آیت الله علم الهادی: تاکنون برنامه فرهنگی موثری برای زدودن غبار مظلومیت از فرهنگ علوی نداشته ایم.

IMG 20220707 WA0000 خبر عجیب

شفقنا- آیت الله علم الهادی اظهار کرد: مردم مهمترین زیرساخت هر برنامه فرهنگی هستند. به گونه ای که اگر قرار باشد مراسم فرهنگی با همت حاکمان برگزار شود اما مردم با سازمان و ماهیت برنامه احساس بیگانگی کنند، قطعا این اقدام نتیجه ای نخواهد داشت.

به گزارش شفقنا از Alamolhoda.com، آیت الله علم الهادی در وبینار هماهنگی برنامه های دهه ولایت و امامت که با حضور استانداران و ائمه جمعه استان خراسان رضوی برگزار شد، با بیان اینکه عید غدیر خم است، اظهار داشت: بایرم بزرگ است و برای شیعیان هیچ مناسبتی از آن روز مبارک‌تر نیست. خیر، فرمود: امر اقدام در غدیر و سجده بر شعائر آن، مصداق عینی و عملی ابراز محبت و ارادت به پیامبر اکرم (ص) و همه ائمه معصومین است، زیرا در آن روز حضور آن حضرت. پیامبر فرخنده اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) بود، برخلاف دیگر دستورات الهی در بعثت پیامبر (ص) که ماهیت عام داشتند، این بار مقام ولایت علی بن ابیطالب (علیه السلام) را در قالب فرمایش ویژه تبیین کردند. ماموریت

آیه تبلیغاتی مصداق پیام خاص الهی است
وی افزود: آدرس های دوران بعثت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) به صورت علنی صادر شد تا پیامبر رسالت خود را به همه بشریت عرضه کند. با این حال، آیه 67 سوره مبارکه مائده تنها مصداق از ابلاغ خاص پیام الهی است که در آن، ذات اقدس پروردگار می‌فرماید «یَا أَیُّهَا الرَّسُول بَلِّغ مَا اُنزِلَ إِلَیکَ مِن رَبِّکَ وَ اِن لَم تَفعَل فَمَا بَلَّغتَ رِسَالَتَه وَ اللهُ یَعصِمُکَ مِنَ النَّاسِ اِنَّ اللَّهَ لَا یحدی القومة الکافرین».
آیت الله علم‌هادی ضمن تشریح مضمون آیه تبلیغی خاطرنشان کرد: اولین نکته این آیه مربوط به این است که ذات اقدس الهی که در آیات دیگری از قرآن کریم به عوام بشری اشاره دارد، اسلام است. جماعت، یا مؤمنان با «یا بنی آدم» و «یا عیّوها الذینة امانوا» این بار پیامبر گرامی اسلام (ص) به عنوان مخاطب فردی مورد توجه قرار گرفت و در نتیجه رساندن پیام این آیه یک مأموریت شخصی بود. از خود پیامبر نکته دوم آیه 67 سوره مائده نیز به تهدیدی اشاره دارد که پس از آیه وجود دارد که خداوند متعال در آن به صراحت تأکید کرده است که همه رسالت های پیامبر (ص) به اندازه این رسالت مهم است. نکته سوم این آیه نیز به قسمت آخر آن اشاره دارد که خداوند به پیامبرش اطمینان می دهد که رسالتش از انحرافات محفوظ می ماند و نشان می دهد که آفت این رسالت پیامبر(ص) مربوط به جریانات درونی امت اسلام است و به همین دلیل در افشای اخطار بعثت نیز به این امر توجه شد و پیامبر یقین داشت که در این رسالت حضرت حق حافظ پیامبرش خواهد بود.
لزوم رفع ظلم از فرهنگ علوی
وی بیان کرد: همه ما باید با عبادت شعائر این بایرام بزرگ، وظیفه و مسئولیت خود را در قبال واقعه غدیر نشان دهیم، اما در حالی که همه علوم و مبانی عملی ما مبتنی بر استنباط و اجتهاد است که ناشی از روایات و احادیث ائمه اطهار(ع) است. عطار(ع) و ما ذات مقدس امیرالمومنین(ع) هستیم، حقیقت این است که تاکنون برنامه فرهنگی موثری برای ادای این دین و زدودن غبار ظلم از فرهنگ علوی نداشته ایم. .
نماینده مردم مشهد در مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه تبعید علی بن ابیطالب(ع) در زمان حیاتش به حدی بود که حتی پنجاه سال پس از شهادت ایشان در منبرها و منبرها نفرین شد. وی گفت: البته این ظلم در طول تاریخ ادامه داشته است و مقابله با آن وظیفه همه شیعیان است و در شرایط کنونی مردم متدین مشهدالرضا (علیه السلام) برای عزت اقدام می کنند. گروه های غدیر و مردمی وارد عرصه این عرصه شدند. این به خاطر همان احساس دین و وظیفه ای است که مردم امت نسبت به واقعه غدیر، مظلومیت امیرالمومنین (ع) و فرهنگ علوی احساس می کنند.
وی تصریح کرد: مردم مهمترین زیرساخت هر برنامه فرهنگی هستند. به گونه ای که اگر قرار باشد مراسم فرهنگی با همت حاکمان برگزار شود اما مردم با سازمان و ماهیت برنامه احساس بیگانگی کنند، قطعا این اقدام نتیجه ای نخواهد داشت.
تقویت وحدت مسلمانان در اولویت است
امام جمعه مشهد با بیان اینکه معرفت امیرالمومنین در امور غدیریه در اولویت است، گفت: وجود مقدس علی بن ابیطالب(ع) دارای ویژگی ها و ویژگی هایی است که باعث می شود محبت آن حضرت در بطن گسترش یابد. قلب مردم ملت به گونه ای که حتی بر اساس اعتقاد کسانی که ملاک تشخیص جایگاه شخصیت ها در تاریخ اسلام را صحابه می دانند، امیرالمومنین عالی ترین صحابی پیامبر اکرم (ص) بوده است. و بنابراین هرگونه فعالیت فرهنگی در این زمینه باید رویکردی مثبت داشته باشد.
آیت‌الله علم‌هادی در پایان گفت: مقدمات ظهور فرزند علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام و آخرین بازمانده خاندان امامت، باید در همه برنامه‌ریزی‌های فرهنگی مدنظر قرار گیرد. از خداوند متعال مسئلت می نماییم که تمامی تلاش های فرهنگیان مخلص و دلسوز جنابعالی با عنایت ویژه حضرت بقیة الله اعظم (ارواحنا فداه) ممتاز گردد.

  در سومین دوره مسابقات کشوری آجر نماچینی در اصفهان 52 نفر شرکت کردند

اخبار قبلیگزارش حمله طالبان به شهر شیعه نشین بلهاب؛ آوارگان از ترس نمی توانند به خانه های خود بازگردند/ گزارش شفقنا

دیدگاهتان را بنویسید