خودکار و قدم!

خبرگزاری موج قم، محمدرضا قاسمی نیا ; دو ابزار بیان و قلم در تاریخ زندگی بشر و نسل‌ها نقش ساختاری دارند، اما قلم با عمر بسیار طولانی خود خدمات بسیاری در ایجاد پیوند بین گذشته و آینده و انتقال تجربه، تمدن‌ها و تمدن‌ها انجام داده است. فرهنگ ها، دانش و یادگیری

قلم ها در به تصویر کشیدن پیروزی ها و شکست ها، شیرینی ها و تلخی ها، ماندگاری تاریخ، ساختن انسانیت، خلق حماسه ها و میراث های مکتوب نقش مؤثر، اساسی و راهبردی دارند.

در اهمیت قلم همین بس که خداوند متعال در قرآن کریم به آن اشاره کرده است: «ن و والقلم و ما یسترون» دوات; قلم و آنچه نوشته شده است; این سه با هم در سوره مبارکه ذکر شده است.

آنچه را که مرد نمی دانست، با قلم آموخت: «الذی علم، مع القلم، علم انسان ما لم یلم».

بیهوده قرآن به آن سوگند یاد نمی کند; قلم و آنچه با قلم نوشته می شود هم به ابزار و هم به محصول آن ابزار اشاره دارد.

آیات اول وحی بر امر علم و قلم تأکید دارد که بلافاصله پس از نعمت عظیم خلقت در این آیات آمده است.

در واقع این ابیات اول از تکامل بدن انسان، موجودی بیهوده مانند الکا می گوید و از سوی دیگر، از تکامل روح از طریق تعلیم و تعلم به ویژه از طریق قلم صحبت می کند.

روزی که این آیات نازل شد، نه تنها در وسط حجاز که محیط جاهلیت بود و هیچکس برای قلم ارزشی قائل نبود، در دنیای متمدن آن زمان قلم چندان اهمیتی نداشت. در آن عصر، اهمیت و نقش خواندن و نوشتن به اندازه ای بود که حضرت محمد (ص) شرایط آزادی اسیران را برای آموزش خواندن و نوشتن به مستضعفین قرار داد و جایگاه تعلیم و تعلم روشن شد. ابزار اصلی آنها قلم است.

  اصفهان با موقعیت زرد در موقعیت قرمز تاج / 13 شهر قرار گرفت

قلمی که جایگاهش بهتر از خون شهداست معرفی شد!

امروزه می دانیم که تمام تمدن ها; علم و دانش و پیشرفتی که در هر زمینه ای به بشر داده شده بر قلم است!

و ما معتقدیم که قلم ها پیشرفت می کنند! و قلم های قوی به آینده در ساختن یک جامعه قوی کمک می کنند!

قلم، گفتار و زبان، اندیشه و عقل، ذهن و هدف، در پیشرفت جوامع بشری و ملت ها دوستان یکدیگرند و البته اگر آزادی، آرامش، بیداری و سعادت انسان را می خواهند. پیروز خواهند شد و اگر مریض و مسموم باشند، فساد، قتل و بیچارگی

و به حق باید از قلم به عنوان یکی از سربازان خط مقدم جهاد یاد کرد!

14 جولای روز قلم; به همه بیدار و پر بینا. تبریک به دوستان و دستیاران بافرهنگ و فرهیخته قلم.

در راستای حفظ میراث عظیم فرهنگی و آموزشی و نقش موثر و شأن قلم به مسئولین و متولیان مربوطه تقدیم می گردد. برای ایجاد موزه قلم که سیر تحول قلم و موضوعات مرتبط با آن را در ایران و جهان از ابتدا تا امروز نشان دهد و در آن بتوان انواع قلم ها را در آن بازنمایی کرد باید اقدام کرد. خوشنویسان و نویسندگان اسلامی; نویسندگان و نویسندگان؛ تاریخ نویسی موثر؛ متون ارزشمند اسلامی و دینی؛ کتیبه های سنگی و … حقوق. واستان قم باید در این زمینه پیشرو باشد.

دیدگاهتان را بنویسید