قالیباف: پتروشیمی گچساران از ضرر 60 میلیارد دلاری خوراک پتروشیمی بید بلند جلوگیری کرد.

62310108 خبر عجیب

شفقنا، سخنگوی شورای اسلامی شهر در حاشیه بازدید از پروژه پتروشیمی گچساران و دیدار با کارکنان این واحد عظیم صنعتی گفت: این طرح با تبدیل اتان به پلی اتیلن از هدر رفت مواد غذایی تولید شده در پتروشیمی بیدبلند جلوگیری می کند. یک رویداد بزرگ در حوزه پتروشیمی است.

به گزارش شفقنا، محمدباقر قالیباف و هیئت همراه صبح امروز (سه شنبه) در برنامه پایش کارخانه های خود در استان کهگیلویه و بویراحمد از پروژه پتروشیمی گچساران بازدید کردند.

در این بازدید رئیس شورای اسلامی شهر ضمن قدردانی از زحمات کارگران، مهندسان و پرسنل فنی دست اندرکار این پروژه، گفت: بسیار خوشحالم که امروز شاهد یک اتفاق بزرگ در حوزه پتروشیمی هستیم. این پروژه که وظیفه آن تبدیل اتان به پلی اتیلن است از هدر رفتن مواد غذایی تولید شده در پتروشیمی بید لانگ جلوگیری می کند.

رئیس شورای اسلامی تصریح کرد: سرمایه ای که در بید بلند تولید و از بین رفت و تنها باعث آلودگی هوا شد، نزدیک به 60 میلیارد دلار بود که توسط کارشناسان داخلی این پتروشیمی بسیار خوب شروع و سرمایه گذاری شد.

کلیباف با اشاره به اشتغالزایی این طرح برای مردم منطقه گفت: با توجه به وجود حداقل 20 درصد صنعت نفت و گاز در استان کهگیلویه و بویراحمد، امیدواریم صنایع پایین دستی این پروژه را در اختیار داشته باشند. در اسرع وقت در دهه فجر تاسیس و به بهره برداری برسد.

بر اساس این گزارش، وجود ذخایر عظیم نفتی در گچساران باعث شده تا حضور صنایع پایین دستی و مرتبط با نفت، قطب اقتصادی شهرستان های گچساران و شهرستان های اطراف را باز کند. در سال های ابتدایی این پروژه کمبود اعتبار و سپس تحریم های کشور مشکلات زیادی را برای این پروژه اقتصادی ایجاد کرد، اما با وجود همه مشکلات، با تغییرات مثبتی که شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در مدت کوتاه اخیر ایجاد کرد. تیم جدید مدیریت پتروشیمی گچساران با بازنگری و بهبود فرآیندهای عملیاتی و همچنین با برنامه ریزی استراتژیک و ساماندهی دقیق امکانات و منابع موجود بسیاری از جاده های ناهموار را هموار کرد و با همت و همدلی تمامی کارکنان این شرکت رونق پایداری را رقم زد. به این پروژه ملی بازگشته است.

  رئیسی: قرارداد همکاری کامل ایران و روسیه به زودی نهایی می شود

هدف از احداث پروژه پتروشیمی گچساران تامین برق مجتمع های پتروشیمی باختر (واقع در مسیر خط لوله اتیلن غرب) و همچنین مجتمع های پتروشیمی منطقه دنا از جمله ممسنی، دهدشت، بروجن و مجتمع های پتروشیمی کازرون. بدین ترتیب محصول اتیلن با گرید پلیمری تولید شده در پتروشیمی گچساران توسط خط لوله ای به طول تقریبی 700 کیلومتر به عنوان خوراک 4 پتروشیمی این شرکت منتقل می شود.

این پروژه در زمینی به مساحت تقریبی 157 هکتار کار می کند که آب آن از سد کوتسر گچاران با لوله 28 اینچ با سرعت 1760 متر مکعب در ساعت و به طول 27 کیلومتر و تغذیه آن از پالایشگاه بید بهبهان به میزان یک می باشد. میلیون و 250 هزار تن در سال و از طریق خط لوله ای به طول 90 کیلومتر تحویل می شود.

همچنین گاز متان لازم توسط شرکت برق منطقه ای خوزستان به میزان 53 هزار و 900 متر مکعب در ساعت از خط سراسری و برق این پروژه به میزان 50 مگاوات تامین می شود.

محصول طرح پتروشیمی گچساران یک میلیون تن اتیلن در سال و 84 هزار تن C3+ در سال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید