گاردین: آیا بایدن پرونده حقوق بشر را برای بهبود روابط با سلمان کنار گذاشت؟

و امریکا خبر عجیب

شفقنا- روزنامه انگلیسی گاردین نوشت: «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا خانواده آمریکایی های بازداشت شده در عربستان و مصر را برای مصاحبه تلفنی با خانواده ها و بستگان بازداشت شدگان در کشورهای دیگر دعوت نکرد. این احساس خشم و تبعیض آنها را تغذیه می کند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، گاردین ادامه می دهد: تصمیم عدم دعوت از این خانواده ها به مراسم مذکور در روز 22 ژوئن که شامل بازداشت شدگان آمریکایی نیز می شود که بدون دلایل قانونی در کشورهای دیگر مانند روسیه، ونزوئلا، رواندا و غیره به سر می برند. چند هفته قبل از این سفر، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا راهی خاورمیانه شد و انتظار می‌رود که طی آن روابط دو کشور شاهد نزدیک شدن باشد.

همچنین پیش بینی می شود که سفر بایدن به منطقه شامل پرونده تولید نفت و بهبود روابط رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی باشد.

این روزنامه انگلیسی با بیان اینکه سفر مذکور منجر به تغییر چشمگیر رویکرد بایدن در قبال عربستان می شود، نوشت: بایدن در مبارزات انتخاباتی وعده داد که عربستان سعودی را یکی از طرفین ترور جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی در سال 2018 قرار دهد. برای تبدیل شدن به “رد شده” .

گاردین ادامه داد: تصمیم بایدن برای زیر پا گذاشتن تعهداتش با «احساس خشم و خیانت» از سوی مخالفان سعودی و فعالان حقوق بشر مواجه شد و آنها به این نتیجه رسیدند که بایدن «هیچ سابقه واقعی با شریک غیرقابل اعتماد خود» (محمد بن سلمان) نداشته است. برای فعالیت در زمینه حقوق بشر.

به نوشته این روزنامه، بلینکن همچنین «صلاح سلطان» وکیل مقیم آمریکا که پدر «محمد سلطان» مدافع حقوق بشر و زندانی مصری در مصر است را به مراسم مذکور دعوت نکرد، اما خانواده «ولید فتحی» پزشک آمریکایی از سفر به عربستان سعودی و خانواده «صلاح الحیدر» و مادر «عزیزه الیوسف» فعال حقوق بشر آمریکایی ممنوع الخروج شده است. ، همچنین در تماس تلفنی بلینکن با خانواده های آمریکایی های بازداشت شده در خارج از کشور غایب بودند. برخی از این خانواده ها معتقدند دلیل دعوت نشدن آنها یک تصمیم سیاسی مربوط به سفر آتی بایدن به خاورمیانه از جمله عربستان سعودی بوده است.

  حرف Z خودروهای نظامی روسیه در اوکراین چیست؟

گاردین همچنین می نویسد: وزارت امور خارجه آمریکا از پاسخگویی به این انتقادات خودداری کرد و یکی از مسئولان این وزارتخانه گفت که موارد یاد شده بر اساس «قانون رابرت لوینسون برای بازپس گیری گروگان ها و مسئولیت گروگان ها بررسی می شود. گیرندگان” برای تعیین اینکه آیا بازداشت افراد مذکور “قانونی” بوده یا خیر و این بررسی به دور از عوامل سیاسی مانند رابطه واشنگتن با کشور بازداشت کننده انجام می شود.

این گزارش را در العربی الجدید ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید