امام باقر (ع) و عصر تباهی اعتقادات دینی / نوشته حجت الاسلام والمسلمین هادی سروش

13980515001079 Test PhotoN خبر عجیب

شفقنا- حجت الاسلام والمسلمین هادی سروش در مقاله ای با عنوان «امام باقر علیه السلام و عصر تباهی مذاهب دینی» چنین می گوید:

یکی از ویژگی های زمان امام باقر (ع) این است که جامعه گذشته و باورهای اصیل دینی تا مدت ها به سمت زوال و نابودی سوق داده شد! سوالی که شاید امروز برای ما مفید باشد این است که روش و برنامه حضرت باقرالعلوم در جریان تخریب عقاید چه بوده است؟

زمان نابودی باورهای دینی

توصیف امام باقر از چنین زمانی چنین است; «مثل گله ای که بی شبان و گم شده و در شب تاریک و دشمن گرسنه پیشاپیش اوست.» (کافی / 104).

اینجا بود که امام باقر (ع) رو به مردم کرد و فرمود: «ای مردم کجا می روید؟ شما را به کجا می برند؟ در ابتدا شما توسط ما اهل بیت هدایت شدید و سرانجام کار شما به ما ختم می شود. / ای مردم! کجا میری و کجا میخوای بری؟ هدایت اول خدا را بساز و غایت خود را بساز (کافی، ج 1، ص 471)

عوامل تخریب کننده باورهای جامعه

اولا؛ وجود مدیریت های فاسد و ظالم به نام دین می تواند باورهای جامعه را از بین ببرد!
حضرت (ع) فرمود: ستمگران و اطرافیانشان که از دین فاصله می گیرند، تباه می شوند و جامعه را به بیراهه می کشانند. / اینکه ائمه الجور و پیروانشان از دین الله رانده شده اند، بلند قامت و بلند مرتبه اند… / (کافی ص 104).
همان کسانی که اصل دیه را ظلم می کنند و می خورند و بین اطرافیان و همفکرانشان تقسیم می کنند و در نتیجه رفاه عموم مردم را گروگان می گیرند!

عامل دوم؛ عالمان دینی هستند که به دستور این و آن یا رسیدن به بیت المال; دین را منحرف می کنند!
این گروه متشکل از دانشمندان و علمای بدی هستند که تریبون های مذهبی برگزار می کنند و تحقیقات خود را از طریق آن دنبال می کنند!

  انتصاب مدیر اجرایی بهشت ​​زهرا (س) و سازمان بازنشستگان شهرداری تهران

حضرت باقر (ع) برای این گروه; آنها سه ویژگی را شناسایی کردند.
ویژگی اول؛ علمای دین منحرف هستند که سعی می کنند «ظاهر قرآن را حفظ کنند» و اسلام را به اسلام بدهند!
ویژگی دوم؛ در اهداف قرآن دخالت می کنند و با انحراف از تفسیر آیات قرآن، افکار را از راه راست باز می دارند!
و سومین ویژگی این دانشمندان بد را چنین بیان می کند; رژیم ظالم سیاسی نه تنها نزدیک، بلکه «با» آنهاست! (ر.ک؛ کافی، ج 8، ح/16)

امام باقر (علیه السلام) این موضوع را بیشتر مناقشه می کند و می فرماید: «نگاه کنید به افرادی مانند اخبار و راهبان، اخباری که کتاب خدا را از مردم پنهان و تحریف کردند و با همه این احوال، از کارشان بهره ای نبردند و آنها را به کار گرفتند. به جایی نرسیدند الان در این ملت امثال آنها هستند، کسانی که کلمات قرآن را حفظ می کنند و حدود آن را تحریف می کنند. با بزرگان و بزرگان هستند. هنگامی که پیشوایان عبادت هوا پراکنده می شوند، با اهل دنیا هستند. درک آنها یکی است. / فَاَعْرِفْ أَشْبَاهَ الْأَحْبَارِ وَ الرُّهْبَانَ الَّذِینَ سَارُوا بِکِتْمَانِ الْکِتَابِ وَ تَحْرِیفِهِ فَمَا رَبِحَتْ تِجَارَتُهُمْ وَ مَا کَانُوا مُهْتَدِینَ، ثُمَّ اَعْرِفْ أَشْبَاهَهُمْ مِنْ هَذِهِ الْأُمَّهِ الَّذِینَ أَقَامُوا حُرُوفَ الْکِتَابِ وَ حَرِّفُوا حُدُودَهُ، فَهُمْ مَعَ السَّادَهِ وَ الْکِبَرَهِ، فَاِذَا تَفَرَّقَتْ قَادَهُ الْأَهْوَاءِ کَانُوا مَعَ أَکْثَرِهِمْ دَنِیّاً وَ ذَلِکَ مبلغم منه العلم (دعای کافی)

دستور کار دانشمندان منفی برای تأثیرگذاری بر احساسات مذهبی مردم
1) کشاندن مردم به دستور کار خودشان یکی از دستور کارهای دانشمندان منفی است.
شایان ذکر است؛ به روشنگری امام باقر (علیه السلام)، این علمای سلبی و قدرت طلب، مستقیماً مردم را به بی دینی دعوت نمی کنند، بلکه از جامعه می خواهند که «از دستورات خود اطاعت کنند»! امام باقر (ع) فرمودند:
«به خدا سوگند یهود و نصارا علمای دین و دین خود را نمی پرستیدند، یعنی برای آنان و آنان نماز و روزه نمی گرفتند». در «نافرمانی خدا» از آنها اطاعت کردند! / – به خدا سوگند برایشان دعا نکن و برایشان دعا نکن، بلکه در نافرمانی خدا از آنها اطاعت کن. (المحاسن ج 1 ص 383 )

  میخوای شوهرت عاشقت باشه؟ / یادداشت سید جواد نورموسوی

2) افراط گرایی که خود را به صورت سخت گیری نسبت به شهروندان جامعه نشان می دهد از دیگر برنامه های این دانشمندان منفی است!
مردی به نام حکم بن عینه با امام باقر (ع) ملاقات کرد و وقتی وارد خانه آن حضرت شد، خود را در خانه ای زیبا با اثاثیه چشمگیر دید! گرچه لب به اعتراض نمی گشاید، اما در دل نمی پذیرفت که امام باقر علیه السلام در چنین شرایط نسبتاً مساعدی قرار گیرد، اما امامی که از خطرات قلب سی کاملا آگاه بود، نظاره گر بود. گوشه های اعتراض خود را بدون اتلاف وقت می خواند.
«من حرم الله، زینا الله، الاتی اهریج عباده».
به کدام دلیل عقلی یا شرعی می توان نعمت های زیبایی را که خداوند متعال برای بندگانش عنایت فرموده حرام کرد؟! (کافی 6/446)

استاد مطهری در سخنانی زیبا نوشت: به نام امر به معروف و نهی از منکر در آزادی مردم دخالت نکنیم و بند کفش و دکمه و مو و درز لباس مردم را نقد کنیم. لعنت خدا بر خوارجی که از خود تلخی می ورزند… این حدیث را از یکی از اساتید بزرگ فقه (منظور امام خمینی) شنیدم که: خداوند دوست دارد که از او ربوده شود. او دوست دارد با نیت گرفته شود. (یادداشت های استاد مطهری ج 10 ص 242 )

3) برنامه های دیگر دانشمندان بد که باورهای دینی مردم را از بین می برد. چاپلوسی و ارائه اطلاعات نادرست و افراطی در مورد مردم و امور اقتصادی یا سیاسی جامعه!
آقای برید عجلی می گوید به امام باقر (علیه السلام) پیشنهاد دادم; می گویند: «اصحاب ما در امت بسیارند، پس امرشان اطاعت و پیروی است»; اصحاب ما در کوفه جمعيت زيادي هستند که اگر فرماني به آنها بدهيد از شما اطاعت مي کنند و از فرمان شما پيروي مي کنند. امام فرمود: آیا می توانی حاجت خود را از جیب برادر مؤمنت بردارى؟ گفتم نه. امام در پاسخ فرمود: «بدمعهم ابهال». از خونشان خسیس ترند!

  ساخت 103 مدرسه شعبه توسط بنیاد برکت در هرمزگان

چاپلوسی و افراط در تعریف افراد باعث از بین رفتن عقاید می شود، در عوض امام باقر(ع) حتی در مواقعی که زمینه مناسب نیست، اجازه تبیین جایگاه واقعی خود را نمی دهد، زیرا تبیین مقام والای انسان در شرایط نامناسب باعث ایجاد تردید در مسائل مهم می شود.
مثلا؛ مغیره بن سعید می گوید به امام باقر (علیه السلام) عرض کردم; اگر علناً اعلام کنید که علم غیبت دارید، من مردم عراق را تربیت خواهم کرد. امام باقر (علیه السلام) به این سخن عجیب واکنش نشان داده و او را بیرون کردند و حتی نقل شده است که برخی او را کتک زدند. (شرح نهج بن ابی الحدید ج 8 ص 121 )

عامل سوم؛ این جریان مشکلات و بلاهایی است که می تواند باعث قطع ارتباط و فاصله بین افراد و اعتقادات مذهبی آنها در جامعه شود!
حضرت باقرالعلوم (علیه السلام) می فرمایند: «هر کس از شیعیان ما به مصیبت بیفتد و صبر کند، خداوند اجر هزار شهید را به او بدهد. (بحار ج 49 ص 46 )

در اینجاست که مدیران و کارگزاران جامعه موظفند تدابیر لازم را برای جلوگیری از هجوم بلایا به مردم در مواجهه با بلایای ویرانگر از جمله بیماری های گسترده و بلایای طبیعی بیندیشند.

البته ؛ در بیانات امام باقر (علیه السلام) اصول «حسن ایمان به خدا»، «صبر و ثبات» و «ارتباط معنوی با خدا» در برابر این عامل سوم توصیه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید