سیاست های حمایتی برای جلوگیری از مهاجرت از روستا به شهر شکست خورده است

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، حجت الاسلام نصرالله پژمان فر نماینده مردم مشهد و کلات در شورای اسلامی شهر گفت: حدود 25 درصد جمعیت کشور در روستاها زندگی می کنند که این نشان می دهد سیاست های حمایتی از توسعه، تولید و اشتغال پایدار در روستاها برای جلوگیری از اسکان مجدد روستاییان هیچ موفقیتی در شهرها وجود ندارد.

حجت الاسلام پژمان فر این سخنان را در نشست روستائیان شهرستان مشهد به مناسبت سالروز تاسیس روستائیان بیان کرد و ادامه داد: در سال 1280 بیش از 79 درصد جمعیت کشور علیرغم اینکه در روستاها زندگی می کردند. که طبق آخرین سرشماری ها این عدد در سال 1384 به یک چهارم جمعیت کشور رسیده است.

نماینده مردم مشهد و کلات افزود: در حال حاضر بیش از 38 هزار روستای بالای 20 خانوار در کشور وجود دارد که بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در سال 2050 ایران جزو 10 کشور دارای کمترین روستا خواهد بود. .

وی در ادامه خاطرنشان کرد: با نگاهی به تاریخچه راهبردهای نظام مدیریت کشور در قبال روستاها این واقعیت ثابت می شود که سیاست های در حمایت از جامعه روستایی کشور موثر نبوده ایم.

حجت الاسلام پژمان فر افزود: بیش از 16 دستگاه و نهاد مختلف حاکمیتی وجود دارد که وظایف آنها مستقیماً با فعالیت روستائیان ارتباط دارد که البته بودجه روستاها کم نیست اما نبود آن به شدت احساس می شود. فقدان یک نهاد هماهنگ کننده که متولی اصلی کلیه امور مربوط به روستا باشد.

وی در ادامه تاکید کرد: در اصل 90 مجلس و کمیسیون های اجتماعی هم اکنون این پرونده در حال بررسی است که نهاد بالاتری باید پاسخگوی حل مشکلات و چالش های روستاهای کشور باشد.

  امضای تفاهم نامه همکاری بین منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس و دانشگاه هرمزگان

عضوکمیسیون اصل 90 شورای اسلامی ادامه داد: قانون الزام دولت به توسعه متوازن روستایی که در سال 1383 تصویب شد دولت را مجبور به تعیین متولی مسئول در این حوزه کرد اما در هفده سال اخیر آنها اقدامات مناسبی صورت نگرفته است و به درستی در این زمینه انجام نشده است.

حجت الاسلام نصرالله پژمان فر اذعان داشت: امروز روستاهای ما دچار آسیب هایی هستند که هیچکس خود را موظف به حل مشکلات خود نمی داند و هر روستایی با تعداد محدودی از روستائیان با حجم عظیمی از چالش ها و آسیب ها مواجه است.

نماینده مشهد تصریح کرد: به سرپرستی نیازمندیم که زیر نظر جهاد کشاورزی منصوب شود و حمایت درست از جامعه روستایی و عشایری را به میدان بیاورد.

یکی از اعضای کمیسیون اصل 90 شورای اسلامی شهر گفت: بیش از 2 هزار روستا در کشور از امکانات زیربنایی مانند برق، آب، گاز و آنتن دهی مخابرات بهره مند هستند اما اکنون خالی از سکنه شده اند.

حجت الاسلام پژمان فر ادامه داد: در حالی که در گذشته کشف رود مشهد یکی از پر رونق ترین حوزه های آبخیز استان بود، امروز تنها پساب شهری و پساب صنعتی به بستر این رودخانه می ریزد و این مشکل تنها نمونه ای از تغییرات اقلیمی است. که ایجاب می کند از فضای کسب و کار روستایی کشاورزی و دامپروری فراتر برویم و به سمت صنایع تبدیلی و هنری برویم.

نماینده مردم مشهد و قلات یادآور شد: وام هایی که در سال 1401 ق. روستاها مبالغ تخصیصی محدود نیست و کم است و 15 عدد نیز مبالغ کلانی است که در نظام بودجه 1401 به روستاها اختصاص یافته است.

  آزمون ویژه داوری دانش آموزان در کوم برگزار شد/ 52 شرکت کننده «زن» بودند.

وی ابراز کرد: در تبصره 1 قانون بودجه امسال 4900 میلیارد تومان برای گازرسانی به روستاها در نظر گرفته شده است و علاوه بر آن نامه ای به رهبر معظم انقلاب نوشتیم که 1.5 میلیارد دلار از صندوق ذخیره ملی از طریق برداشت شود. تسهیلات 6 درصدی در اختیار روستاییان قرار گیرد.

حجت الاسلام پژمانفر خاطرنشان کرد: مجمع نمایندگان خراسان رضوی از ظرفیت بالایی در شورای اسلامی برخوردار است و می تواند با تکیه بر توانمندی نمایندگان تحولی را در روستاها ایجاد کند. تحقق این آرمان منوط به تعیین متولی واحد برای رفع چالش های روستاهاست.

دیدگاهتان را بنویسید