنامه تجارت آزاد مورد مذاکره ظرفیتی را برای توسعه سرمایه گذاری و تولید مشترک بین دو کشور در کنار توسعه تجارت ایجاد می کند.

مشاور امور بین الملل و موافقتنامه های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه بیش از 50 درصد صادرات دنیا در قالب چنین قراردادهایی انجام می شود، تصریح کرد: به عنوان مثال ترکیه با 21 کشور جهان قرارداد تجارت آزاد با تعرفه صفر دارد. این رقم برای کشور ما حدود 5 درصد است و از میانگین جهانی عقب هستیم.

وی تصریح کرد: پس از برگزاری 15 دور مذاکرات وبینار و 5 دور مذاکره حضوری ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، امیدواریم ظرف سه ماه آینده تفاهم نامه جدید را امضا کنیم و سپس مجالس دو کشور تصویب کنند. آی تی.

در ادامه این دیدار، آنتون استونوسکی، رئیس تیم مذاکره کننده اتحادیه اقتصادی اوراسیا با بیان اینکه روسیه، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان ایران را کشوری قوی و باثبات می دانند و همکاری اقتصادی بین این کشورها می تواند برای همه کشورها مفید باشد، اظهار داشت: امیدوارم که برای همکاری بین اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران.

وی افزود: در سال 2018 توافقنامه تجارت ترجیحی بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا از اکتبر 2019 به بعد منعقد و اجرایی شد که نتیجه آن پیشرفت زیادی در تجارت بین دو کشور بود. البته هنوز کالاهای زیادی وجود دارد که می توان وارد تجارت دوجانبه کرد. زیرا هنوز از ظرفیت زیاد استفاده نشده است.

استونوفسکی با بیان اینکه می توان تعداد کالاهای مبادله شده بین دو کشور را تا حد زیادی افزایش داد، تصریح کرد: برای ایجاد تجارت آزاد و دستیابی به تعرفه های کمتر باید فعالیت های بیشتری انجام شود و این می تواند برای هر دو کشور مفید باشد.

  تغییر ساعت رسمی کشور لغو شد

رئیس تیم مذاکره کننده اتحادیه اقتصادی اوراسیا با بیان اینکه تمام تلاش خود را برای یافتن بهترین راه حل برای مشکلات تجار ایرانی انجام می دهیم، گفت: برای بهبود این توافق به مذاکرات جدیدی نیاز بود تا بتوانیم توافق ترجیحی را به تجارت آزاد تبدیل کنیم. توافق.

وی با بیان اینکه تلاش واقعی ما بر این است که از تمام ظرفیت توافق استفاده کنیم، ادامه داد: در سال 2019 حجم مبادلات تجاری دو کشور 2.4 میلیارد دلار بوده که تا سال 2021 به 5 میلیارد دلار می رسد و بر این اساس اتحادیه اقتصادی اوراسیا رتبه بندی می کند. سومین در تعامل اقتصادی با ایران.

استونوفسکی با تاکید بر اینکه برای افزایش حجم مبادلات تجاری با ایران باید هر کاری انجام دهیم، گفت: حدود 4 میلیارد دلار از حجم مبادلات تجاری دو کشور مربوط به محصولات کشاورزی است و در چند سال گذشته تجارت ماشین آلات صنعتی بوده است. نیز بسیار افزایش یافت. ایران همچنین ماشین آلات، مواد فلزی و مواد معدنی را به کشورهای اوراسیا صادر کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید